Društvo
NUNS: Broj fizičkih napada i verbalnih pretnji novinarima u Srbiji veći u odnosu na 2023. godinu
kamera mediji/pixabay ilustracija
Broj fizičkih napada na novinare u Srbiji i na njihovu imovinu veći je ove godine u odnosu na 2023. godinu, kao i broj verbalnih pretnji, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
U saopštenju su naveli da je u odnosu na podatke koje je ranije izneo ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, po kojima je smanjen ukupan broj napada na novinare u Srbiji, ove godine manji samo broj "pritisaka" - evidentirana su 72 slučaja, a prošle godine 132.
"Nezavisno udruženje novinara Srbije, tokom 2023. godine zabeležilo je u svojoj bazi ukupno 184 napada i pritisaka na medijske radnike, dok ih je ove godine nešto manje (164). Ipak, treba naglasiti da podaci za 2024. godinu još nisu potpuni, jer veći broj pritisaka još nije ubačen u bazu", stoji u saopštenju.
Po podacima tog udruženja, u Srbiji je ove godine zabeleženo 17 fizičkih napada na novinare, šest više u odnosu na 2023., šest napada na njihovu imovinu odnosno tri više u odnosu na prošlu godinu dok je broj verbalnih pretnji porastao sa 47 prošle godine na 68 ove.
Navodi se i da NUNS beleži sve pritiske koji mogu negativno uticati na rad novinara i novinarki, u šta spadaju "targetiranje medijskih radnika od strane političara i drugih medija, uskraćivanje odgovora na konferencijama, odnosno, kada umesto odgovora na pitanje novinari dobijaju uvrede, zabrana praćenja skupštinskih i drugih javnih događaja, SLAPP tužbe i slično".
"Pored toga, NUNS-u nisu prijavljene sve pretnje i napadi na novinare u Srbiji. Tako na primer u evidenciji pretnji i napada na štetu novinara koju vodi Vrhovno javno tužilaštvo nalaze se i slučajevi koji su prijavljeni tužilaštvima u Srbiji, a za koje NUNS nije imao saznanja. Tako dolazimo do mnogo većeg broja pretnji i napada koji su se zaista dogodili", saopštilo je to udruženje.
Ocenjuje se i da je prethodnih meseci "primetno da institucije deluju selektivno" po prijavama napada i pritisaka na novinare u Srbiji.
"U slučaju napada na novinara Vuka Cvijića nema pomaka. Kako mediji izveštavaju, policija još nije dostavila snimke napada tužilaštvu", dok se, s druge strane, "u slučaju ometanja rada novinara i novinarki provladinih medija, izgrednici u najkraćem roku hapse i procesuiraju", saopštio je NUNS.
Dodaje se da je "u najkraćem roku" otkriveno odakle dolaze pretnje redakciji Tanjuga, a da je sa druge strane osumnjičeni za pretnje novinarki Ani Lalić pobegao iz kućnog pritvora i da do danas nema informacija gde se nalazi.
"Iz navedenih primera može se zaključiti da institucije i te kako mogu adekvatno da reaguju, ali je očigledno da u određenim slučajevima nema volje", ocenilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Boki
30.12.2024. 21:17
2.1.1. Предузеће није прибавило сагласност оснивача на акта о општим условима за испоруку производа и услуга, што није у складу са Законом о јавним предузећима. Предузеће није прибавило сагласност оснивача на Пословну политику Предузећа за 2023. годину, коју је донео Надзорни одбор Предузећа 30. новембра 2022. године, ни на Одлуку в. д. директора о условима и начину продаје дрвних сортимената за 2023. годину, број 16861 од 14. новембра 2022. године, којима се утврђују услови и начин продаје дрвних сортимената, што није у складу са чланом 69 Закона о јавним предузећима, којим је прописано да ради обезбеђивања заштите општег интереса у јавном предузећу Влада, односно надлежни орган аутономне покрајине или јединице локалне самоуправе, даје сагласност на тарифу (одлуку о ценама, тарифни систем и др.), осим ако другим законом није предвиђено да ту сагласност даје други државни орган и на акт о општим условима за испоруку производа и услуга. У вези са утврђеним, дали смо препоруку за отклањање неправилности (Препорука број 3). 2.1.2. Предузеће je у Пословној политици одредило критеријуме за закључивање дугорочних уговора за продају дрвних сортимената који нису јасно и прецизно одређени и из којих произилази да се на основу пословне политике може закључити дугорочни уговор и са купцима који немају производне капацитете, што није у складу са опредељењем Владе Републике Србије, које је изражено у Стратегији шумарства Републике Србије. Предузеће је са седам купаца закључило дугорочне уговоре, на пет или десет година, којима је уговорило годишњу испоруку 96.000 м3 дрвних сортимената у периоду трајања дугогодишњег уговора за које није презентован доказ да имају, односно где им се налазе инсталирани производни капацитети. У Пословној политици Предузећа за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022. и 2023. годину наведено је да директор Предузећа може потписати уговор о дугорочној пословној сарадњи са стратешким купцима са минулом сарадњом или без минуле сарадње, уколико купац задовољава критеријуме/параметре који су наведени: да се у области енергетике пружају услуге од општег економског интереса, што је утврђено актом.