Društvo
Januarski ispitni rok, do daljeg, na čekanju
Skoro dva meseca od početka studentskih blokada, pitanje koje je ostavljano po strani, a sada postaje neizbežno: Hoće li studenti u naredna dva meseca polagati ispite? Na to pitanje odgovor još nemaju ni oni koji blokade podržavaju, niti oni koji su protiv njih. Međutim, suprotstavljene strane moraće da nađu rešenje; kako studenti ne odustaju od blokada, sve je izvesnije da naredni semestar neće početi na vreme a, osim ispita, moraće da bude nadoknađena i propuštena nastava.
Umesto na prvim ispitima u godini, studenti januar provode u potpunoj blokadi fakulteta širom zemlje. I dok je na nekim fakultetima poput Pravnog, Elektrotehničkog i Fakulteta političkih nauka u Beogradu ili Medicinskog u Novom Sadu januarski rok već odložen, na nekima, poput Pravnog u Novom Sadu, prijava ispita je već završena.
Neizvesno je i šta će biti na Medicinskom fakultetu u Nišu gde je nedavno objavljena prijava ispita kao da će ispitnog roka biti, a studenti tog fakulteta ističu da trpe velike pritiske.
"Situacija kod nas je dosta specifična iz razloga što trpimo ogroman pritisak od strane Uprave Fakulteta. Taj pritisak trpimo uprkos garanciji u vidu potpisanog i pečatiranog dokumenta da nijedan student neće biti targetiran. Da li će januarskog ispitnog roka biti sada zavisi od plenuma, ali u svakom slučaju svi studenti u blokadi nisu prijavili ispite”, kaže za Marker Petra Ristivojević, studentkinja Medicinskog fakulteta u Nišu.
Studenti koji se protive blokadi upozoravaju da je ugrožen početak sledeće školske godine, kao i kvalitet obrazovanja.
"Meni je jasno da odgovorne odluke nisu popularne, ali sada dekani moraju da pokažu odgovornost i daju odgovor na pitanje studenata šta ćemo dalje da radimo. Fakulteti su mesta koja ja smatram da treba da menjaju društvo nabolje i odakle treba da potiče društvena promena u najboljem svetlu. Ono što mi trenutno radimo je uništavanje sistema visokog obrazovanja. Ono što je sigurno je da se ova školska godina neće završiti do 1. oktobra, što znači da ni sledeća neće početi na vreme", kaže Margareta Smiljanić, predsednica SKONUS-a.
Da studenti fakulteta u blokadi imaju podršku velikog broja profesora, pokazuje peticija sa više od 4.000 potpisa profesora i asistenata. Ima, međutim, i onih profesora koji smatraju da prekid nastave i odlaganje rokova pravi dugoročnu štetu studentima.
"Najveći broj studenata, a tu obuhvatam i one koji su u blokadama, od toga će imati štetu, jer je nekada pauza od mesec dana ogromna, a zamislite, ovo nije mesec dana. Zaista najveći broj studenata želi da nastavi da studira, ide na nastavu i pre svega da polaže ispite. I ja sam čak i u razgovorima ili putem mejla shvatio da su oni jako zabrinuti zbog ove situacije", kaže profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov.
Neki drugi profesori su drugačijeg stava.
“Do mene nisu stigli nikakvi mejlovi, nikakve informacije tog tipa i koliko znam na fakultetu ne postoji takva neka velika inicijativa. Doneto rešenje je neophodno, prosto, odluka studenata u blokadama i nas profesora koji podržavamo je da nema nastavka nastave dok institucije ne ispune zahteve studenata i prosto tu nema nikakve dvojbe”, naglašava Ivan Stanojević, docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
Iz najvišeg predstavničkog tela studenata, SKONUS-a, koje ne podržava blokade, najavljuju da će u narednim danima fakulteti anketirati studente o održavanju ispitnog roka. Studentski plenumi za sada poručuju da januarskog ispitnog roka neće biti.
Pjer
14.1.2025. 09:19
Zato ste sada "progovorili" na engleskom.