Društvo

Zajedno za inkluziju: Skup u Savezu slepih povodom Svetskog dana osoba sa invaliditetom

FOTO: A. Stepanović

FOTO: A. Stepanović

U Savezu slepih i slabovidih, povodom obeležavanja Svetskog dana osoba sa invaliditetom, predstavnici lokalnih organizacija osoba sa invaliditetom okupili su se kako bi ukazali na izazove s kojima se suočavaju i istakli značaj zajedničkog delovanja za unapređenje njihovog položaja u društvu.

Radmila Stjepović, predstavnica Društva za cerebralnu i dečiju paralizu, istakla je važnost ovog datuma, podsećajući na rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija iz 1992. godine, koja preporučuje svim zemljama da obeležavaju ovaj dan s ciljem unapređenja kvaliteta života osoba sa invaliditetom i postizanja jednakosti u društvenim sferama.

FOTO: A. Stepanović

„Ovogodišnji moto stavlja akcenat na osnaživanje osoba sa invaliditetom, njihovo inkluzivno učešće i jednakost u svim aspektima društvenog života. Na lokalnom nivou, udruženja, uključujući organizacije osoba sa Daunovim sindromom, gluvih i nagluvih, slabovidih, slepih, kao i udruženja za cerebralnu i dečiju paralizu, nastavljaju da rade na podizanju svesti i rešavanju problema svojih članova,“ izjavila je Stjepović.

Prema njenim rečima, ključni problemi uključuju siromaštvo, nedovoljnu dostupnost usluga, zapošljavanje, kao i prepreke u zdravstvenoj zaštiti i rehabilitaciji.

„Osobe sa invaliditetom imaju iste potrebe kao i svi drugi, ali su prinuđene da ih rešavaju na drugačije načine. Naša saradnja sa lokalnim zajednicama i institucijama za sada je dobra, ali je neophodno dalje jačati svest zajednice kako bi se senzibilitet prema ovim pitanjima dodatno unapredio,“ dodala je.

Stjepović je apelovala na sve prisutne da otvoreno govore o problemima s kojima se suočavaju, jer se samo javnim iznošenjem problema mogu pronaći rešenja.

„Nema nerešivih problema. Uz dobru volju, jedinstvo i zajednički rad, možemo unaprediti kvalitet života naših članova i njihovih porodica,“ zaključila je.

Predsednica udruženja, Nevenka Gajić, iskoristila je priliku da sumira rezultate dosadašnjeg rada i ukaže na značaj zajedničkog delovanja u prevazilaženju svakodnevnih izazova.

FOTO: A. Stepanović

„Najveći izazov je prepoznati sopstvene poteškoće i obratiti se za pomoć. Ono što nas žulja, moramo reći drugima kako bismo dobili podršku,“ izjavila je Gajić, naglasivši važnost transparentnog iznošenja problema.

Udruženje „Osmi dan“ ostvarilo je značajne kontakte na međunarodnom nivou, uključujući saradnju sa organizacijama iz Republike Srpske.

„Organizujemo lepe skupove i manifestacije koje stvaraju srdačna prijateljstva. Osmeh dece iz našeg udruženja i korisnika iz drugih zajednica neprocenjiv je,“ dodala je Gajić.

Jedna od važnih inicijativa udruženja odnosi se na podršku deci smeštenoj u Domu „Srce“ u Jabuci kraj Pančeva. Česti susreti sa decom iz ovog doma dodatno učvršćuju veze i promovišu inkluziju.

Neću koristiti fraze, ali ono što se čini malim gestom, za nekoga može značiti mnogo,“ istakla je.

Gajić je najavila i predstojeće aktivnosti, uključujući dolazak međunarodnog humanitarnog kamiona „Kamion velikog srca,“ kao i posetu lokalnih bajkera, dugogodišnjih prijatelja udruženja. Ove aktivnosti, planirane za kraj decembra i početak januara, biće prilika za okupljanje i nastavak humanitarnog rada.

„Verujem da su pomaci vidljivi i da je budućnost svetlija. U našem radu oslanjamo se jedni na druge, jer kako kaže stara poslovica – čovek se na čoveka oslanja,“ zaključila je Gajić.

Predstavnik Saveza slepih Požarevac istakao je na skupu povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom da organizacija beleži odlične rezultate zahvaljujući zajedničkom radu i razumevanju svih uključenih.

FOTO: A. Stepanović

„Naš Savez slepih i slabovidih u Požarevcu veoma dobro funkcioniše i postižemo velike rezultate. Naravno, da nemamo dobre saradnike i razumevanja, ne bismo mogli ostvariti takve uspehe,“ rekao je predstavnik.

Savez slepih Požarevac broji 300 članova, a jedan od osnovnih prioriteta jeste pravovremeno prepoznavanje problema i obezbeđivanje pomagala kako bi se unapredila svakodnevica članova.

„Želimo da obavestimo sve da ovde u Požarevcu postoji Savez slepih. Nažalost, mnogi ne znaju za naš rad, ali apelujemo na sve da nam se obrate – što pre dođete kod nas, problem će biti rešen,“ dodao je on, ističući uspešno sprovođenje brojnih aktivnosti u zajednici.

Marija Popović, zamenica načelnika Odeljenja policije iz Policijske uprave u Požarevcu, obratila se prisutnima na skupu povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom. U ime Ministarstva unutrašnjih poslova i Policijske uprave, istakla je značaj preventivnih aktivnosti usmerenih na unapređenje prava i bezbednosti osoba sa invaliditetom.

FOTO: A. Stepanović

„Cilj nam je da stupimo u kontakt sa osobama sa invaliditetom kako bismo im olakšali ostvarivanje prava u okviru našeg domena rada. Predstavili smo koleginicu Snežanu Oster iz sektora upravnih poslova, kao i kolege Miloša Ivića, Dejana Stevanovića i Miloša Stevića iz Policijske ispostave, jer su oni često prvi kontakt građana s policijom,“ rekla je Popović.

Jedan od ključnih problema koji je identifikovan jeste nepristupačnost prilaza Policijskoj upravi za osobe sa invaliditetom.

FOTO: A. Stepanović

„Sa predstavnicima gradske uprave pokrenuli smo inicijativu za izgradnju rampe kako bismo omogućili lakši pristup našoj ustanovi,“ dodala je.

Popović je takođe istakla potrebu za boljim rešenjima u komunikaciji sa osobama sa oštećenjem sluha, ukazavši na nedostatak kadra obučenog za znakovni jezik, ali i na planove za unapređenje hitnih linija.

„Uvođenje univerzalne hitne linije 112 planirano je do kraja sledeće godine, što će omogućiti bržu i efikasniju reakciju uz lociranje pozivaoca,“ objasnila je.


FOTO: A. Stepanović