Svet
TikTok se ugasio u SAD, stupila na snagu zabrana
FOTO: Pexels
Milioni korisnika TikToka u SAD više ne mogu da gledaju video snimke na toj društvenoj mreži pošto je stupila na snagu savezna zabrana te izuzetno poplarne aplikacije.
Aplikacija kompanije uklonjena je u subotu uveče sa vodećih ap prodavnica uključujući i one kojim upravljaju Epl i Gugl, dok je na sajtu kompanije rečeno korisnicima da ta platforma za kratke video snimke više nije na raspolaganju.
Prekid usluga je počeo samo nekoliko sati pre nego što je stupio na snagu novi američki zakon.
Kada su korisnici otvorili aplikaciju TikTok u subotu naišli su na poruku u kojoj se kompanija izvinjava i kaže da TikTok nije za sada na raspolaganju.
"Zakon kojim se zabranjuje TikTok stupio je na snagu u SAD", piše u poruci i dodaje da nažalost to znači da ne možete da koristite TikTok za sada.
"Imamo sreće da je predsednik Tramp najavio da će raditi sa nama na rešenju da se ponovo uspostavi TikTok kada preuzme dužnost", dodaje se u objavi u osvrtu na obećanje Trampa, koji stupa na dužnost u ponedeljak 20. januara, da će "spasiti" tu platformu. Kompanija je poručila korisnicima da ostanu u toku.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je juče da će verovatno dati TikToku još 90 dana da postigne dogovor o prodaji, kako bi izbegao zabranu u SAD. Tramp je u intervjuu za En-bi-si njuz (NBC News) rekao da još nije odlučio šta da radi, ali da razmatra da zabranu TikToka odloži nakon što položi zakletvu u ponedeljak, preneo je AP.
Pre nego što je objava TikToka izašla kompanija je u drugoj poruci korisnicima najavila da će njen servis biti "privremeno nedostupan" i rekla im da radi na ponovnom uspostavljanju servisa što je moguće pre. Ali koliko dugo će platforma ostati u mraku nije jasno, piše AP.
Zakon koji zabranjuje prodavcima mobilnih aplikacija i usluga internet hostinga da distribuiraju TikTok korisnicima u SAD, stupa na snagu u nedelju.
Nije sasvim jasno koje opcije ima Tramp kada položi zakletvu u ponedeljak. Zakon dozvoljava pauzu od 90 dana u sprovođenju restrikcija za aplikaciju, ali samo ako dođe do napretka ka prodaji te kompanije pre nego što zakon stupi na snagu, piše Glas Amerike.
Spor zbog veza TikToka sa Kinom je postao oličenje geopolitičke konkurencije između Vašingtona i Pekinga.
Prema zakonu koji je usvojio Kongres i potpisao odazeći predsednik SAD Džo Bajden prošle godine, TikTok-ova matična kompanija sa sedištem u Kini Bajtdens imala je rok od devet meseci da proda američki deo aplikacije. Zakon dozvoljava aktuelnom predsedniku da odobri produženje ako je prodaja u toku, navodi AP.
U Vašingtonu zakonodavci i zvaničnici administracije dugo ističu zabrinutost oko te aplikacije koju vide kao pretnju za nacionalnu bezbednost zbog njenog kineskog vlasništva. Vlasnik TikToka je Bajtdens, tehnološka kompanija sa sedištem u Pekingu koja upravlja i poznatim aplikacijama za uređivanje videa CapCut i Lemon8, koje su takođe bile nedostupne za upotrebu u subotu uveče.
Vrhovni sud SAD jednoglasno je odlučio u petak da rizik za nacionalnu bezbednost koji predstavljaju veze TikToka sa Kinom prevazilaze brigu oko ograničenja govora od strane aplikacije i njenih 170 miiliona korisnika u SAD.
Kada je usluga TikToka počela da se isključuje neki u Kini osudili su i optužili SAD zbog gušenja popularne aplikacije. U objavi preko kineske platforme Vajbo, Hu Siđin, bivši glavni urednik lista Kineske komunističke partije Global tajms, rekao je da "TikTokova objava o obustavi usulga u Americi obeležava najmračniji trenutak u razvoju interneta".
"Zemlja koja tvrdi da ima najviše slobode govora sprovela je najbrutalnije ukidanje internet aplikacije", rekao je Hu koji je sada politički komentator. TikTok ne radi u Kini gde kompanija Bajtdens umesto toga nudi Doujin, kinesku sestru TikToka koja prati stroge propise cenzure Pekinga.
Posle objave suda, predstavnica za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer i zamenica ministra pravde Lisa Monako rekle su da će Bajdenova administracija ostaviti primenu zakona novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu s obzirom da je njegova inauguracija dan posle stupanja zabrane na snagu.
Ali Tiktok je u petak saopštio da će biti primoran da zacrni ekrane ako administracija ne pruži definitivnu izjavu kompanijama kao što su Epl, Gugl i Orakl preko kojih se obezbeđuju njegove usluge u SAD.
Po zakonu prodavnice mobilnih aplikacija ne smeju da nude TikTok i servisi koji pružaju internet ne smeju da pružaju tu uslugi američkim korisnicima. Oni koji krše tu zabranu mogu da dobiju do 5.000 dolara kaznu za svakog korisnika koji nastavi pristup TikToku, što znači da bi kazne s kojima bi kompanije koje nude Tiktok mogle da dobiju vrlo visoke kazne.