Politika
Opozicija napustila Radnu grupu za unapređenje izbornog procesa
FOTO: R. Momirović/Boom93
Predstavnici opozicije neće učestvovati u daljem radu skupštinske Radne grupe za unapređenje izbornog procesa, a odluke koje Radna grupa i Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo budu nadalej dobosili smatraće nelegitimnim, navodi se u dokumentu u koji je Danas imao uvid, a koji potpisuje pet poslanika iz redova opozicje, DS, Ekološkog ustanka, ZLF, NPS i ZDA Sandžaka.
Ostali članovi ove grupe sa ovom odlukom upoznati su u četvrtak uveče, piše Danas.
Opozcija je nezadovoljna radom Radne grupe koja za deset meseci nije ništa postigla, odnosno nije usaglašen nijedan predlog za poboljšanje izbornih uslova, navodi se u dokumentu. Kako se dodaje, SNS nije prihvatila ni minimum uslova za uređenje biračkog spiska i nastavlja sa zloupotrebom procedura, pokušavajući da na brzinu organizuju javno slušanje na temu zakona o biračkom spisku i to u trenutku kada se u Srbiji sprovodi generalni štrajk. Zato se opozicija i odlučila na ovaj korak.
U međuvremenu, kako je saopšteno, na sednici u petak 24. januara članovi Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo doneli su Odluku o organizovanju Javnog slušanja na temu: Predstavljanje nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, koji su pripremljeni u okviru Radne grupe za unapređenje izbornog procesa. Javno slušanje biće održano u ponedeljak, 27. januara.
Filip Tatalović, predstavnik DS u ovoj grupi, za Danas kaže da je DS istupila iz radne grupe jer njen dalji rad može da služi samo SNS-u kao pokriće pred međunarodnom i domaćom javnošću da tobože žele poboljšanje izbornih uslova.
– Uostalom, jasno je kao dan da naš najveći problem nisu loši izborni zakoni već očigledna izborna krađa koju iznova i iznova sprovodi SNS bez ikakve reakcije nadležnih državnih institucija – kaže on.
Na pitanje postoje li uslovi pod kojim bi se DS vratio, odgovara da nikakva radna grupa neće promeniti ponašanje SNS i da zato ne postoje nikakvi uslovi pod kojima bi se DS vratila u ovu grupu za zamajavanje javnosti.
– Jedinu šansu za fer i demokratske izbore predstavlja kontrola onih resornih ministarstava koja utiču na izborne uslove. Možemo možda raspravljati o modelu, da li je dovoljno da se kao u Crnoj Gori i Makedoniji opoziciji prepuste ministarstva zadužena za birački spisak i kontorlu izbora ili je neophodna prelazna vlada koja bi omogućila uslove za demokratske izbore – predlaže on.
Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog sutanka, takođe potvrđuje da je ova partija izašla iz grupe, najavljujući da će u ponedeljak otići na javno slušanje kako bi javnosti iznela način na koji su se naprednjaci ponašali unutar Radne grupe.
Prema njenim rečima, ukoliko bi bila sačinjena komisija koja bi prema predloziam Crte imala uvid u Birački spisak, moglo bi da se razmotri izrada nacrta zakona o jedinstvenom biračkom spisku i moglo bi da se kaže da je bar nešto urađeno na poboljšanju izbornih uslova.
Za nešto više i dalje, navodi, ne može se reći ništa, jer naprednjaci na pokazuju nikakve znakove da bi odustali od izborne krađe niti da žele demokratske izbore.
Podsetimo, Radna grupa za unapređene izbornog procesa formirana je u aprilu 2024.
peja kostolac
25.1.2025. 16:28
Lično smatram da je krajnje vreme da general Mojisilović , na svoju ličnu odgovornost , preuzme odgovornost za stanje u Srbiji. Dok ne bude kasno.