Politika

Ko će predstavljati srpsku opoziciju na raspravi o Srbiji u EP i šta se očekuje?

Zgrada EP u Strazburu (Foto: Pixabay)

Zgrada EP u Strazburu (Foto: Pixabay)

„Evropa sve više uviđa pravu prirodu SNS režima i možemo uskoro očekivati i ozbiljnije korake, naročito iz Evropskog parlamenta. Vide i oni jasno da u Srbiji imamo korumpirani režim koji pokušava da pobegne od zakonske odgovornosti i da narodni bunt predvođen studentima budi i uspravlja Srbiju koja želi zakon i odgovornost ljudi na vlasti“, kaže za Danas Borko Stefanović, poslanik i zamenik predsednika Stranke slobode i pravde.

Stefanović će biti jedini predstavnik Srbije u utorak na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta gde će se raspravljati o poltičkoj krizi u Srbiji. Tu raspravu u EP tražili su socijalisti i demokrate, liberali i zeleni, a priključila se i EPP, piše Danas.

„Očekujem da rasprava pred EP pokaže jedinstvenu osudu nasilja režima u Srbiji prema građanima i studentima i traženje odgovornosti režima. Očekujem i da će režim SNS braniti isključivo ekstremne i populističke partije“, kaže poslanik SSP.

Dodaje da će Evropski parlament na zasedanju u Strazburu raspravljati o situaciju u Srbiji i da se tamo očekuju kritički stavovi o našem režimu.

„Biću prisutan i imaću niz sastanaka sa svim relevantnim političkim grupacijama u EP tokom pripreme njihovih nastupa. Moji razgovori tamo i nastup će ići u pravcu odvajanja režima SNS od Srbije. I na ovaj način se brani Srbija i njena budućnost od uzurpatorskog režima čija korupcija ubija ljude“, napominje Stefanović pred raspravu u EP o političkoj krizi u Srbiji.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula naveo je da rasprava i EP neće rezultirati usvajanjem rezolucije, već će to biti samo rasprava. Kao argumentaciju za raspravu, Picula je naveo da situacija u Srbiji stalno eskalira od urušavanja nadstrešnice novosadske železničke stanice 1. novembra prošle godine kada je smrtno stradalo 15 osoba.

„U toku su masovni redovni protesti i marševi uz isticanje zahteva da se utvrdi odgovornost koja je dovela do tragedije. Stalni su fizički i verbalni napadi na učesnike protesta. Situacija je i dalje vrlo napeta,  a premijer je pre desetak dana podneo ostavku što je dovelo do pada cele Vlade“, naveo je Picula.

On je podsetio i da je Evropska komisija izrazila zabrinutost zbog prijavljenih incidenata protiv učesnika protesta i pozvala na brzu istragu kao i da su Socijalisti i demokrate, poslanička grupa kojoj pripada, ali i još neke poslaničke grupe u EP, izašle sa svojom procenom stanja u Srbiji.

Krajem januara Progresivni savez socijalista i demokrata, druga po veličini grupa u EP sa 136 poslanika, kao i poslaničke grupe Zelenih, koja ima 53 poslanika i Obnovimo Evropu sa 77 poslanika osudili su nasilje nad učesnicima protesta u Srbiji i pdržali studente i njihove zahteve.

Najveća grupacija u Evropskom parlamentu, Evropska narodna partija (EPP) koja ima 188 poslanika ocenila je da studenti i građani Srbije imaju pravo na mirne demonstracije, ali da Srbiji nije potrebna radikalizacija već dijalog i rad na evropskm reformama.

Više pročitajte na LINKU.