Društvo

Svetog Nikolu slavi 30 odsto Srba – običaji i verovanja koja se vezuju za ovaj praznik

FOTO: Boom93/A.Stepanović

FOTO: Boom93/A.Stepanović

Sveti Nikola zimski praznuje se 19. decembra po gregorijanskom kalendaru u znak sećanja na dan smrti ovog sveca.

Ovaj svetitelj rođen je u gradu Patari u Likiji kao jedinac sin bogatih i uglednih roditelja, koji su ga kao dar od Boga posvetili Bogu. Svoj duhovni život započeo je u manastiru „Novi Sion“ kod svog strica, svetog Nikolaja episkopa patarskog.

Po smrti roditelja, vođen čudesnim nebeskim glasom, krenuo je u narod da širi veru, pravdu i milosrđe. Ubrzo posle toga postao je arhiepiskop mirlikijski te je u vreme progona hrišćana, pod carevima Dioklecijanom i Maksimijanom, dospeo u tamnicu ali je i tamo nastavljao svoje propovedi.

Prisustvovao je Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji, i tu, u borbi za istinu udario jednog jeretika Arija zbog čega je odstranjen sa Sabora i od arhijerejske službe. Čudesnim javljanjem Gospoda Hrista i Presvete Bogorodice nekolicini prvih arhijereja, vraćen je ovaj pravdoljubivi svetitelj na Sabor i u službu.

Još za života ljudi su ga smatrali svetiteljem i prizivali u pomoć u mukama i nevoljama, a on je samom svojom pojavom donosio utehu, tišinu i dobru volju među ljude. U starosti kratko je bolovao i upokojio se 343. godine.

Sveti Nikola se smatra zaštitnikom: dece, učenih ljudi, trgovaca, mornara i putnika uopšte.

Nekada se na svim hrišćanskim brodovima nalazila ikona svetog Nikole a on se posebno praznovao duž Jadranskog i Sredozemnog mora gde je bio običaj da se na taj dan ne isplovljava, a da se brodovi na pučini usidre i plovidbu nastave sutradan.

Sveti Nikola je umro u petak 6. decembra (to je u našem veku 19. decembar po novom ili Grigorijanskom kalendaru) 343. godine i sahranjen je u sabornoj crkvi u Miri. Tu je njegovo telo počivalo više od šest vekova, a hrišćani su dolazili na njegov grob i dovodili svoje bolesne.

Običaji za Svetog Nikolu
Sveti Nikola se slavi sa posnom trpezom jer „pada“ u vreme Božićnog posta. Taj dan je u crkvenom kalendaru obeležen crvenom bojom.

Veruje se da bi na današnji dan trebalo odložiti sva planirana putovanja.

Običaj je da se deci uoči Svetog Nikole u cipelice potajno stavljaju pokloni. Ovaj običaj je potekao od toga da Sveti Nikola svoja dobročinstva nikada nije činio javno. Isti motiv se vezuje i za Božić Batu.