Moj grad
Razvijanje veština medijske pismenosti kroz radionicu (FOTO+VIDEO)
Foto: J. Milenković/Boom93
U Srednjoj školi „Mladost“ u Petrovcu na Mlavi, danas, 12. decembra, održana je radionica medijske pismenosti u okviru projekta „Detektor laži“.
Na radionici je učestvovalo 20 učenika ove škole i dva nastavnika.
Sa učenicima su radili Dušan Radovanović, nastavnik biologije u Požarevačkoj gimnaziji, Osnovnoj školi „Sveti Sava“ i Politehničkoj školi u Požarevcu i Marko Tadić, stručnjak za društvene mreže.
Kroz razgovor učenici su se podsetili toga šta su mediji, zbog čega je važna medijska pismenost i šta su dezinformacije.
Marko Tadić predstavio im je podatke o tome koliku količinu informacija dobijamo dnevno sa društvenih mreža, ali i zbog čega sadržaj koji se pojavljuje jednom učeniku nije isti kao sadržaj koji se pojavljuje nekom drugom, odnosno objasnio im je šta su algoritmi.
Zatim su kroz zanimljive primere vesti koje su se zaista pojavljivale u različitim medijima učenici analizirali da li se radi o istinitoj informaciji ili lažnoj vesti.
Istovremeno sa učenicima, obuku su imali i nastavnici, Radiša Vujčić, nastavnik filozofije i građanskog vaspitanja, i Irena Janković, nastavnica fizike i građanskog vaspitanja. Petar Pantić, nastavnik istorije u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ kroz razgovor sa nastavnicima takođe je prošao kroz primere lažnih vesti i objasnio im kako ih mogu približiti učenicima.
Nakon ovih radionica, svi učesnici su se spojili i usledio je praktičan zadatak. Naime, trebalo je da učenici, podeljeni u pet grupa, osmisle vest na osnovu stečenog znanja. Zatim je jedna po jedna grupa svoju vest prezentovala, dok su ostale analizirale da li je reč o istinitoj ili lažnoj vesti.
Nakon radionice razgovarali smo sa učenicima Dušanom Štrpcem, Vukašinom Palevićem i Borinkom Stanojević, koji su prisustvovali radionici, i pitali ih šta su novo naučili i na koji način oni koriste društvene mreže.
Utiske nakon radionice sa nama su podelili i nastavnici, čije je zapažanje, na osnovu onoga što vide u učionici, da učenici nemaju razvijeno kritičko mišljenje o informacijama sa društvenih mreža, kao i da im je prilikom konzumiranja sadržaja najbitnije da se zabave.
Šta su nam rekli učenici i nastavnici pogledajte u VIDEU.
Cilj ovakvih radionica jeste s jedne strane unaprediti veštine medijske pismenosti kod učenika, budući da su društvene mreže neodvojivi deo njihovog života, a s druge strane, podstaći nastavnike da obradu ove važne teme integrišu u vaspitno-obrazovni rad sa decom.
Projekat “Detektor laži” zajednički sprovode Asocijacija za edukaciju omladine i odraslih iz Požarevca i portal Boom 93, kao deo šireg projekta „Mladi i demokratski razvoj“. Ovaj projekat se realizuje u partnerstvu sa Beogradskom otvorenom školom uz podršku Švedske.