Sport

Koliko su prošle godine zaradili najveći fudbalski klubovi na svetu

Foto: Envato elements/ilustracija

Foto: Envato elements/ilustracija

Španski prvak i pobednik Lige šampiona, Real Madrid postao je prvi evropski klub koji je u jednoj sezoni ostvario prihod od više od milijardu evra, navodi se u poslednjem izveštaju „Football Money League“ koji je objavila konsultantska kuća Delojt (Deloitte).

Real Madrid je imao najveću zaradu među 20 najboljih evropskih klubova sa prometom od 1,045 milijardi evra, u odnosu na sezonu 2022/23. kada je zaradio 830 miliona evra.

„Sezona 2023/24. ušla je u istoriju pošto je Real Madrid postao prvi fudbalski klub koji je zaradio milijardu evra tokom jedne sezone. Finansijski uspeh kluba tokom sezone bio je potkrepljen nedavno renoviranim i proširenim stadionom Santjago Bernabeu koji je značajno povećao kako komercijalne tako i prihode od utakmica u odnosu na prethodnu sezonu“, saopšteno je iz Dilojta.

Zahvaljujući renoviranju stadiona Real Madrid je povećao prihode od prodaje ulaznica za 103 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dostigavši 248 miliona evra.

 
Prema podacima iz izveštaja, 20 najvećih klubova je ostvarilo 11,2 milijarde evra, što je povećanje od šest odsto u odnosu na sezonu 2022/23. kada su ostvarili prihode u iznosu od 9,2 milijarde evra.

Najveći izvor prihoda klubova drugu godinu za redom su komercijalni prihodi u iznosu od 4,9 milijardi evra, čineći 44 odsto ukupnih prihoda.

Zahvaljući povećanju kapaciteta stadiona i cena ulaznica prihodi od utakmica su porasli za 11 odsto u odnosu na prethodnu godinu, i tako čine 18 odsto ukupnih prihoda, odnosno 2,1 milijardi evra.

Klubovi nisu zabeležili porast kumulativnih prihoda od televizijskih prenosa (4,3 milijarde evra) jer su i ove sezone za pet najvećih liga (engleska Premijer liga, španska La liga, nemačka Bundesliga, francuska Liga 1 i italijanska Serija A) još uvek na snazi postojeći ugovori za televizijska prava.

 
Iza Real Madrida je Mančester Siti koji je zadržao drugo mesto i ostaje klub sa najvećim prihodima u Engleskoj u iznosu od 838 miliona evra. Iza njih se nalaze PSŽ (806 miliona), Mančester Junajted (771 miliona) i Bajern Minhen (765 miliona).

 
Devet klubova Premijer lige se nalazi u top 20 klubova. Klubovi poput Arsenala (717 miliona evra), Borusije Dortmund (514 miliona evra), Njukasla (372 miliona evra) i Aston Vile (310 miliona evra) povećali su svoje prihode zahvaljujući učešću u UEFA takmičenjima i poboljšanim rezultatima na domaćem terenu, što je dovelo do većih prihoda od televizijskog prenosa. Aston Vila je ušla u prvih 20 nakon što se prošle sezone takmičila u Ligi Evrope prvi put od 2011. godine.

Fudbalski klub Barselona (760 miliona evra) pao je na 6. mesto zbog toga što je ostvario 40 miliona evra prihoda manje nego prethodne sezone, i to zbog pada prihoda od utakmica koje su se igrale na manjem stadionu dok se Kamp Nou renovira.

Barselona najplaćeniji ženski fudbalski klub
Delojtov finansijski izveštaj već treću godinu za redom uključuje i 15 ženskih fudbalskih klubova sa najvećim prihodima koji su prvi put do sada premašili iznos od 100 miliona evra. Njihovi kumulativni prihodi od 116,6 miliona evra su porasli za 35 odsto u odnosu na prošlu sezonu.

 
Sa prihodima od 17,9 miliona evra ženski fudbalski klub Barselona Femení je najviše zaradio u prethodnoj sezoni. Arsenal se pomerio sa petog na drugo mesto sa prihodima od 17,9 miliona evra, što je povećanje od 64 odsto čemu je pomoglo održavanje šest utakmica ženske Super lige na stadionu Emirejts.

Komercijalni prihodi su najveći izvor prihoda i čine 66 odsto ukupnog prihoda, dok prihodi od emitovanja i od utakmica čine 17 odsto.