Društvo

Istoričar: Studenti u blokadi formirali najznačajniji društveni pokret u Srbiji u poslednje dve decenije

FOTO: Zvezdan Veljković/Boom93

FOTO: Zvezdan Veljković/Boom93

Rektorski kolegijum Beogradskog univerziteta odbio je razgovore sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Profesor FPN-a Milan Jovanović navodi da je predsednik svojim upravljanjem suspendovao najjaču ustavnu funkciju – da bude moderator u društvu u ovakvim situacijama. Miloš Vojinović, istoričar Balkanološkog instituta SANU, smatra da su studenti u blokadi formirali najznačajniji društveni pokret u Srbiji u poslednje dve decenije, koji ima velike ambicije i ne zadovoljava se trenutnim stanjem.

Vojinović kaže da nije bio iznenađen time što je Rektorat Univerziteta u Beogradu odbio poziva predsednika Srbije na razgovor. Kako kaže, veruje da bi studenti u tom slučaju poručili da ne žele da neko pregovara u njihovo ime, što bi onemogućilo postizanje bilo kakvog značajnijeg rezultata.

„Ovo je verovatno najznačajniji društveni pokret u Srbiji u poslednjih 20 godina. Vidimo pravi generacijski sukob. Ova nova generacija studenata ima energiju koja je prodrmala i vlast i opoziciju – i onu koja je naklonjena nacionalnim temama i onu koja sebe vidi kao građansku opoziciju“, kaže Vojinović za RTS.

Objašnjavajući šta podrazumeva pod „generacijom“, ističe da to nisu samo vršnjaci, već ljudi koji su prošli kroz slična iskustva, posebno nedostatak privilegija.

Poziva se na jedno nedavno istraživanje koje pokazuje da najstariji građani u velikoj meri podržavaju vlast, dok je ta podrška među mladima između 18 i 29 godina izuzetno niska.

„Starije generacije su, zbog iskustva iz 90-ih i tranzicije posle 2000. godine, više naklonjene stabilnosti, miru i razvoju. Mlađa generacija, međutim, ima veće ambicije i ne zadovoljava se postojećim stanjem“, ističe Vojinović.

Kada je reč o uticaju medija na profesore i rektorske kolegijume, Vojinović naglašava da određene vrste izveštavanja mogu da dodatno zaoštre situaciju.

„Takvo podizanje tenzija nikako ne doprinosi rešavanju krize. Tokom jednog eksperimenta, trudio sam se da nekoliko dana pratim vesti isključivo kroz aplikaciju jednog tabloida. Shvatio sam da to stvara potpuno drugačiju sliku stvarnosti. Ako su javnom servisu upućene kritike jer je reč o mediju koji finansiraju građani, to ne znači da privatni mediji mogu potpuno ignorisati bilo kakva pravila i etiku“, naglašava Vojinović.

Ističe da napadi u emisijama sa visokom gledanošću dodatno otežavaju bilo kakvu mogućnost dogovora i pokretanja rešenja sa trenutne „mrtve tačke“.

Jovanović: Predsednik svojim upravljanjem suspendovao najjaču ustavnu funkciju – da bude moderator u društvu

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Milan Jovanović smatra da događaji koji su usledili nakon saopštenja Rektorata Univerziteta u Beogradu ubrzavaju proces rešavanja studentskih zahteva na više nivoa, među kojima je i formiranje ekspertskih komisija.

Kako kaže, formiranjem komisija Univerzitet preuzima odgovornost za procenu da li su ti zahtevi ispunjeni ili ne.

„To jeste velika odgovornost Univerziteta. Ali mnogi dokumenti mogu trajati dva-tri meseca. A onda dobijamo još jednu anketnu komisiju koja se koncentriše na ista pitanja iz drugačijeg aspekta“, navodi Jovanović za RTS, naglašavajući da se time povećava pritisak na institucije, uključujući pravosuđe i tužilaštvo.

Jovanović napominje da odbijanje rektorata da razgovara sa predsednikom Srbije dodatno komplikuje situaciju jer, iako svi zagovaraju dijalog, istovremeno naglašavaju s kim neće razgovarati.

„Imamo monološku verziju debate. To mora da se odblokira. Možda je predsednik i požurio sa ponudom za dijalog, ali činjenica je da je svojim upravljanjem suspendovao najjaču ustavnu funkciju – da bude moderator u društvu u ovakvim prilikama“, ističe profesor sa Fakulteta političkih nauka.

Kako sumira, u ovom trenutku ne postoji kredibilan sagovornik – ni u vladi, ni u parlamentu, ni u predsedništvu.