Društvo

NUNS: Zaštita novinara, privatnosti i novinarska etika pale na ispitu u novoj godini

FOTO: Ilustracija/Pixabay

FOTO: Ilustracija/Pixabay

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izražava ozbiljnu zabrinutost zbog učestalih pretnji novinarima i narušavanja etičkih standarda u medijima, uključujući neovlašćeno korišćenje ličnih podataka i senzacionalističko izveštavanje koje ugrožava privatnost i bezbednost novinara i građana.

Godina je tek počela, a NUNS je već registrovao nekoliko incidenata na štetu novinara. 

Pored ozbiljnih pretnji smrću Nenadu Kulačinu i Marku Vidojkoviću, autorima emisije „Dobar, loš, zao“, beležimo medijske napade na novinara Dinka Gruhonjića i članove njegove porodice, kao i na kolegu Darka Špera. Ovi napadi narušavaju sigurnost kolega i njihovih porodica, kao i njihov profesionalni integritet. 

Pored toga, izražavamo zabrinutost povodom nedavnih objava u pojedinim medijima koje uključuju neovlašćeno korišćenje ličnih podataka studenata uz senzacionalističko izveštavanje, čime se grubo narušavaju osnovna prava na privatnost i bezbednost pojedinaca. 

Danas će nadležnima biti prijavljen i slučaj koji se desio poslednje sedmice prošle godine kada su se širom Beograda pojavili grafiti koji se odnose na Zorana Kesića, voditelja i autora popularne satirične emisije na TV Nova S, koji navode datum tragedije u Novom Sadu i glase ”1. 11. 2024. Zoran Kesić. Show must go on”. Kako sam Kesić tumači poruku grafita za Danas, ona se odnosi na rečenicu koju je izrekao na nastupu u Sarajevu 1.11: „Show must go on za nas koji ostajemo, koji žalimo za žrtvama i nadamo se brzom oporavku povređenih, ali i koji insistiramo na odgovornosti“. Kako navodi Danas, pre pojavljivanja grafita navijači Crvene zvezde bili su izrevoltirani Kesićevom emisijom u kojoj je skrenuo pažnju na to da su Delije na utakmici protiv Olimpijakosa sklonile transparent koji je simbolizovao proteste povodom tragedije u Novom Sadu. Delije su na to burno reagovale saopštenjima.

Osuđujemo svaki pokušaj institucija da dele lične podatke građana bez jasne pravne osnove, kao i praksu medija da takve informacije objavljuju, time zanemarujući etičke standarde novinarske profesije. Osim što se na taj način ugrožava bezbednost pojedinaca, doprinosi se i stvaranju atmosfere netrpeljivosti i društvene nestabilnosti. Pretnje novinarima, medijski napadi na njih, kao i medijsko objavljivanje ličnih podataka pojedinaca direktno krše zakone Srbije, uključujući Krivični zakonik, Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i Zakon o javnom informisanju i medijima, kao i Kodeks novinara i novinarki Srbije. 

NUNS apeluje na nadležne institucije da hitno istraže i procesuiraju pretnje i napade na novinare, kao i sve koji su odgovorni za zloupotrebu ličnih podataka studenata i posledično ugrožavanje njihove bezbednosti. 

Podsećamo medije da su odgovornost i profesionalna etika ključni za očuvanje slobode medija i poverenja javnosti. 

NUNS će, kao i uvek, nastaviti da pruža podršku medijskim profesionalcima i insistira na poštovanju zakona i etičkih standarda.