Moj grad
Danas je Badnji dan
FOTO: N. Stojićević / Boom93
Pravoslavni vernici danas obeležavaju Badnji dan, kojim se pripremaju za proslavu Božića, praznika rođenja Isusa Hrista.
Jedan od najvažnijih običaja na Badnji dan jeste unošenje badnjaka, po kome je i dobio ime. Tradicionalno, domaćin u ranu zoru, pre izlaska sunca, odlazi u šumu i seče badnjak – granu hrasta, cera ili bukve, u zavisnosti od krajeva Srbije.
Badnjak se u kuću unosi sa prvim mrakom i stavlja pored ognjišta. Veruje se da se na taj način u kuću unose sreća, zdravlje i napredak. Uz drvo se daruje i žito da bi naredna godina bila plodna. Unosi se i slama, kao sećanje na slamu na koju je Bogorodica položila Isusa Hrista u Vitlejemskoj noći.
U crkvama širom zemlje večeras će biti osvećenje i paljenje badnjaka. Raspored bogosluženja za božićne praznike pogledajte na LINKU.
Paljenje badnjaka predstavlja sećanje na vatru koju su po narodnom predanju vitlejemski pastiri naložili u pećini u kojoj se rodio Isus Hristos. Drugo tumačenje jeste da predstavlja simbol krsta na kome je Hristos raspet, pri čemu toplina vatre simbolizuje spasenje za ljudski rod koje je, po hrišćanskom verovanju, omogućeno Hristovim raspećem.
Badnji dan je poslednji dan božićnog posta. Na Badnje veče priprema se posna večera, koja obično uključuje pasulj, ribu, suvo voće, pogaču, med i orahe.
Veruje se da onaj ko se tokom godine sa nekim zavadio, na Badnji dan treba da se pomiri, kako bi Hristovo rođenje proveli u miru i ljubavi, čime se podseća da je opraštanje jedna od najvećih hrišćanskih vrlina.
Božić je praznik cele porodice i zato se očekuje da ona tokom prazničnih dana bude na okupu.