Društvo
AP: Studenti u Srbiji blokirali most na Dunavu dok raste njihov pokret protiv korupcije
FOTO: S.Lisac/Boom93
Srpski studenti su danas blokirali most preko Dunava u Novom Sadu na više od 24 sata u okviru rastućeg pokreta protiv korupcije, tražeći velike promene u toj balkanskoj zemlji, ocenila je američka agencija AP.
Nekoliko desetina poljoprivrednika parkiralo je svoje traktore pored Mosta slobode, rekavši da žele da zaštite studente od incidenata i potencijalnih napada simpatizera moćnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Novosađani su im donosili čaj i kafu, palačinke, pecivo i kuvanu hranu.
Demonstranti su odlučili danas da produže protest za još tri sata dok su čistili prostor na kojem od subote održavaju skup. Hiljade ljudi pridružilo im se danas u kontinuiranom pokazivanju podrške.
Studenti univerziteta u Srbiji predvode veliki antikorupcijski pokret koji je pokrenut urušavanjem betonske nadstrešnice na centralnoj železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi.
Kritičari smatraju da je korupcija dovela do neurednog posla tokom rekonstrukcije železničke stanice, lošeg nadzora i nepoštovanja bezbednosnih propisa. To pitanje je postalo simbol šireg nezadovoljstva zbog vladavine prava u Srbiji.
"Jedini način da se ovaj (protest) okonča je da se ispune svi naši zahtevi", rekla je jedna studentkinja.
Studenti traže detaljnu istragu, objavljivanje svih dokumenata u vezi sa renoviranjem železničke stanice i kažnjavanje odgovornih za pad nadstrešnice.
Svakodnevni protesti širom Srbije predstavljaju veliki izazov za Vučića. Pokret predvođen studentima već je iznudio ostavku premijera Miloša Vučevića, Vučićevog saveznika, kao i vlade.
U svom redovnom obraćanju protiv studentskih protesta, Vučić je danas ponovo uputio poruku, nudeći razgovore sa profesorima univerziteta u štrajku, uz prikrivene pretnje demonstrantima.
Indirektno optužujući demonstrante da rade za strane interese sa krajnjim ciljem da ga sruše silom, Vučić je na Instagramu poručio da zemljom ne može da upravlja neko izabran van zemlje.
Strogo kontrolisani provladini mediji uglavnom su ignorisali proteste, povremeno objavljujući lažne vesti i fotografije na kojima se vide prazne ulice i tvrdeći da je novosadski miting bio "katastrofa" zbog lošeg odziva građana.
Javna televizija RTS napravila je iznenađujući izuzetak u subotu, direktno prenoseći protest u Novom Sadu gde je bilo više desetina hiljada ljudi.
Vučićeva Srpska napredna stranka je brzo reagovala, najoštrije osudivši "skandalozno izveštavanje" o blokadi mosta. Ta stranka je saopštila da je RTS "svojim skandaloznim izveštajima prekršila sva pravila i vrednosti objektivnog i nepristrasnog novinarstva", dodala je agencija AP u svom tekstu o protestima u Srbiji.