Društvo

Veliki problemi u Srbiji u 2024 – napadi na novinare, netolerancija, nasilje nad LGBT osobama

Napadi na novinare, zakasnelo i neefikasno procesuiranje ratnih zločina, manjkav sistem azila, netolerancija i nasilje nad LGBT osobama ostali su veliki problemi u Srbiji u 2024. godini, navodi se u najnovijem izveštaju organizacije Hjuman rajts voč.

Odgovor države na proteste i kritike planiranog iskopavanja litijuma tokom jula i avgusta ukazalo je na slabosti u vladavini zakona, hapšenju aktivista i kampanjama kleveta nezavisnih medija koje su vodili državni mediji.

U delu izveštaja koji se tiče slobode medija, HRW navodi da su nezavisni novinari bili izloženi napadima, pretnjama, uključujući pretnje smrću i blaćenju od provladinih medija i visokih javnih zvaničnika.

Od januara do septembra Nezavisno udruženje novinara Srbije je zabeležilo 108 incidenata protiv novinara i medija, od čega osam fizičkih napada, dva napada na imovinu, a 55 pretnji, zastrašivanja i uznemiravanja.

U martu su čelnici Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić i Ana Lalić Hegediš bili izloženi pretnjama i zastrašivanjima.

U februaru je beogradska redakcija N1 izvestila o nekoliko pretnji smrću upućenih uredništvu, dodaje se u izveštaju i navodi da je ta medijska kuća dobila bezbroj pretnji u proteklih 10 godina, a samo nekoliko je procesuirano.

Tokom godine došlo je do porasta takozvanih SLAPP slučajeva protiv novinara.

Kada je reč o procesuiranju ratnih zločina, u 2024. godini do oktobra Tužilaštvo za ratne zločine pokrenulo je sedam novih istraga za ratne zločine protiv osam osumnjičenih, a tri protiv nepoznatih počinalaca.

Sistem azila je i dalje manjkav, a tražioci azila suočavaju se sa poteškoćama u pristupu postupcima, niskim stopama priznavanja i dugim odlaganjima.

Od januara do oktobra Srbija je status izbeglice ili supsidijarnu zaštitu odobrila samo za dve osobe.

Država je odobrila privremenu zaštitu za 880 osoba, a sve su iz Ukrajine.

U izveštaju se dodaje da se LGBT osobe i dalje suočavaju sa netolerancijom, pretnjama i nasiljem.

Organizacija Da se zna zabeležila je 82 incidenta motivisana mržnjom protiv LGBT osoba, uključujući 28 fizičkih napada.

Povorka ponosa Beograd održana je bez incidenata u septembru, navodi se u izveštaju.