Ekonomija
U očekivanju američkih sankcija: Koji je udeo NIS-a u srpskoj ekonomiji?
Foto:Boom93/ M. Veljković
Sankcije Ruskoj Federaciji dovele su ne samo do promene pravaca i izvora snabdevanja naftom, nego i do pritisaka za vlasničkom transformacijom naftnih kompanija u kojima je prisutno rusko vlasništvo. Naftna industrija Srbije (NIS) našla se u žiži javnosti od kada ju je Kancelarija za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu finansija SAD 10. januara 2025. godine stavila na listu sankcionisanih kompanija.
U najnovijem izveštaju MAT – Makroekonomske analize i trendovi koji izdaju Privredna komora Srbije i Ekonomski institut, ocenjeno je i poslovanje NIS-a, sa posebnim osvrtom na uvedene sankcije i proces privatizacije, piše Danas.
U vlasničkoj strukturi NIS-a preovladava Gasprom Njeft sa vlasničkim udelom od 50 odsto akcijskog kapitala. Ostatak akcija NIS-a je raspoređen tako da 29,87 odsto poseduje Republika Srbija, 6,15 odsto je u vlasništvu Gasproma, a 13,98 odsto pripada građanima, zaposlenima, bivšim zaposlenima i drugim manjinskim akcionarima. Usled sankcija, privremeno je obustavljena trgovina akcijama NIS-a na berzi.
Puna primena sankcija protiv NIS-a će nastupiti 27. februara 2025. godine, a u međuvremenu je osnovana radna grupa pri Vladi Srbije čiji je cilj da prikupi dodatne informacije od Ministarstva finansija SAD-a i da ispita mogućnosti za pronalaženje rešenja sa ruskim partnerima.
NIS je u utorak 4. februara uputio zvaničan zahtev američkoj Kancelariji za kontrolu strane imovine pri Ministarstvu za finansije (OFAC) za odlaganje sankcija na 90 dana, a to su podržale Vlade Srbije i Mađarske.
Nedelju dana pre toga, hrvatski naftovod JANAF je podneo zahtev američkom međunarodnom telu za sankcije da JANAF-u dopusti da ispuni svoj ugovor s NIS-om koji podrazumeva transport deset miliona tona sirove nafte. Treba napomenuti da je NIS glavni partner JANAFA i oko 95 odsto sirove nafte doprema preko ovog naftovoda sa kojim ima aktivan ugovor o snabdevanju do 31. decembra 2026. godine.
NIS od decembra 2022. godine više ne uvozi rusku naftu preko JANAFA zbog šestog paketa EU sankcija Rusiji iz maja iste godine koji predviđa zabranu uvoza ruske nafte morskim putem.
Kako bi se zaštitili od mogućih sankcija, NIS je još u proleće 2022. godine promenio vlasničku strukturu tako što je većinski udeo Gasprom njefta, koji je pod sankcijama, smanjen na 50 odsto u korist Gasproma, koji tada nije bio pod sankcijama. To je omogućilo NIS-u da nastavi sa poslovanjem sa EU i ostvari značajan profit te godine preradom diskontovane ruske nafte i prodajom njenih derivata sa premijom.
Privatizacija NIS-a 2008. godine
Privatizacija NIS-a je sprovedena na osnovu energetskog sporazuma sa Ruskom Federacijom koji je pored toga predviđao da Gasprom izgradi deonicu gasovoda Južni tok kroz Srbiju i gasno skladište Banatski Dvor.
Energetski sporazum je ratifikovan u Narodnoj skupštini u septembru 2008. godine, a za njegovo potvrđivanje glasalo je 214 poslanika (protiv su bila svega 22 poslanika), što pokazuje da je o tom pitanju postojao konsenzus tadašnje vlasti i opozicije.
Većinski paket akcija NIS-a (51 odsto) je prodat Gasprom njeftu za 400 miliona evra, uz obavezu da ruski partner investira dodatnih 500 miliona evra u razvoj kompanije.
Mada je u javnosti bilo dosta polemike oko visine cene za koju je prodat većinski paket akcija, treba imati u vidu da je od tada u NIS investirano više od četiri milijarde evra, od čega oko 30 odsto u ekološke projekte, i da su nakon privatizacije kapitalne investicije porasle na godišnjem nivou čak 3,6 puta.
Više pročitajte na LINKU.