Moj grad

Razumevanje problema nasilja: Stavovi i iskustva građana (ANKETA)

Foto: Milena Djordjevic

Foto: Milena Djordjevic

Društveni problem koji je rasprostranjen i u našem, ali i u uređenijim društvima jeste nasilje – od porodičnog, preko vršnjačkog, pa do nasilja nad pripadnicima osetljivih grupa, poput LGBTQ+. U vremenima društvenih previranja čest je i govor mržnje u medijima, a posebno na društvenim mrežama, što se i pokazalo otkako su studenti i učenici stupili u blokade. Ovom anketom želimo da ispitamo kakva su vaša iskustva i stavovi o ovoj temi. Anketa je anonimna i neće vam oduzeti više od 10 minuta.

Za potrebe popunjavanja ankete možda će vam zatrebati i ovo:

Verbalno nasilje – Korišćenje ružnih reči, vređanje, ponižavanje ili omalovažavanje kroz govor.
Psihičko nasilje – Manipulisanje, pretnje, ucenjivanje, zastrašivanje ili ponašanje koje izaziva osećaj straha ili nesigurnosti kod druge osobe.
Seksualno nasilje – Svako ponašanje koje tera osobu na neželjeni seksualni kontakt, dodire ili aktivnosti.
Fizičko nasilje – Bilo kakvo nanošenje povreda telu, kao što su udarci, šamari, guranje ili bilo kakva druga fizička povreda.
Digitalno nasilje – Korišćenje interneta, društvenih mreža ili tehnologije da bi se neko uvredio, da bi se nekome pretilo, širile laži ili delile privatne informacije bez dozvole.
Društveno isključivanje – Namerno ignorisanje, isključivanje iz društva, odbijanje komunikacije ili aktivnosti sa određenom osobom.
Ekonomsko nasilje – Kontrolisanje ili uskraćivanje novca i materijalnih sredstava osobi, onemogućavanje da zarađuje ili koristi svoje resurse.