Društvo
Kolike su rezerve nafte i derivata, i kako bi Srbija mogla da „preživi“ bez NIS-a?
Foto:Boom93/ M. Veljković
U slučaju da Sjedinjene Američke Države (SAD) uvedu najrigoroznije sankcije Naftnoj industriji Srbiji (NIS), koje bi podrazumevale nemogućnost kupovine i prerade nafte, Srbija bi sa trenutnim rezervama mogla da izdrži oko dva meseca.
Ovaj podatak, kako za Danas kaže energetski stručnjak Bogdan Petrović, znamo iz izjave predsednika Srbije Aleksandar Vučić, ali je, primećuje, ostao nejasan da li imamo zalihe nafte za dva meseca ili derivata, koje derivate imamo i u kojim količinama.
Redakcija Danasa uputila je Ministarstvu rudarstva i energetike pitanje kolike su tačno rezerve nafte i naftnih derivata i za koji period bi bile dovoljne da zadovolje potrebe zemlje, ali do objave ovog teksta odgovor nismo dobili.
Zvanični podaci, koje bi trebalo da objavljuje Republička direkcija za robne rezerve, ne postoje.
Na sajtu ove institucije navodi se da se u njihovim skladištima čuvaju energenti, metali, deo žitarica, so, konzerve i druge robe koje ne podležu pod posebne uslove čuvanja, ali ne i u kojim količinama.
Petrović ističe da bi Srbija po evropskim propisima trebalo da ima rezerve za tri meseca.
„Mi kroz račune za gorivo plaćamo finansiranje rezerve za naftne derivate, a posao države je da obezbedi rezerve za tri meseca“, pojašnjava on.
Pored državnih rezervi, i NIS ima svoje rezerve, te bi deo zaliha izašao i iz njegovih skladišta, što bi državi dalo na vremenu da nabavi gorivo i snabde tržište, a možda i vremena da sakupi novac i preuzme ceo ili deo NIS-a, kako bi ova jedna od najvećih kompanija u Srbiji nastavila sa poslovanjem.
Petrović smatra da je NIS nakon moguće najave o uvođenju sankcija verovatno počeo sa većom količinom uvoza nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF).
Više informacija pročitajte OVDE.