Politika

„Najave da će Srbija ući u EU do 2026. nerealne“: Ima li pomaka u evrointegracijama

Foto: Pixabay/Ilustracija

Foto: Pixabay/Ilustracija

Članica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Jelena Pejić Nikić ocenila je da Srbija od svojih mnogobrojnih problema ne može da se pomakne u procesu evrointegracija, pa su najave da će u Evropsku uniju ući do 2026. godine nerealistične, jer bez vladavine prava nema ulaska u EU.

Na predstavljanju izveštaja koalicije prEUgovor o napretku Srbije u Klasteru jedan, fokus je bio na izmenama krivičnog zakonodavstva, problematičnom funkcionisanju demokratskih institucija i položaju aktivista i civilnog društva.

Pejić Nikić izjavila je da je Crna Gora zemlja na Zapadom Balkanu koja ima najviše šanse da pristupi EU, ocenivši da Srbija nije čak ni sledeći kandidat za priključivanje, već Albanija.

Ona je istakla da postoji šansa da će EU, usled geopolitičkih pritiska i želje da ne dođe do nove krize, tolerisati ponašanje režima u Srbiji, ali da tretman aktivista i građana koji izlaze na ulice, više liči „na recept Rusije i Belorusije nego na članice EU“.

Prema njenim rečima, vlast targetira organizacije civilnog društva za koje smatraju da sarađuju sa aktivistima, čije podaci o finansijama završe u medijima, bez odgovora kako su došli do tih podataka.

Govoreći o predlogu Zakona o stranim agentima, koji je Pokret socijalista predložio 29. novembra, Pejić Nikić je ocenila da su takvi predlozi opasni, jer koliko god da se misli da neće doći do toga, brzo usvajanje izmena na poslednjoj sednici Skupštine je pokazalo da je to vrlo moguće.

O Krivičnom zakoniku

Članica Autonomnog ženskog centra Vanja Macanović istakla je da organizacije civilnog društva nisu bile na vreme obaveštene o Nacrtu izmena Krivičnog zakonika, zbog nije bilo vremena da se na sve adekvatno reaguje.

„Više ne znate da li vam stvarno predlažu određena krivična dela da bi se javnost bavili najspornijim predlozima, a da se zapostave sve one druge stvari koje se na prvi pogled ne vide“, poručila je Macanović, navodeći da će Ministarstvo pravde odustati od najspornijih izmena, ali da će neke gore, a suptilnije, ostati.

Prema njenim rečima, ne postoji dobra komunikacija između civilnog sektora i Skupštine, jer civilni sektor nema mogućnost da predloži amandmane, zbog brze procedure usvjanja izmena zakona.

Članica organizacije Transparentnost Srbija Miša Bojović ocenila je da je funkcija parlamenta, kao najvišeg predstavničkog tela i kontrolnog organa, u potpunosti urušena i da samo služi potvrđivanju odluka Vlade.

Koalicija prEUgovor sastavila je najnoviji Alarm – nezavisni polugodišnji izveštaj o napretku Srbije u Klasteru 1 (Osnove), sa fokusom na političkim kriterijumima i poglavljima 23 (Pravosuđe i osnovna prava) i 24 (Pravda, sloboda i bezbednost) pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.