Moj grad
Teodora i orkestar Gvardija: Najvažnija stvar je da svi uživamo u muzici i u procesu stvaranja (VIDEO)
Foto: S.Lisac
Teodora Dimitrijević, rukovodilac orkestra Gvardija, od svoje prve letnje pauze nakon studiranja, stvorila je nešto više od umetničkog kolektiva. Njen orkestar, koji danas broji oko 50 članova je spoj muzike, umetnosti i zajedništva. Njena misija nije bila samo da stvori muzički kolektiv, već i da omogući mladim ljudima da kroz muziku nauče životne vrednosti, poput discipline, timskog rada i kreativnosti.
Teodora Dimitrijević je kroz osnivanje orkestra Gvardija pre osam godina stvorila jedinstveni prostor za decu i mlade da se obrazuju, stvaraju i nastupaju zajedno, uz svoje mentore i profesore od kojih uče i uživaju u procesu stvaranja i sviranja. Ideja za osnivanje orkestra rodila se tokom leta, kada je, nakon višegodišnjeg studiranja, imala slobodno vreme i želela da sarađuje sa kolegama, uključujući decu i mlade.
"Ovde ima puno dece i svako od njih ima svog mentora u deonici koju svira. Dakle, imamo profesore flaute, zajedno su sa učenicima flaute, profesore violine, zajedno su sa učenicima violine i učenicima koji su završili osnovno i srednje muzičko obrazovanje, ali žele da nastave da budu u dodiru sa svojim instrumentom i sa muzikom. Tako da smatram da cela ova priča, cela naša misija i vizija zaista zaslužuje veliku podršku koju i dobijamo."
Danas je orkestar Gvardija stalni deo kulturnog života u gradu, sa oko 50 članova. Mnogi od članova, koji su započeli svoju muzičku karijeru u Gvardiji, nastavili su školovanje na muzičkim fakultetima, ali se i dalje vraćaju da učestvuju u koncertima i projektima. Iako su neki od njih sada studenti, orkestar im ostaje važan, a oni koriste svaku priliku da se vrate i nastupe u Gvardiji, kaže za Boom93 Teodora Dimitrijević.
„Iako su neki od njih sada studenti, oni su prvi put počeli kao deca u Gvardiji. Danas, i dalje dolaze da sviraju, bilo na koncertima u gradu ili na nastupima van njega“, ističe Teodora, naglašavajući da orkestar ima stalnu ulogu u njihovom muzičkom životu, iako su krenuli različitim putem.
Teodora, koja je ujedno i mentor, ističe da orkestar Gvardija predstavlja most između različitih kultura i generacija. Orkestar nije samo klasičan orkestar, već pruža mladima mogućnost da istražuju različite muzičke žanrove, uključujući rock, jazz i filmsku muziku. Ovaj pristup omogućava mladim muzičarima da prošire svoje horizonte i obogate svoje muzičko obrazovanje.
„Iako nije svaki član zaljubljen u svaki žanr, trudim se da svako nađe nešto što voli da svira. Najvažnija stvar je da svi uživamo u muzici i u procesu stvaranja“, dodaje Teodora, koja smatra da je to ključ uspeha i opstanka orkestra.
Jedan od najvećih uspeha orkestra, nije samo u broju nastupa ili u sve većoj publici, već u činjenici da orkestar stvara stalnu i vernu publiku. „To što vidimo ljude kako dolaze na naše koncerte, to je pravo merilo uspeha. Naši koncerti su puni, a reakcije su uvek izuzetno pozitivne. Mislim da je naše prvo pojavljivanje bilo jedan pozitivan šok za ljude ovde. I to je i nama dalo jako puno energije da nastavimo s ovom pričom. Ne samo o meni, jer i orkestar bez mene i ja bez njih ne možemo da funkcionišemo.
Znači, mi smo jedna celina. Tako da, ako pričam o sebi, pričam i o svim članovima. Mislim da taj pozitivan šok publike je izrodio našu stalnu publiku. I mi zaista imamo pune koncerata ovde i meni je mnogo drago, komentari su uvek najpozitivniji, što smatram da i treba da budu, zato što se ovaj orkestar razlikuje od mnogih u Srbiji.
Orkestar ne samo da pruža muziku, već je i terapija za mnoge. Mnogi mladi članovi, koji su počeli da sviraju sa velikim strahom i nesigurnošću, kroz zajedničke nastupe savladavaju tremu i postaju sigurniji u sebe.
U budućnosti, Teodora vidi Gvardiju kao sredstvo za unapređenje kulturnih razmena među gradovima i državama, s ciljem promocije balkanske, a posebno srpske muzike. „Orkestar nosi sa sobom bogatu tradiciju, počevši od prvog profesionalnog orkestra u Srbiji, i to je nešto što želimo da širimo i razvijamo“, kaže Teodora, koja je ponosna na uspehe koje orkestar već postigao, ali i na sve ono što tek dolazi.
Za Teodoru, orkestar Gvardija nije samo posao, već i misija koja ima veliki kulturni značaj. Njen cilj je da orkestar nastavi da raste, širi svoju publiku i povezuje ljude kroz muziku. A za desetogodišnju proslavu, koja se planira 2026. godine, Teodora već ima ideje za nove projekte. "Želim da ubacimo vizuelni element, da naši koncerti postanu pravi scenski događaji", zaključuje ona.
Orkestar Gvardija imaće pet koncerata u decembru.
“Gostujemo u Kuli 20. decembra, povodom Dana oslobođenja te opštine. Potom imamo jedan sjajan projekat odobren od Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. To su Dečiji koncerti u Braničevskom okrugu, tako da ćemo održati koncert u Kostolcu, Malom Crniću i u Požarevcu, i svečani novogodišnji, sada već tradicionalni.
To je i poruka Teodore Dimitrijević vernoj publici.
“Publiku pozivam na novogodišnje koncerte orkestra 28. decembra. Dečiji koncert je u 18h, a svečani novogodišnji koncert u 20 sati.”
Projekat „Supermarket kulture” koji podržava Gradsko veće Grada Požarevca, a čiji je deo i ovaj medijski sadržaj ima za cilj da afirmiše teme iz umetnosti i kulture, a pogotovo u našoj lokalnoj sredini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Vera
9.12.2024. 21:49
Orkestar ovakvog kulturnog volumena je trebao da se dogodi,Požarevac,grad sa velikom tradicijom je to zaslužio ....bravo...svima...
Dejan
10.12.2024. 13:05
Mi,koji pratimo Požarevački orkestar " Gvardija" od samog početka i nastanka,pomišljali smo, svako čudo tri dana...Međutim kroz vreme aevo več prođe devet godina ,tako je se orkestar razvio u svakom smislu da bi mogli napraviti uspešni koncert bilo gde u Evropi ...