Politika

Ministar: Holandija će blokirati sledeći korak na putu Srbije ka članstvu u EU

Foto/ Ilustracija Pixabay EU

Foto/ Ilustracija Pixabay EU

Holandski ministar spoljnih poslova Kaspar Veldkamp najavio je da će Holandija blokirati sledeći korak na putu Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji, navodeći zabrinutost u vezi sa njenom spremnošću za sledeću fazu u procesu pridruživanja.

„Vidimo da nema dovoljno napretka u oblasti vladavine prava u Srbij, vidimo nedovoljan napredak u odnosima Beograda i Prištine, gde Srbija ima jasnu odgovornost, a vidimo i da Srbija još nije u dovoljnoj meri uskladila svoju spoljnu politiku sa spoljnom politikom Evropske unije“, rekao je Veldkamp posle sastanka sa svojim kolegama u Briselu, prenosi holandski portal NL Tajms.

Ministri spoljnih poslova članica EU sutra će u Briselu nastaviti konsultacije o napretku zemalja kandidata za ulazak u Uniju, a Veldkamp je istakao da želi da uveri svoje kolege da podrže njegov stav, „kako Holandija ne bi morala da bude sama“.

Dodao je, međutim, da Holandija nema problem da bude jedina koja će glasati protiv.

„Mislim da je važno da pridajemo značaj vladavini prava. Gledajući zabrinjavajuća dešavanja u Mađarskoj i delimično u Slovačkoj, logično je da možemo da nametnemo zahteve državi kandidatu u oblasti ​vladavina prava“, kazao je Veldkamp i dodao da se mora sprečiti da Evropska unija bude oslabljena, umesto da se ojača.

Iako je Srbija podnela zahtev za članstvo pre 15 godina, status kandidata dobila u martu 2012, a pregovori traju već 11 godina, Veldkamp kaže da su drugi kandidati za članstvo bolje obavili posao, kada je reč o usklađivanju sa spoljnom politikom Brisela, i da u narednom periodu očekuje još koraka od Beograda.

Prošle nedelje, tokom parlamentarne debate u holandskom parlamentu, pokazalo se da se široki spektar holandskih političkih partija protivi da u ovom trenutku bude otvoren novi klaster u pregovorima sa Srbijom.

Poslanica Kati Piri iznela je predlog da „proces pristupanja EU mora da se zasniva na postignutim rezultatima i da je vladavina prava važan deo toga“, u kojem je navela da je Srbija po tom pitanju „nedovoljno napredovala“, što su poslanici Donjeg doma jednoglasno usvojili.