Moj grad
Raspodela gradskog budžeta Požarevca: Ko dobija sredstva za medije?
FOTO: Boom93/R. Momirović
Koliko novca Grad izdvaja za medijske konkurse?
2021. godine, Grad Požarevac izdvajao je 5,13 miliona dinara za medijske konkurse, a sledeće godine dolazi do značajnog skoka, kada je budžet za ovu namenu povećan na 8,55 miliona. Ovaj rast bio je ocenjen kao korak ka većoj podršci medijskim sadržajima, ali je istovremeno otvorio pitanja o kriterijumima za dodelu ovih sredstava i njihovoj efektivnoj upotrebi.
Ipak, u poslednje dve godine iznos namenjen medijskim konkursima ostao je na nivou iz 2022., što ne odgovara ukupnom rastu gradskog budžeta niti povećanim troškovima medijskog poslovanja, naročito u svetlu inflacije i povećanih cena produkcije medijskog sadržaja.
Ko su najveći dobitnici?
Tradicionalni mediji koji poseduju i internet portale imaju mogućnost da podnesu dva predloga projekta po konkursu. U četvorogodišnjem periodu najviše sredstava dodeljeno je novinskom preduzeću "Reč naroda", koje je dobilo ukupno 4.630.000 dinara. Slede "Boom 93" sa 4,5 miliona dinara i "Hit", koje za nijansu zaostaje sa 4.450.000 dinara. Svim ovim medijima u četvorogodišnjem periodu podržano je ukupno po osam projekata.
Kada se analizira prosek sredstava po podnetom i odobrenom predlogu projekta, za podnosioce sa najmanje dva medijska projekta, lider je preduzetnik Uroš Urošević za portal Te 2 media. On je, od 2022. godine kada su iznosi budžeta povećani, po projektu u proseku dobijao 661.666,67 dinara. Ovaj iznos je značajno veći u poređenju sa ostalima, najviše zahvaljujući činjenici da nije konkurisao 2021. godine. Iza ovog medija su "Reč naroda", sa prosekom od 578.750 dinara i "Raven Vision", izdavač POportal-a, sa prosekom od 573.750 dinara.
Novac odlazio i u Beograd?
Značajan deo sredstava iz budžeta Požarevca odlazio je i firmama iz Beograda, kao što su "Digital Media Network", izdavač portala 24sedam.rs, te produkcijskim kućama "Folim" i "Brender". U 2021. godini, portal 24sedam.rs dobio je čak 700.000 dinara za projekat pod nazivom "24sedam: Požarevac", dok su dve produkcije u naredne dve godine dobile po 900.000 dinara.
Međutim, opravdanost ovako visokih izdvajanja za portal 24sedam dolazi u pitanje kada se pogleda sadržaj koji je finansiran. Projekat "24sedam: Požarevac" uglavnom se oslanjao na preuzimanje već objavljenih tekstova lokalnih medija i informacija sa sajta gradske uprave, bez značajnog dodatnog istraživačkog rada ili originalnog doprinosa. Iako se radi o mediju sa većom pokrivenošću i širim auditorijumom, postavlja se pitanje da li je ovakva vrsta sadržaja vredna dodeljenih sredstava i kakvu korist su imali građani Požarevca.
Podrška produkcijskim kućama Folim doo i Brender doo izazvala je značajne polemike, budući da su ove firme u 2022. i 2023. godini dobile po 900.000 dinara na konkursima Grada Požarevca, čime su postale najveći pojedinačni dobitnici u tim godinama.
Prema istraživanjima i medijskim navodima, ove firme su povezane sa vlasničkim i upravljačkim strukturama Studija B nakon privatizacije. Takođe su redovni učesnici i dobitnici na medijskim konkursima koje raspisuje Grad Beograd, zbog čega nailaze na brojne kritike medijskih udruženja.
Zaključak: Kako unaprediti medijske konkurse u Požarevcu?
Medijski konkursi u Požarevcu suočavaju se sa ozbiljnim izazovima koji ugrožavaju njihovu svrhu. Transparentniji kriterijumi, stručniji sastav komisija i dosledniji monitoring neophodni su kako bi ovaj proces ispunio svoj cilj: podršku medijskim sadržajima od javnog interesa. Dodatno, potreba za jačom podrškom lokalnim medijima mora postati prioritet kako bi se obezbedila kvalitetna informisanost građana Požarevca i osigurao razvoj lokalne medijske scene.
Piše Mitar Nikolić
Boban
31.12.2024. 15:50
Nazivate medijima sve one koji imaju po jednog zaposlenog