Društvo
Godinu dana kasnije, isti problemi: Porodilje u Požarevcu i dalje nezadovoljne uslovima
Foto:V.P.
Pre tačno godinu dana, Boom 93 je sproveo anketu o iskustvima u porodilištu u požarevačkom porodilištu, a rezultati su pokazali visok nivo nezadovoljstva. Ove godine anketa je ponovljena, ali promene gotovo da nema – ocene su i dalje pretežno negativne, a porodilje ukazuju na iste probleme. Šta se promenilo u proteklih godinu dana? Prema rezultatima, malo toga.
U onlajn anketi koju smo sproveli učestvovalo je 123 žena koje su se porađale u požarevačkoj bolnici. Kada govorimo o opštim uslovima u porodilištu 27.6% ocenilo je kao loše, a 22% veoma loše. 38.2% je ocenilo kao prosečno, dok je 8.1% ocenilo uslove u porodilištu kao dobre.
Prvo pitanje odnosilo se na to kako ocenjuju opšte uslove u porodilištu.
Evo nekih odgovora:
“Dno dna. Tuga i žalost. Odsustvo stručnosti, humanisti i empatije”
“Dok mi je dete bilo u inkubatoru, samo je jedna sestra dozvoljavala da idem i vidim dete kome nisam imala pristup 12 dana, osim danima kada je ona radila. Šture informacije o deci, bez detalja. Sestre koje su noću glasne toliko da žene ne ne mogu ni da spavaju. Čistačica koja me je i posle prvog i posle drugog porođaja nazvala, doslovno - DEBELOM.”
“Higijena wca je jako loša, radijatori ne rade, prozor ne može da se zatvori, podmece se metlom. Tako je bilo i prošle godine. Hrana je mnogo gora nego prošle godine. Ostalo je u redu, u kupatilu je makar toplo.”
“Hrana je veoma losa za porodilje. Nega nije na nivou, ne pokusavaju da pomognu prvorotkinjama oko dojenja. Tek poneka babica zeli da pomogne oko izmuzivanja ali me vise od 5 do 10 minuta.”
“I dalje je sve staro, kupatilo horor, kreveti i posteljine blagi užas.. Zaostajemo vekovima za svetom u svemu.. o hrani da ne pricčm.. Najluđe mi je što su pojedine žene u fazonu “pa meni je je stvarno bilo ok”?! Pa OK je kad nemaju drugog izbora pa im je ovo stanje prihvatljivo!!”
“Loša opremljenost, neudobni kreveti, osoblje - pojedine babice su vrlo drske i spavaju u noćnoj smeni (od 22h su u krevetima u sobi namenjenoj porodiljama), načelnik ne pregleda porodilje koje nisu privatno išle kod njega ili nemaju vezu.”
“Nema tople vode u novembru, tokom zime, ledena voda. Neki prozori se ne mogu otvarati "na kip" mogu širom, onda bude hladno. U toaletima nekad ne radi svetlo ili se ne zatvaraju vrata. Nema toalet sapuna ni papira... Malo li je?!”
“Porodila sam se u julu carski rez je u pitanju (ne planirano) šok soba bez klime napolju preko 40° u celom porodilištu dve sobe imaju klimu samo a u porodjajnoj sali klima koja ne radi. Kreveti su katastrofa msm dušeci. Bila sam 5 dana i ležala na leđima jer drugačije nisam mogla kad sam došla kući modrice sam imala od ležanje.”
Takođe, pored dosta negativnih komentara našli su se i par pozitivnih:
“Nije loše. Staro je sve, ali nije loše toliko koliko kažu. Nije hotel, ali nije ni loše. Naravno uvek moze bolje, ali opšti uslovi su sasvim ok.”
“Osoblje ljubazno i uvek tu da pomogne šta god da je potrebno, bilo da je odlazak do kupatila, donošenje stvari, menjanje posteljine... U porođajnoj sali osoblje pruža podršku i razumevanje. Hrana veoma dobra i ukusna. Higijena soba i kupatila na nivou kakvom i treba da bude u bolnici.”
“Sada nisu loši”
“Sve je vrlo korektno”
“Uslovi u porodilištu su odlični.”
Medicinsko osoblje ima ključnu ulogu u brizi o trudnicama, od prvih pregleda do samog porođaja i postporođajnog oporavka. Njihova stručnost, posvećenost i način ophođenja mogu značajno uticati na celokupno iskustvo porodilja, ali i na njihovo fizičko i emocionalno zdravlje. Ipak, iskustva ispitanica iz ovogodišnje ankete pokazuju da ta podrška nije uvek na očekivanom nivou.
U nastavku prenosimo šta su ispitanice rekle o svom iskustvu sa uslugama medicinskog osoblja u porodilištu u Požarevcu.
“Ako imate vezu, super ćete proći. Ako nemate, bukvalno ste prepušteni sami sebi i snalaženju”
“Babice su neljubazne. A lekari nedostupni bez par kovertica i privatnih pregleda”
“Babice su zlo, nimalo razumevanja, podrške, samo se deru na porodilje, ponižavaju, ne daj Bože da nesto pitaš, kao prst u oko da si im gurnuo.”
“Doktor Popović i par babica su fenomenalni, ostali su katastrofa”
“Nisu svi, zato ne može da se odgovori samo sa Da ili Ne. Neke babice su predobre, prefine. Dok su druge katastrofa i sve im fali, isto važi i za lekare i sestre.”
“Pedijatrijske sestre umišljene, čak je bilo komentara jedne da se i načelnik nje plaši, neljubazne, spavaju cele noci, a bebe same(licčno sam ih ispratila)”
“Pohvala za dr Apostolovica i medicinsku sestru Vesnu Ristic, veoma ljubazni,empaticni,susretljivi..O ostalima nemam lepih reči, bila sam 5 dana na odeljenju porodilišta.”
“Prošle godine u septembru u ponoć sam došla u jakim bolovima da se porodim,i tu kreće pakao. Sestra neljubazna iživaljavanje dranje preti da će da me udari. Dr Dačić radio vakum - nisu mogli da me porode mučili me 1h i 20min. Na kraju je bebu izvuko vakumom,i zaboravio posteljicu da izvadi. Posle 15min se setio pa mi je rasekao i matericu”
Neke od njih navele su da su se susrele sa akušerskim nasiljem.
"Sestre su neraspoložene i previše hladne i formalne. Trudnice i porodilje treba da se osećaju prihvaćeno od strane svih. Dođivela sam na poslednjem porođaju akušersko nasilje od strane doktorki i babica. Pedijatri se ponašaju prema majkama krajnje neprofesionalno. Nakon vizite beba, majke se skupe ispred kao siročići koji čekaju koru hleba. Majke strepe da pitaju bilo šta o svojoj bebi jer pedijatri koriste tri reči, vrlo često se samo okrenu i ne informišu majku o stanju njene bebe na koja svaka majka ima apsolutno pravo! Jel treba još nešto da dodam? "
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, akušersko nasilje je ono koje trpe žene tokom trudnoće od medicinskog osoblja, bilo koja vrsta fizičkog zlostavljanja, ponižavanja, verbalnog zlostavljanja i kada se medicinske procedure ili druge vrste intervencija sprovode na prinudni način, ili bez pristanka, što je žene dovelo u situaciju ranjivosti. Podsetimo, Boom 93 sproveo je anketu o akušerskom nasilju. Njene rezultate možete pročitati OVDE.
Period trudnoće i porođaja donosi brojne izazove, a podrška medicinskog osoblja može igrati presudnu ulogu u tome kako će porodilje proći kroz to iskustvo. Pravovremene informacije, stručni saveti i adekvatna briga mogu pomoći budućim mamama da se osećaju sigurnije i spremnije za trenutak rođenja deteta.
Ispitanicama ovogodišnje ankete postavili smo pitanje da li su tokom porođaja dobile dovoljno informacija i podrške od medicinskih sestara i babica.
“Baš i ne. Sestre ne shvataju da je nama porođaj jako stresan, kao i sam oporavak, nimalo empatije prema pacijentima”
“Informacije ne postoje nikakve, dobijaš dete kao po zasluzi. Na samom porođaju postoje babice koje su super ako imas sreće da se poradjas kod njih.”
“Na prijemu babice super, u noćnoj smeni su samo spavale dok sam se previjala u bolovima, a na moj poziv bi rekle da nisu pravi bolovi i da tako mora jer sam "prvorotka". Porođaj se na kraju završio hitnim carskim rezom, zbog zamućene plodove vode i početka gušenja ploda.”
“Od nekih babica da, ali od većine ne.. pogotovo ne od sestara koje su zadužene oko dojenja, tužno zaista..”
“Porađala sam se tri puta i samo sam jednom doživela da je babica bila brižna. Zahvat poput epiziotomije nije nužna stvar a postala je rutina koja se primenjuje za svaki slučaj, bez ikakve najave. Postoje metode kojom se omekšava međica i izbegne se sečenje i olakša se porođaj. Ali ponovo kažem, babice rade po staroj školi, ne nadograđuju svoje znanje što je apsurd! Medicina napreduje na svakom bolju a ovo je već 2025. godina.”
Što se tiče higijene u požarevačkom porodilištu 27 ispitanica navelo je kao veoma loše, 25 ispitanica kao loše, 40 kao prosečno, njih 22 kao dobro i 9 odlično. Evo odgovora:
“Čistačice non stop čiste, ali džabe kad je sve staro.”
“Higijena je na najnižem mogucem nivou. Wc, hodnik, boks sa bebama kao i sobe porodilja se brišu istom krpom i domestosom. Gadno je u toaletu pipnuti BILO ŠTA. Sa obzirom da je u pitanju wc porodilja, on bi trebalo mnogo često da se održava, briše, čisti, menja... Ali to se radi jednom dnevno, u pola noći. Kao sto napomenuh - bez tople vode, bez toalet papira, bez ikakvih OSNOVNIH stvari.”
“Higijena je okej. Želela bih da naglasim ljubaznost pojedinih radnica kao sto je gospođa koja donosi obroke! Doktor Popović i babice su odlični u svom poslu, sve pohvale! Ostatak osoblja ume da bude drsko i bezobrazno.”
“Mislim da se održava koliko je moguće, ali treba uložiti u same prostorije, nameštaj.... “
“Kupatilo i toaleti su u katastrofalnom stanju, posebno jer se koriste kao pušiona gde čak i sestre puše što je van svih etičkih normi. “
Što se tiče hrane u porodilištu, par ispitanica navelo je kako je dobijalo samo čaj i keks i ponekad tvrd hleb.
Evo par odgovora:
“Hrana je nutritivno siromašna.”
“Hrana je toliko loša da ne može da se jede”
“I ovaj put ista priča kao i pre par godina - hrana bezukusna, jednolična. Pretpostavljam da se hrana u bolnici ne sprema posebno za potrebe porodilja koje treba da uspostave dojenje i na taj način daju svojoj bebi ono najbolje i smatram da je to ogromna mana. Mislim da smo sve svesne da nismo došle u hotel, ali da nam obrok bude bezukusna supa je zaista poražavajuće. Ukratko, da se i ovog puta nisam opremila vodom i keksom, ostadoh gladna (a potencijalno i beba).”
“Nutritivno siromašno, neizbalansirano, puno aditiva i previše prostih ugljenih hidrata i mesnih prerađevina poput viršli, salama i pašteta.”
Neke od ispitanica navodile su da je hrana odlična, dobra, a neke su pisale da je za nijansu bolje nego kada su se porađale pre 6 godina.
Što se tiče postporođajne nege i dojenja, 88 ispitanica navelo je da im nije pruženo dovoljno informacija o postporođajnoj nezi i dojenju, dok je njih 35 navelo da im je pruženo dovoljno takvih informacija. Ovo su neki odgovori:
“Apsolutno ne. Ne daju nikakvu podršku vezanu za dojenje a ni negu. Porodilje su prepuštene same sebi.”
“Babice iz boksa se uopšte ne trude da vam pomognu da dojite dete čak sam se i svađala zato što sam insistirala da mi donesu dete na dojenje”
“Daju ti bebu u ruke, i posalju te napolje. Uz minimalno objasnjenja. Naglašavam ponovo - ukoliko ne pitas sve redom, retko šta će ti reći.”
“Na žalost, zbog velikog broja pacijentkinja babice ne stižu svim ženama adekvatno da se posvete. Pedijatrijske sestre su dosta drske i forsiraju dojenje, bez adekvatne pomoći dojilji.”
“Ne i oko toga su najneljubaznije. Ne žele da objasne i pomognu ženama, koje su zaista u tim trenucima emotivno i fizički iscrpljene i treba im objašnjenje i podrška a toga nema.”
“Niko ništa ne priča o tome. Donesu ti dete, ostave ga kod tebe i odmah odu, Ka dodju pitaju jel dete jelo, a ako nije odmah vređaju trudnice. Isto ih vređaju i kad nemaju mleka. Kao da su one krive zbog toga.”
“Patronazne sestre ne rade svoj posao. Ne promoviše se dojenje već se samo gura formula bebama. Ne donose bebe redovno na podoj. Ne znaju o dojenju dovoljno, i dalje se vode mitovima i neproverenim informacijama.”
“Sve što sam znala je od ljudi kada sam izašla iz bolnice. U bolnici sam skoro dobila mastitis imala veoma otečene i bolne grudi niko mi nije pomogao da se izmuzem iako sam ih molila i plakala”
“U požarevačko porodilište sam došla kao drugorotka (prvi porođaj nije bio u Požarevcu), i majkama koje su se porodile carskim rezom ništa oko beba nije pokazano. Niti previjanje, niti koji su pravilni položaji za dojenje, ništa. Devojka koja je ležala sa mnom je tražila da joj se pokaže kako da doji bebu sa uvučenim bradavicama, babica se izdrala na nju.”
“Apsolutno nije. Laktacijske sestre su nezainteresovane i nedovoljno stručne. Čini mi se da sistem radi sve kako bi ukinuo dojenje beba. Treba mnogo više raditi na edukaciji i zaposliti stručne žene (laktacijske sestre) koje će biti pune strpljenja i želje da pomognu novorođenim bebama i njihovim majkama. Posebno apelujem da se odobri mogućnost izbora ukoliko majka želi da isključivo doji svoju bebu a ne da novo biće od prvog sada dohranjuju adaptiranim mlekom i site bebe dovode na podoj i time narušavaju prirodan tok dojenja. Ko išta zna o dojenju zna koliko je to važno. Svaka kap je važna a kolostrum je ključan i treba zaista sprovoditi takozvani zlatni sat po rođenju bebe i dopustiti majci da u prvom satu podoji svoju bebu. Stavljati bebu na majčine grudi na par sekundi, kako praktikuju u požarevačkom porodilištu nije znatni sat!”
Za kraj, anketirane smo pitale da li imaju dodatni komentar ili sugestije koje bi želele da podele u vezi sa iskustvom u porodilištu. Evo nekih odgovora:
“Apsolutno su zene tamo samo broj, niko ih ne čuje i ne vidi. Samo vicu ajde majka nisi ti prva koja se porađas. Bez objašnjenja za pojedine situacije, cuti i tako ti je rečeno i tako radi. Da ima bar još 50% više radnika bilo bi sve bolje, ovako ne znaju ni oni šta će od posla kad ih nema dovoljno.”
“Bilo bi poželjno da se dozvoli prisustvo oca na porodjaju, i da se dozvole posete”
“Celokupnu bolnicu treba zatvoriti. Sestre preko kupljenih diploma i stranaka "rade" posao. Sve što je vredelo je pobeglo preko. Sad navodno otvoren konkurs za medicinske sestre ali ti treba veza kao u Nasu da se zapošljavaš”
“Da je bolje rukovodstvo verovatno bi i porodilište bilo bolje. Sećam se pre 4 god nam je hrana makar bila dobra, a sestre se malo plašile nadređenih svojih a sada su svi šano dušo.”
“Ima pozitivnih primera. Doktor Kuprešak je ljubazan, posvećen, strpljiv i prijatan. Babice se takođe korektno odnose prema trudnicama i porodiljama, trude se. Doktor Dačić je bahat, neljubazan, ne uliva poverenje svojim odnosom prema ženi koja se porađa, ne daje dodatne informacije, odgovara kratko i nezainteresovano, i ne ponaša se onako kako se očekuje tokom porođaja.”
“Malo više da se radi svoj posao kako treba.”
“Kao trudnica u 38. nedelji, do tada uredne i kontrolisane trudnoće, koja je primljena na odeljenje zbog smrti bebe u stomaku, i ostavljena u sobi za izolaciju da čeka da krene porođaj, mogu da kažem da ni sestre ni doktori nemaju gram empatije. Za ceo dan, noc i sledeće jutro, 2x su me obišli...bila sam potpuno sama, u 38 nedelja trudnoće i mrtvom bebom u stomaku, svesna da čekam da je "rodim" mrtvu. Nemaju vremena, nemaju osoblja, ili jednostavno neće da rade i da se posvete, a rade najlepši posao.”
“Mogla sam da izgubim dete, jer od 17 h do prve smene, znači do pola 7 h bila sam prepuštena samoj sebi i bolovima, da bih na kraju završila na hitnom carskom. Dete nije disalo. Sam nas je Bog spasio. I niko od zaposlenih mi nije prijavio da su mi oživljavali dete, čula sam od drugih porodilja, koje su slušale moj porođaj, jer su vrata samo priklonjena.”
“Moje iskustvo je generalno bilo OK, ali samo zato sto sam imala vezu. Videla sam kako su prošle žene koje je nisu imale. A da ne pričam o tome da kada se porođa žena od kolega(doktora) da oni svi prisustvuju porođaju, njihove žene mogu da biraju u koju sobu žele da budu smeštene i kada puše, puše u wc-u sa sve otvorenim vratima gde dim izlazi na hodnik još njen muž stoji tu pored nje. A kao doktor bi trebao da joj skrene pažnju za takvo ponašanje. Tako da eto, sumiranje utisaka, proći ćete dobro samo ako imate vezu. A što se uslova tiče, MORA MNOGO bolje. Smatram da je to jedino odeljenje u celoj bolnici gde kada odeš, odeš da se raduješ, pa samim tim i uslovi treba da budu malo bolji za mame i bebe, i invertar i hrana, i OBAVEZNO POVEĆATI BROJ ZAPOSLENIH.”
“Otišla sam optimistična i voljna da se porodim prirodnim putem. Nisam dobila nikakvu pomoć, niti me je doktor Dačić pregledao. Zbog zanemarenosti od strane osoblja namučile smo se i beba i ja. Porodjaj se završio hitnim carskim rezom zbog zamućene plodove vode. U bolnici sam dobila ešerihiju. Sreća pa smo i beba i ja izašle čitave iz te bolnice, ali traume će ostati.”
“Spavali smo na krvavim posteljina , nema dovoljno kreveta ni u sobama ni u sali za porođaj”
“Sugestija: Novi dušeci, jastuci, još posteljine, kolevke za bebe, kvalitetnija hrana, ljubaznije osoblje, edukacija mama oko dojenja, pomoć i više objašnjenja oko nege beba.”
“Mislim da bi trebalo da se poštuju odluke porodilje, ako neće na leđima da se porađa, ili ako je ŽEDNA u toku porođaja, ako joj je lakše da prošeta.. Samo da poštuju te odluke, i da ne "seku" žene bespotrebno, da se polako prati porođaj, bez ubrzavanja. Ovako sve 5 !”
Rezultati ovogodišnje ankete o uslovima u porodilištu u Požarevcu ponovo ukazuju na niz ozbiljnih problema s kojima se suočavaju trudnice, porodilje i novorođenčad. Ispitanice su istakle loše higijenske uslove, nedostatak adekvatne podrške i informacija od medicinskog osoblja, kao i nedovoljnu brigu o postporođajnom oporavku i dojenju. Uprkos ranijim kritikama i ukazivanju na ove probleme, promena, prema rečima porodilja, i dalje nema.
Sugrađanka nam je pre godinu dana poslala fotografiju prozora iz porodilišta u Požarevcu, u hladnom vremenskom periodu koji je bio bez stakla, ali obavijen najlonom i iz kog je prolazio vetar i bilo hladno u sobama gde leže trudnice.