Društvo

"Svakog dana uvozimo struju": Preti li Srbiji još jedan energetski kolaps?

ilustracija/pixabay

ilustracija/pixabay

Sneg koji je pao u ponedeljak, pored saobraćajnog, izazvao je i kolaps energetskog sistema.

Kako za Novu ekonomiju objašnjava Dragoslav Ljubičić, glavni poverenik sindikata "Nezavisnost" u Termoelektrani Nikola Tesla, već dve noći zaredom ne proizvodi se dovoljno struje, zbog čega se velika količina uvozi. 
 
Istovremeno, bivši direktor Elektroprivrede Srbije Miroslav Tomašević upozorava da bi mogao da se ponovi isti scenario od pre tri godine, kada je zbog velike havarije u TENT-u bez struje ostalo oko 130.000 domaćinstava. 
 
"Sistem je toliko uništen, da TENT sa tim jednostavno ne može da se izbori. Toliko dugo se bavim ovim poslom, bilo je i lošijih vremenskih prilika od ovih, pa nije bilo tolikih kolapsa. Ovo je nacionalna izdaja", kaže Dragoslav Ljubičić za Novu ekonomiju.
  
Dok društvenim mrežama kruže video snimci koji navodno prikazuju blato koje se u TENT-u koristi umesto uglja, Ljubičić objašnjava kakva je zapravo situacija.
 
"Nije to blato, to je ugalj lošijeg kvaliteta. Deponije TENT-a su trenutno prepune, nema više mesta za odlaganje uglja. Za 12 sati, u Obrenovcu nije istovaren nijedan voz uglja", kaže Ljubičić.
 
Ljubičić kaže da je to problem u distribuciji, ne u proizvodnji. Proizvodnja, naime, svoje nedostatke može da nadomesti – iz uvoza.

"Kada sam video količinu struje koju smo uvezli samo noćas, ostao sam zatečen. Ceo naš hidro sektor akumulirao je 250 megavata po satu. Pa gde je sad Dunav koji je skoro poplavio Budimpeštu? Za ovakav haos neko mora da odgovara", zaključuje Ljubičić.
 
Od ponedeljka, kada je pao prvi sneg, konstantno smo uvozili struju, pokazuju podaci sajta Energyflux, aplikacije Elektromreže Srbije, preko koje se objavljuju podaci o proizvodnji i trgovini električnom energijom.
 
Najkritičnije bilo je sinoć, u večernjim časovima, kada je grafik na ovoj stranici prikazivao da smo uvezli 1.790 megavata. Prema podacima istog sajta, struja je u 22 sata koštala 120,05 evra po megavatsatu, piše Nova ekonomija.
 
Već viđena havarija zbog vlažnog uglja
 
Mokar ugalj lošeg kvaliteta podseća na prethodnu veliku havariju koja se desila u TENT-u, najvećoj termoelektrani u Srbiji.
 
Kako podseća Nova ekonomija, u noći između 11. i 12. decembra 2021. godine, u vreme kada je Elektroprivredom Srbije upravljao Milorad Grčić, stali su praktično svi proizvodni blokovi. Do havarije je, ispostaviće se ubrzo, došlo zbog lošeg kvaliteta uglja koji se koristio za proizvodnju struje.
 
Ispostavilo se da na kopu Rudarskog basena Kolubara nije skinuto dovoljno zemlje koja pokriva ugalj – te je on bio mokar.
 
Oko 130.000 domaćinstava ostalo je tada bez struje, a EPS je električnu energiju morao da uvozi.
 
Ko je kriv za kolapse zbog snega?
 
Ključni problem zbog kojeg loši vremenski uslovi stvaraju probleme jeste nespremnost sistema, smatra Miroslav Tomašević, bivši v.d. direktora EPS-a.
 
“Sve je u ljudima. Ako dovedete iste ljude koji su smenjeni nakon jedne havarije, kako možete da očekujete da se nešto promeni? Svi do jednog koji su bili smenjeni nakon havarije iz 2021, ponovo su dovedeni na ključne pozicije. Oni jednostavno nisu spremni za ovakve periode”, kaže Tomašević za Novu ekonomiju.
  
Kako objašnjava, vlažno vreme – sneg ili kiša, dodatno natope ugalj, koji ima svoju unutrašnju vlagu. Pre nego što ugalj uđe u elektranu, on mora da bude suv, jer kotlovi ne mogu da osuše njegovu spoljnu vlagu. Kada je ugalj mokar, smanjuju se njegova kalorijska vrednost i toplotna moć, pa se umesto njega koristi mazut, koji može da nadoknadi energiju.
 
"Sve to su stvari tehnološke prirode, ali da bi one funkcionisale kako treba, neohodni su znanje i volja ljudi. Vi kada vidite najavu da će biti loše vreme, morate da znate kako da odreagujete. Ugalj tada treba da se kopa sa deponije kako bi bio suv", objašnjava naš sagovornik i dodaje:
 
"U decembru 2021. imali smo jedan kolaps, a u isto vreme, tri godine kasnije, situacija se ponavlja. Moguće je, kao i tada, da se sve sruši".
 
U EPS-u, s druge strane, za Novu ekonomiju kažu da je energetski sistem stabilan i da nema razloga za brigu.