Društvo

Porodice žrtava nesreće na Železničkoj stanici zainteresovane za krivično gonjenje odgovornih

Foto: printskrin/YT

Foto: printskrin/YT

Porodice žrtava nesreće u Novom Sadu zainteresovane su da se pridruže krivičnom gonjenju lica koja su odgovorna za smrt njihovih najbližih.

To se vidi iz svedočenja pred tužiocem koja su priložena u sklopu optužnice u koju je Forbes Srbija imao uvid.
 
Takođe, svi oni zainteresovani su i za postavljanje imovinskopravnog zahteva odnosno odštete za tragediju koju su doživeli. Većina se nije izjašnjavala o iznosu i tom prilikom rekli su da će se o visini tražene odštete izjasniti u kasnijoj fazi postupka.
  
U optužnici se ne navodi za sve članove porodica kada su svedočili pred tužiocem. Ali, za one za koje to jeste navedeno, vidi se da su tužiocu dali izjavu početkom ili sredinom decembra.
 
Pred tužiocem su se našli roditelji žrtava, deca ili njihovi supružnici.
 
Niko od njih, pokazuju svedočenja, nije imao neposredna saznanja o nesreći jer nisu bili prisutni.
U padu nadstrešnice, na licu mesta stradalo je 14 osoba dok je jedna kasnije preminula u bolnici. Zbog velike težine objekta koji se obrušio, zadobili su brojne i teške povrede. Još dve osobe se nalaze na lečenju sa teškim povredama opasnim po život.
 
Anketna komisija baviće se pitanjem odštete
 
Vida Petrović Škero, članica Anketne komisije koja je najavila da će analizirati objavljenu dokumentaciju i pokušati da ukaže na nepravilnosti i odgovornost za ovu tragediju, rekla je da će se baviti i pitanjem odštete.
 
"Ova grupa u kojoj ću raditi je grupa za građansku pravnu odgovornost koja se bavi odgovornostima za naknadu štete, vrstama šteta, koje su posledice rušenja nadstrešnice. One koje se nadoknađuju iz budžeta Republike Srbije", rekla je Petrović Škero.
 
Ona je ocenila da je potrebno obezbediti sistematski način kako da se obeštete žrtve. Tu postoje, kako je rekla, tri grupe pravnih pitanja. Jedna od njih je naknada štete porodicama.
 
"Prva grupa se odnosi na naknadu nematerijalne i materijalne štete žrtvama pada nadstrešnice, u koje spadaju porodice i srodnici onih koji su poginuli i srodnici onih koji su povređeni. I mora se obezbediti sistematski način kako obeštetiti te žrtve. Zašto? Zato što smo svedoci da su tragedijama koje su prethodile ovoj, oni koji su žrtve, u smislu poginulih lica, morali sami da krče pravni put pred sudovima, i još ga krče i nisu stigli do kraja. Država, naročito u situacijama kada je došlo do neke štete tako što se desila tragedija koja je povezana sa nekom korupcijom, sa neradom državnih organa, sa nedovoljnim poznavanjem rada onih koji su to radili, mora da obezbedi jedan efikasan put koji mora da bude jednak za sve učesnike", rekla je Petrović Škero.
  
Rekla je da se ovo mora uraditi zato što smo duži vremenski period svedoci toga da se vrlo neprofesionalno radi. Da se radi protiv odredaba zakona. I da, imajući u vidu koliko je u Srbiji poslova u građevinarstvu, da "sasvim sigurno neće biti veliko iznenađenje i neće nas baš preterano iznenaditi ako se nešto ponovi i moramo ići u susret tome".
 
Ona je ocenila i da je šteta sigurno velika. I da se dosad nije radilo ništa u vezi sa tim ili o tome javnost nije obaveštena.