Moj grad

Slavka Kanjevac: Legenda ženskog fudbala (FOTO+VIDEO)

FOTO: Boom93/A.Stepanović

FOTO: Boom93/A.Stepanović

Na gradskom stadionu u Požarevcu, Slavka Kanjevac, pionirka ženskog fudbala u Jugoslaviji i jedna od najuspešnijih fudbalerki svog vremena, podelila je detalje o svojoj karijeri i razmišljanjima o razvoju ženskog sporta. Njena priča počinje u selu Široke Njive, na padinama Radan planine, gde je, kako sama kaže, „jurila krpenjaču sa dva starija brata".

„Fudbal mi je bio sve. Prvu pravu utakmicu odigrala sam 1972. godine za ŽFK Mašinac iz Niša. Od tada je moj put u fudbalu išao uzlaznom linijom, uprkos tome što je tadašnji društveni kontekst često odbacivao ideju žena na terenu", navodi naša sagovornica.

FOTO: Privatna arhiva

Evropski uspesi i priznanja

Slavkina karijera dostigla je vrhunac 1976. godine kada je sa ekipom Sloge iz Zemuna učestvovala na nezvaničnom prvenstvu Evrope u Mentonu, Francuska.

„Taj turnir je bio izlazak u Evropu za naš fudbal. Imala sam sreću da budem najbolji strelac i najbolja igračica. Za mene nije bilo prepreke. Moram da kažem da smo igrali, što stoji zapisano, protiv Liona. Stadion je bio pun, za nas je u to vreme bio šok da igramo pod reflektorima", kaže ona. Ekipe poput Španije, Portugala i Francuske tada su bile daleko iza jugoslovenskog tima.

„Iako smo u finalu izgubile od Nemica zbog moje povrede, ponosna sam što sam proglašena najboljim strelcem i igračicom prvenstva“, ističe Slavka, prisećajući se nezaboravnog gola koji je postigla protiv Liona. „Publika je tada spontano ustala i aplaudirala. To je bio trenutak koji se pamti“.

FOTO: Privatna arhiva

Pogled unazad i izazovi ženskog fudbala

Iako je njen doprinos sportu bio ogroman, Slavka priznaje da je tek decenijama kasnije uvidela značaj svojih dostignuća.

„To što je Balkan tada teško prihvatao žene u fudbalu možda je razlog što nisam ranije pridavala značaj svom uspehu. To je meni bilo normalno, da igram fudbal, dajem golove, da pobeđujemo“, kaže ona.

Kao selektorka i koordinatorka ženskog fudbala, Slavka se trudi da prenese svoja znanja mladim generacijama. „Sa ženama je specifično raditi, ali uvek polazim od pravila – kada pobede, sve su pobedile, kada izgube, sve su izgubile,“ naglašava ona.

FOTO: Privatna arhiva

Slavka ne krije svoje nezadovoljstvo komercijalizacijom sporta i praksom naplate članarina u nekim školama sporta.

„Kakav sport učimo decu ako im je fokus na novcu, a ne na rezultatima?“ pita se. Ipak, pohvaljuje inicijative poput Instituta za ženski sport Marine Maljković, koji radi na transparentnosti i stvaranju jednakih šansi za devojčice.

Privatna arhiva

Motivacija i vitalnost u 70. godini

Uprkos godinama, Slavka ostaje aktivna u sportu. „Narod me i dalje hoće“, skromno objašnjava.

„Realnost života je da svako treba da zna svoje granice, ali i da ostavi vrata uvek malo otvorena, da može ponovo da se uđe. Održava me taj korektan odnos prema svim ljudima. Bitno je da sebi nađeš granicu, drugo psiha je jako bitna stvar, jer kao što se kaže, kakve su ti misli, takav ti je život“.

FOTO: Privatna arhiva

Slavkina priča je inspiracija ne samo sportistkinjama, već i svima koji se suočavaju sa izazovima predrasuda i neprihvatanja.

Za kraj dodaje, „ne bih ništa menjala u svom životu. Ovo je bio moj put“.

FOTO: Privatna
FOTO: Privatna arhiva

Projekat „Jake, aktivne, poslovne žene za budućnost svih nas” podržava Gradsko veće Grada Požarevca, a čiji je deo i ovaj tekst ima za cilj da predstavi socijalnu sliku o položaju žena u našem društvu, da ukaže na važnost i značaj žena u političkom, javnom životu, da ukaže na važnost i značaj obrazovanja i da promoviše, predstavi uspešne i odgovorne poslovne žene. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.