Hronika

Slučaj dvogodišnje Danke Ilić i dalje nije rasvetljen

Foto: Insajder/printskrin

Foto: Insajder/printskrin

U utorak 26. marta 2024. godine godine u Srbiji je prvi put aktiviran sistem "Pronađi me", kada je nestala dvogodišnja Danka Ilić. Na mobilne telefone građana stizale su SMS poruke sa obaveštenjem o nestanku dvogodišnje devojčice u borskom prigradskom naselju Banjsko polje. Opsežna potraga sa prekidima trajala je deset dana, a onda je 4. aprila saopšteno da je Danka Ilić ubijena.

"Imamo loše vesti za dete, malu Danku iz Bora. Policija je uhapsila dve osobe koje su izvršile ubistvo Danke i koliko sam shvatio priznali su delo obojica", rekao je Aleksandar Vučić u direktnom prenosu sednice Vlade, na kojoj je bio.
Odmah se oglasio i ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić


"Ministarstvo unutrašnjih poslova, nakon desetodnevne opsežne akcije, detaljne provere svih tragova i informacija, saopštava da su uhapšeni S. J. 1974. godište i D. D. 1974. godište, zaposleni u Javnom komunalnom preduzeću Vodovod, Bor, osumnjičeni da su 26. marta automobilom udarili i ubili dvogodišnju Danku, a potom njeno telo bacili na deponiju", kazao je ministar Gašić.
Nakon priznanja Dejana Dragijevića za počinjen zločin, to postaje ključni dokaz na osnovu kog Zaječarsko tužilastvo pokreće istragu. Nakon toga uhapseni su i Dejanov brat Dalibor i njihov otac Radoslav. Dejanov brat Dalibor je na saslušanju priznao da su zajedno učestvovali u skrivanju tela devojčice, a dan nakon toga - 7. aprila MUP saopštava da je Dalibor Dragijević prethodne noći umro u pritvoru. Ubrzo se ispostavilo da je umro nasilnom smrću, ali rezulatate obdukcionog nalaza do danas ne objavljuju ni policija ni tužilaštvo.


Nerasvetljavanje smrti Dalibora Dragijevića u policijskom pritvoru otvorilo je pitanja koja se tiču glavnog slučaja. Nakon informacije da je Dalibor Dragijević umro nasilnom smrću u pritvoru, osumnjičeni za ubistvo devojčice Srđan Janković i Dejan Dragijević zatražili su da budu ponovo saslušani, kada su promenili svoje izjave odnosno negirali sam zločin.

DNK tragovi Danke Ilić nisu nigde pronađeni, a sa rezultatima veštačenja DNK tragova pred javnošću je i pitanje da li ubistvo može da bude izvršeno, a da za žrtvom ne ostane baš ni jedan od brojnih bioloških tragova.
SINK Oliver Đorđević (profesor sudske medicine):
"Neuočavanje takvih tragova može govoriti o tome da takvih tragova zaista nije ni bilo, odnosno da se događaj nije desio na način, kako to piše u optužnici ili da je izostalo fiksiranje takvih tragova, da je izostalo njihovo uočavanje, pronalaženje ili naposletku da je sama DNK analiza bila neuspešna", kazao je Oliver Đorđević, profesor sudske medicine.


"Kada je u pitanju predmet male Danke Ilić iz Bora, smatram da možemo da govorimo samo o njenom nestanku, mi o njenoj smrti ne možemo da govorimo jer dokaza za njenu smrt nema." rekao je Milinko Jovanović advokat Radoslava Dragijevića.
Posle niza grešaka i propusta institucija nadležnih za istragu zločina, sporni su odgovori koje tuzilastvo nudi na najvažnije pitanje slučaja odnosno gde je telo ubijene Danke Ilić.
Poslednjeg dana 2024.godine stigla je vest da je Apelacioni sud u Nišu ukinuo rešenje o potvrđivanju optužnice protiv dvojice radnika borskog vodovoda, okrivljenih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić iz Banjskog Polja. Istom odlukom, predmet je vraćen Višem sudu u Zaječaru na ponovno odlučivanje.