Dr Stojanović: U Braničevskom okrugu zabeležen novi slučaj HIV-a

Foto/T.S. dr Cvija Stojanović

Foto/T.S. dr Cvija Stojanović

Svetski dan borbe protiv side obeležava se svake godine 1. decembra, a ovogodišnja tema je „Ispravnim putem“. Ovaj dan je prilika da se podsetimo na važnost informisanja i edukacije o HIV/AIDS-u, te da se ukaže na potrebu za prevencijom i testiranjem. Ove godine razgovarali smo sa dr Cvijom Stojanović iz Zavoda za javno zdravlje Požarevac, koja je detaljno objasnila sve aspekte ove bolesti, njen prenos, dijagnozu, prevenciju i lečenje.

Sida, ili sindrom stečenog imunološkog deficita, predstavlja najteži stadijum infekcije virusom HIV (virus humane imunodeficijencije).

„Sida je kao jedan od najtežih i posebnijih stadijuma u infekciji virusom humane imunodeficijencije i karakteriše ga nepovratno slabljenje odbrambenog sistema organizma, to jest imunog sistema“, objašnjava dr Stojanović.

Virus HIV pripada grupi retrovirusa, a veoma je osetljiv na visoke temperature, dok je otporan na nisku temperaturu i UV zrake. Iako brzo propada u spoljašnjoj sredini, može opstati u telesnim tečnostima zaraženih osoba, poput krvi, semene tečnosti, vaginalnog sekreta, majčinog mleka i likvora.

Prenos HIV-a i rizična ponašanja

Najčešći način prenosa HIV-a je nezaštićeni seksualni kontakt, ali virus se može preneti i preko infekirane krvi, najčešće kod osoba koje intravenozno koriste drogu. Takođe, postoji vertikalna transmisija, tj. prenos sa zaražene majke na dete tokom trudnoće, porođaja ili dojenja.

Dr. Stojanović upozorava da, iako ne može doći do prenosa putem svakodnevnih kontakata, poput rukovanja, korišćenja istog WC-a, ili poljupca u obraz, postoje ljudi koji nisu svesni svog HIV statusa, te mogu preneti virus dalje bez da to znaju.

„Zbog toga je testiranje ključno, jer samo na taj način možemo saznati svoj status i preduzeti odgovarajuće mere zaštite,“ ističe dr Stojanović.

Dijagnoza i testiranje

Dijagnoza HIV-a postavlja se na osnovu laboratorijskih testova, a najčešće korišćeni su PCR test i testiranje na prisustvo antitela (ELISA i DETEKTOR-DUOTOV test).

Antitela se obično javljaju tek mesec ili dva nakon infekcije - vreme kada osoba može biti zaražena, ali još uvek nije razvila antitela. Zbog toga se testiranje preporučuje svim osobama koje su imale rizično ponašanje.

Prevencija i lečenje

„Prevencija je ključ,“ kaže dr Stojanović, naglašavajući važnost edukacije, korišćenja kondoma i sterilnih instrumenata, kao i opreznosti u vezi sa ponašanjima koja povećavaju rizik.

Iako vakcina protiv HIV-a još uvek ne postoji, postoji visokoaktivna kombinovana antiretrovirusna terapija koja pomaže u jačanju imuniteta i smanjuje količinu virusa u krvi, čime se smanjuje mogućnost prenosa na druge osobe.

Podaci o HIV-u u Braničevskom okrugu

Dr Stojanović je iznela podatke o HIV-u u našem okrugu.

Od 1987. godine, kada je prvi put zabeležen slučaj, pa do 25. novembra 2024. godine, u Braničevskom okrugu obolelo je 56 ljudi, a 34 osobe su preminule. Samo tri dana nakon tih podataka, 28. novembra 2024 godine prijavljen je novi slučaj HIV pozitivne osobe.

U Podunavskom okrugu, od 1987. godine do danas, obolelo je 79 ljudi, a 37 osoba je umrlo.

Savetovalište za testiranje

Zavod za javno zdravlje Požarevac nudi savetovalište za dobrovoljno i poverljivo savetovanje i testiranje. Testiranje je anonimno, ne zahteva ličnu kartu ni zdravstvenu knjižicu, i dostupno je svima, bez obzira na godine ili status. "Testiranje je ključni alat za rano otkrivanje i prevenciju, jer bez njega ne možemo znati svoj status," naglašava dr. Stojanović.

Svetski dan borbe protiv side poziva nas na razmišljanje o važnosti prevencije, testiranja i edukacije, kako bismo sprečili dalje širenje HIV-a i pomogli onima koji su pogođeni. Uz odgovoran pristup, uz podršku društva i uz dostupnost savremenih terapija, HIV može postati bolest koju možemo kontrolisati.