Društvo

Vučevićeva ostavka na dnevnom redu Skupštine tek početkom marta

FOTO: Youtube/Screenshot

FOTO: Youtube/Screenshot

Neopoziva ostavka predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića dve nedelje je putovala od Nemanjine ulice do Trga Nikole Pašića, da bi konačno ušla u skupštinsku proceduru. No tu nije kraj, jer će se još čekati na konstatovanje pada vlade. Kako Danas nezvanično saznaje u Skupštini Srbije, ta ostavka će se naći na dnevnom redu parlamenta tek početkom marta, onda kada i počinje redovno prolećno zasedanje.

To praktično znači da bi Vlada Srbije tek početkom marta mogla da uđe u tehnički mandat, čime joj je ostavljen rok da u punom mandatu odlučuje o mnogim gorućim pitanjima, piše Danas.

To znači i da bi tek od marta mogao da počne da se računa i rok od 30 dana za izbor nove Vlade, čime bi Vučiću bilo ostavljeno dovoljno vremena da proceni šta mu je više u interesu, da li će ići na izbor nove vlade, ili na nove izbore koje bi mogao da raspiše za sredinu, a možda čak i kraj juna. S obzirom na dosadašnja iskustva i način na koji vlast sve zakonske rokove rasteže do maksimuma, može se reći – vrlo logičan scenario, piše Danas.

„To je dosta prozirna igranka vlasti kako bi se kupovalo vreme u nadanju da će protesti da utihnu.Vučević je dao ostavku novinarima, a tek pod pritiskom javnosti posle dužeg vremena ju je potpisao i poslao Skupštini. Sad je Ana Brnabić na potezu da gricka vreme“, kaže Zdravko Ponoš, predsednik i poslanik Srbija centra.

On smatra da vladajuća većina greši, jer opcije koje su im donedavno bile na raspolaganju za izlazak iz krize, više nisu na stolu. Na pitanje kada jednom i bude zakazana za sednica na kojoj će biti konstatovan pad Vlade Srbije bez rasprave, hoće li poslanici SRCA prisustvovati zasedanju, sagovornik Danasa kaže da se njegova stranka zalaže da opozicija jedinstveno nastupa u Skupštini, imajući u vidu način na koji se vlast odnosi prema zahtevima studentskog protesta, a što je dovelo do opšte pobune u društvu.

„Smatramo da u takvoj situaciji odgovorna opozicija ne može da sedi u skupštinskoj sali i daje legitimitet glumljenju normalnosti. Stanje nije normalno, a odgovornost za to snosi vlast. Na stranu način kako je Ana Brnabić urušila Narodnu skupštinu načinom kako je vodila prethodne sednice, naročito prethodnu gazeći poslovnik o radu. Kao da to što je uradila nije bilo dovoljno. Ona je u svojim javnom nastupima bila jedan od najarogantnijih predstavnika vlasti na temu studentskog protesta. Nije propustila ni jednu priliku da uvredi učesnike protesta. O uvredama na račun opozicije i da ne govorimo“, napominje Ponoš.

Prema njegovim rečima, takvim ponašanjem Ana Brnabić je izgubila legitimitet za obavljanje bilo koje javne funkcije, kao i premijer u ostavci.

Ponošev stranački kolega, poslanik Slobodan Ilić smatra da je očigledno da vlast ostavkom Vučevića pokušava da kupi vreme i podseća da je ostavka od Vlade do Skupštine putovala dve nedelje.

„Sada je pitanje kada će biti zakazana sednica Skupštine, a rok od 30 dana za formiranje Vlade teče od dana konstatovanja ostavke predsednika Vlade. Vlast odugovlačenjem pokušava da raznim akcijama podriva studentske proteste i računa na umaranje studenata i građana“, smatra Ilić.

Miloš Jovanović, poslanik i lider Novog DSS, smatra da ostavka Miloša Vučevića predstavlja korak u dobrom smeru, isključivo ako je uvod u formiranje prelazne Vlade, što deluje da do sada nije slučaj. Zato, kako kaže, pritisak treba da raste na svim mestima pa i u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Na pitanje kakav će odgovr POKS-a biti na zakazivanje sednice parlamenta na kojoj će biti konstatovana ostavka Vučevića, Dušan Radosavjević , zamenik predsednika POKS i narodni poslanik, kaže da će odgovor poslanika te stranke zavisiti od toga šta će biti na dnevnom redu Skupštine Srbije.

„Ako bude samo konstatovanje ostavke predsednika Vlade Srbije, vladajuća većina taj rutinski posao može i sama da završi. Ali ako bude i pokušaj izbora nove Vučićeve Vlade, a da prethodno nisu ispunjeni studentski zahtevi i nije došlo do društvenog konsenzusa oko prelazne-tehničke Vlade koja ima jedini zadatak da obezbedi uslove za slobodne i demokratske izbore na svim nivoima, naši poslanici će vršiti opstrukciju rada Skupštine i pozvati građane da se u tome pridruže“, napominje Radosavljević.

Opozicija traži krivičnu odgovornost Vučevića
I dok pojedine opozicione stranke smatraju da nije logično da javno otkrivaju svoje planove, druge, poput SSP, izričito tvrde da dok se ne ispune zahtevi studenatata nema uslova za zasedanje parlamenta.

„Pokret slobodnih građana je doneo odluku da u radu Parlamenta ne učestvuje do obustave studentskih blokada. Vučevićevu ostavku će morati da konstatuju njegovi poslanici i Ana Brnabić, gde nažalost ta ironija neće biti dovoljna za zadovoljenje bilo kakve pravde“, smatra Vladimir Pajić, poslanik PSG.

Dodaje da oni traže krivičnu odgovornost Vučevića, jer je politička odgovornost za moralne ljude sitnica.