Moj grad

Međunarodni dan žena u nauci: Prilika za ravnopravnost

Svake godine se 11. februar obeležava kao Međunarodni dan žena i devojaka u nauci. Ovaj dan se obeležava sa ciljem da se podigne svest o potrebi za unapređenjem učešća žena i devojaka u nauci i tehnologiji.

Nauka i tehnologija predstavljaju ključne pokretače razvoja društva, ali u ovim oblastima žene i devojke i dalje nisu dovoljno zastupljene. Međunarodni dan žena i devojaka u nauci prilika je da se osvetli značaj njihovog učešća i da se podstakne rodna ravnopravnost u naučnim i tehnološkim disciplinama.

Ravnopravno učešće žena u nauci doprinosi društvenoj jednakosti i omogućava iskorišćavanje punog potencijala talenta i kreativnosti. Ipak, uprkos napretku, žene su i dalje manje zastupljene u istraživačkim i tehnološkim oblastima, što znači da se gubi dragoceni doprinos koji bi mogle da pruže.

Zato je važno kontinuirano raditi na njihovom osnaživanju – kroz obrazovne inicijative, podršku istraživačkim projektima, unapređenje radnog okruženja i uklanjanje prepreka koje mogu otežati njihov profesionalni razvoj.

Ovaj dan takođe naglašava značaj ravnopravnosti u nauci kao ključnog elementa održivog razvoja. Žene i devojke nisu samo istraživači i inovatori, već i lideri koji svojim radom oblikuju budućnost nauke i tehnologije.

Dve Požarevljanke, Jelena Avdalović i Katarina Trajković, svojim radom potvrđuju značaj uloge žena u nauci. Jelena Avdalović, doktorka biohemijskih nauka, zaposlena je na Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, a za Boom93 govori o izazovima i prilikama za žene naučnice u Srbiji. S druge strane, Katarina Trajković, molekularni biolog i rukovodilac istraživačke grupe "Biologija robusnosti" na Mediteranskom institutu za istraživanje života u Splitu, objašnjava koliko su žene u nauci cenjene i zbog čega se odlučila za rad u inostranstvu.

Rodna ravnopravnost nije samo pravo žena, već i ključni preduslov za stvaranje zdravog i uravnoteženog društva.

Povodom ovog dana devojaka i žena u nauci, Akademija ženskog liderstva (AŽL) podseća da, iako su nezaobilazni deo naučne zajednice Srbije, one se i dalje suočavaju sa brojnim barijerama koje otežavaju njihov naučni napredak i neophodna im je podrška i podsticaj.

"Rešavanje najvećih izazova Agende za održivi razvoj Ujedinjenih nacija – od poboljšanja zdravlja do borbe protiv klimatskih promena – oslanjaće se na nauku, inovacije i tehnološki razvoj. Da bi žene u punoj meri bile deo tih procesa, neophodno je stvoriti ambijent bez diskriminacije, stereotipa i predrasuda. Izražavamo veliku zabrinutost zbog toga što je, i posle 8 meseci, Zakon o rodnoj ravnopravnosti i dalje suspendovan", stoji u saopštenju AŽL.