Društvo

Nestručnost ili sneg: Šta je razlog što je skoro 70.000 potrošača bilo bez struje

FOTO: Boom93/R. Momirović

FOTO: Boom93/R. Momirović

Zašto desetine hiljada domaćinstava širom Srbije ove hladne nedelje nisu imala struje? Zbog vremena ili zbog toga što su partijski kadrovi ponovo preuzeli rukovođenje EPS-om?

Pao sneg u Srbiji, skoro 70.000 potrošača ostalo bez struje. U Elektrodistribuciji kažu – tehnička stvar, dešava se. Sindikat EPS-a odgovara da ovo nije prvi sneg koji je pao u srpskoj istoriji, već da proizvodnjom struje rukovode nestručni ljudi.

„Ponovo su na sceni Grčićevi kadrovi. Oni i dalje vedre i oblače, a nemaju veze sa proizvodnjom električne energije, i što je najgore, država im omogućava da to rade bez odgovornosti“, kaže Dragoslav Ljubičić iz sindikata „Nezavisnost“ EPS.

Naime, direktor koji je spasio EPS nakon elektroenergetskog kolapsa 2021. Miroslav Tomašević, smenjen je prošle godine, a zatim dobio i otkaz. Početkom ove godine, na mesto izvršnog direktora EPS-a došao je Savo Bezmarević, čovek koji je rukovodio proizvodnjom električne energije baš u vreme kolapsa, zbog čega je tad i smenjen.

Zbog čega tačno nema struje, i da li će je biti tokom zime pokušali smo da saznamo od EPS-a, Elektromreža Srbije i resornog ministarstva. Odgovor nismo dobili.

Stručnjaci smatraju da problemi u otklanjanju kvarova nisu novi, a da su razlozi zbog kojih se dešavaju iz godine u godinu uglavnom isti.

„Mreža je relativno stara, nedovoljno i neadekvatno održavana; takođe, ne radi se dovoljno na održavavanju koridora srednjenaponske mreže i seči rastinja, pa su česti kvarovi izazvani padom trulog drveća i grana. Prethodno, u uslovima nešto jačeg nevremena rezultuje brojnim kvarovima u mreži, za koje je potrebno vreme da se otklone. Na kraju, iz godine u godinu je sve manje stručnog, monterskog kadra, tako da i to utiče na nedovoljnu raspoloživost radnika koji treba da rade na otklanjanju kvarova“, kaže stručnjak za energetiku Željko Marković.

Da li je sve baš do snega? Predsednik je još u martu, na samitu posvećenom nuklearnoj energiji, izdao crveno upozorenje da će faliti struje.

„Značaj koji se pridaje ovom samitu nama ukazuje na to koliko će nam struje, pre svega, nedostajati u budućnosti. Da to pojednostavim – bez nuklearne energije mi nećemo biti u stanju da preživimo“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Nuklearke još nisu proradile, niti najavljene solarne elektrane koje bi, po najavama predsednika, proizvodile onoliko struje koliko Srbija godišnje uveze. Prema procenama sindikata, Srbija trenutno uvozi preko 1.500 megavata dnevno. A uvoz nije dugoročno rešenje.

„U trenutku kada temperatura u Evropi, pojedinim delovima Evrope, bude tako niska da će i njihovo snabdevanje biti ugroženo, naravno da neće izvoziti i Srbija neće imati odakle da uveze, a nažalost, neće imati potrebnih kapaciteta da proizvodi sama svoju električnu energiju“, kaže Ljubičić.

Da je struka nastavila da vodi EPS, veruje Ljubičić, Srbija bi sad mogla da izvozi struju. Ali se vlast odlučila da na rukovodeće funkcije opet postavi ljude poput koordinatora distributivnog područja za Beograd, koji se sumnjiči za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti.

„Ako ljudi koji vode Elektrodistribuciju imaju vremena da izlaze i biju studente, onda sigurno nemaju vremena da se posvete održavanju distributivnog sistema“, kaže Ljubičić.

Ljubičić zato predlaže kolegama da se pridruže studentima stupajući u štrajk, ali specifičan štrajk – onaj koji bi samo sprečio rukovodioce da prilaze upravnim zgradama i sistemu, a da radnici, oni koji znaju kako da radijatori budu vrući, nastave da rade svoj posao.