Društvo

Šta znači proglašenje generalnog štrajka u prosveti?

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije doneo je odluku da članovi tog sindikata obustave rad od 21. januara do 26 januara, rekao je za Danas Dušan Kokot, predsednik NSPRS, odgovarajući na pitanje šta znači njegova izjava u kojoj je na današnjem protestu na Platou proglasio generalni štrajk.

– Mi smo poslali odluku svim školama, našim članicama, za ovu nedelju, pa ćemo da pratimo. Pozivamo i druge koji nisu naši članovi, a žele da nam se pridruže. Napravili smo i za njih predlog odluke koji mogu da preuzmu sa našeg sajta – kaže Kokot za Danas.

On dodaje da je doskorašnji broj članova NSPRS-a (oko 6.000 prim. aut) prethodnih dana značajno porastao i da dnevno stiže veliki broj prijava za učlanjenje u taj sindikat.

Na pitanje kako će situacija izgledati narednih dana u školama u kojima kolektivi nisu jedinstveni, on odgovara da se nada da će zaposleni „prelomiti da svi stanu“.

– To je ono što su naša očekivanja, da oni koji su danas radili obustave rad. Mi na to apleujemo, ne možemo nikome to da naredimo, ali je to odluka koja je doneta na današnjem najvišem plenumu prosvetnih radnika održanom na Platou u Beogradu. Ako to nije dovoljno, ne znam šta jeste – ističe Kokot.

U odluci o potpunoj obustavi rada NSPRS se poziva na član 39 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu.

„Bezbednost zaposlenih u ustanovama obrazovanja je u dužem vremenskom periodu ozbiljno narušena. Nakon fizičkih i verbalnih napada na nastavnike u Trsteniku, Beogradu, Čačku, Bačkoj Palanci, Vrčinu i mnogim drugim mestima institucije nisu adekvatno reagovale da taj trend zaustave“, piše u odluci sindikata.

Dodaje se i da su nosioci najviših javnih funkcija u državi izrekli višestruke pretnje i uvrede na račun prosvetnih radnika tokom poslednja dva meseca.

 
„S najmoćnijih pozicija u državi, nastavnici se etiketiraju kao izdajnici i agenti stranih sila samo zato što ukazuju na probleme u obrazovnom sistemu. Za sve to vreme ni jedna institucija Republike Srbije nije našla za shodno čak ni da osudi takvo ponašanje, a kamoli da sankcioniše odgovorne. Zbog jasno ugrožene bezbednosti svih učesnika obrazovno vaspitnog procesa članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, ali i svi ostali zaposleni koji razumeju razloge ovakvog stava, obustaviće rad od utorka 21. januara, zaključno sa nedeljom 26. januara“, piše u odluci.

Kokot kaže da od članova nije dobio informaciju o tome da li je prosvetna inspekcija bila u školama i konstatuje da ona može da kontroliše zakone iz oblasti obrazovanja, a da se NSPRS poziva na zakon za koji inspekcija nije nadležna.

On je ponovio da je bilo opstrukcija kako bi se prosvetni radnici osujetili u nameri da dođu na današnji protest, te da je policija zaustavljala vozila i isključivala ih iz saobraćaja.

Kokot kaže i da je BIA tražila njegov telefon od čoveka koji je bio zadužen za ozvučenje današnjeg skupa.

– Rekao je da je to bilo pre nego što sam došao na Plato. Pokazali su značke i potvrdili da su iz BIA. Ubeležili su moj broj. Do sada me niko nije zvao – ističe Kokot.

NSPRS će odluku o nastavku obustave ili povratku na rad nakon 26. januara, doneti sagledavajući ispunjenost uslova koji su do obustave doveli.