Politika
Picula: Sankcije NIS-u su politička poruka rukovodstvu Srbije
FOTO: Youtube screenshot
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je da sankcije NIS-u, koji je u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta, vidi kao političku poruku rukovodstvu Srbije.
"U situaciji u kojoj Srbija ne uvodi sankcije ruskom agresoru na Ukrajinu – ovo je, u neku ruku, način da se pokaže predsedniku Aleksandru Vučiću da nije nevažno kako se kako se Srbija orijentiše u ovom ratu. Tako da to predstavlja jednu vrstu političke poruke", rekao je Picula za Glas Amerike .
Takođe je ocenio da će biti veoma važan način na koji će rukovodstvo Srbije tumačiti sankcionisanje NIS-a i reagovati na njega.
"Treba vidjeti kako će tu vrstu poruke konzumirati srpsko vođstvo. Da li će shvatiti da Zapad misli ozbiljno i da se svaka politika koja ujedno ne znači i solidarnost ili usaglašenost sa politikom Evropske unije prema Ukrajini, odnosno Ruskoj Federaciji dugoročno ne isplati", rekao je Picula.
Prema njegovim rečima, "to je momenat u kom ćemo videti da li je ovaj američki potez inicirao promenu u dosta ambivalentnoj političkoj orijentaciji Srbije".
Takođe je istakao da je neusaglašenost Srbije sa politikom Evropske unije veoma ozbiljna tema, koja posle ruske agresije na Ukrajinu dobija na značaju.
"To pitanje je toliko važno da je jedan broj država Evropske unije zaustavio otvaranje klastera broj 3 sa Srbijom. Ne isključivo zbog toga što ne ispunjava privremena merila, već i zato što su želele da pošalju političku poruku", rekao je Picula o okolnostima pod kojima Srbija poslednje tri godine nije otvarala poglavlja u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom.
Taj proces je počeo 2014. godine.
Osim spoljnopolitičkog usaglašavanja, Picula je rekao da je potrebno da Srbija, zarad ozbiljnijeg ubrzanja procesa integracija, reformiše oblasti koja su merila napretka zemalja kandidatkinja – a to je da pospeši borbu protiv korupcije, vladavinu prava, zaštitu ljudskih prava i sloboda i unapredi medijsku sferu.