Društvo

EPS ponavlja greške iz 2021. godine, energetski sistem ponovo pred kolapsom

FOTO: J. Milenković/Boom93

FOTO: J. Milenković/Boom93

Kamionima u kojima bi trebalo da bude ugalj, u Termoelektranu Nikola Tesla (TENT) u Obrenovcu dovoze se blato i kamenje, što bi moglo da dovede do energetskog kolapsa. Zapravo, isto se dešavalo i krajem 2021. godine, kada je bez struje ostalo više od 130.000 domaćinstava. I sada se EPS oslanja na struju iz uvoza, jer smo tokom januara električnu energiju uvozili svakog dana.

Inženjer Čedomir Simić, koji u Elektroprivredi Srbije (EPS) radi već 40 godina, ispričao je za nedeljnik Radar da se ponovo dešava situacija koja je dovela do energetskog kolapsa krajem 2021. godine. U pećima TENT-a ponovo završavaju blato i kamenje, umesto uglja koji se inače uvozi iz rudnika u Prijedoru i koji je, prema njegovom svedočenju – plaćen. Simić je o tome prvo usmeno, potom i pismeno, u više navrata obaveštavao rukovodstvo EPS-a, ali i samog generalnog direktora Dušana Živkovića, ali odgovor, kako tvrdi, nije dobio, prenosi Nova ekonomija. 

Simić je Radaru dostavio i dve prijemnice da su dva kamiona sa prikolicama, na kojima piše da obe imaju po 42 tone uglja, stigle iz Bosne i Hercegovine u Srbiju, preko firme Drvo eksport. Dozvoljena težina, inače, iznosi 25 tona. Simić je dostavio još jednu prijemnicu za 24,8 tona uglja iz Pljevalja. Datum na svim prijemnicama je 18. januar 2025. godine.

Dragoslav Ljubičić, glavni poverenik sindikata „Nezavisnost“ u TENT-u potvrđuje da je stanje u EPS-u loše i na ivici kolapsa, ali dodaje da je na to u više navrata upozoravao.

“Ovo se sve dešava zbog korupcije, iako smo skretali pažnju na kopače na novoj dopremi, da ne mogu svi blokovi u isto vreme da rade… Daleko bilo da se na pruzi kojom se doprema ugalj desi nešto nepredviđeno, da dođe do nekog zastoja dužeg od dva sata, sve bi stalo”, kaže Ljubičić.

Prema njegovim rečima, čitavo rukovodstvo EPS-a upoznato je sa stanjem na terenu, jer im je u više navrata sve prijavljivano.

“Znam lično čoveka koji im je mnogo puta prijavljivao sve probleme, apelovao na njih da ih saniraju. Takođe, dugo oni imaju sreće i sa vremenskim prilikama, vidimo kolike su sada temperature, koje nisu karakteristične za januar. I ako se kolaps sistema ponovi, to je sve zbog nestručnog upravljanja”, zaključuje Ljubičić.

Ukoliko si se desio energetski kolaps, oslanjali bismo se na uvoz. I sada, od početka godine, struju smo, u većoj ili manjoj meri, uvozili svakog dana.

Već viđen scenario
Blato umesto uglja podseća na scenario već viđen krajem 2021. godine, u vreme kada je EPS-om upravljao Milorad Grčić. U noći između 10. i 11. decembra, kada je pao prvi sneg te zime, stali su gotovo svi proizvodni blokovi. Više od 130.000 domaćinstava ostalo je tada bez struje, a EPS je električnu energiju morao da uvozi.

Do havarije je, ispostaviće se ubrzo, došlo zbog lošeg kvaliteta uglja koji se koristio za proizvodnju struje. Ispostavilo se da na kopu Rudarskog basena Kolubara nije skinuto dovoljno zemlje koja pokriva ugalj – te je on bio mokar. Pored toga što je bio mokar, u uglju je bilo i blata.

Nekoliko dana kasnije, 15. decembra, v.d. direktora EPS-a Milorad Grčić smenio je odgovorne u lancu proizvodnje uglja i struje. Konkretno, smenjena su četiri direktora u ogranku TENT. Oni su, međutim, dve godine kasnije vraćeni na rukovodeće pozicije, rekao je nedavno za Novu ekonomiju Miroslav Tomašević, bivši v.d. direktora EPS-a, koji je na tu poziciju došao nakon Grčića. I sam Grčić je podneo ostavku, doduše mesec dana nakon havarije, 12. januara.