Društvo

EXPO menja zakone u Srbiji: Objekti će moći da budu pušteni u rad i bez upotrebne dozvole

Foto:printskrin/N1

Foto:printskrin/N1

Ili izgradnja EXPO ili kao zemlja propadamo - to je poruka koju nam gotovo svakodnevno šalje vlast, otkad je u Novom Sadu pala nadstrešnica, a zbog nje počeli studentski protesti. Potpisi su neke ljude oterali u zatvor, pa vlast sada ima realan problem, jer niko ništa neće da potpiše.

Samo tri dana nakon što je petnaestoro žrtava izvučeno ispod ruševina na novosadskoj Železničkoj stanici, predsednik Srbije rekao je da se plaši i da živimo u paklu. Ne zbog okolnosti koje su dovele do tragedije, već – kako ćemo sad da stignemo da spremimo EXPO.

„Mi moramo da idemo napred. Zemlja mora da ide napred. Ja sad imam nemoguć strah kako ćemo da stignemo da uradimo sve do kraja 2026. jer ja znam u kakvom smo paklu sad. Sad nema tog majčinog sina koji će bilo koji papir da potpiše, i kad je sve u najboljem redu“, rekao je Aleksandar Vučić 4. novembra 2024.

Našao se majčin sin u Vladi Srbije i poslao Skupštini predlog izmene dva ključna zakona. Jednom je dozvoljeno da se objekti vezani za EXPO mogu pustiti u rad i bez upotrebne dozvole, a drugom da za dobijanje građevinske dozvole više neće biti potrebna saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

„Mi imamo predviđene kontrolne mehanizme i sad se ti kontrolni mehanizmi ovde zapravo ukidaju i odgovornost se prenosi sa nadležnih javnih institucija na projektante. Odnosno, država se povlači u smislu i vršenja kontrole, ali i odgovornosti ukoliko nešto ne bude prošlo kako treba“, kaže Božena Stojić iz Ministarstva prostora.

Ako predlog izmene zakona prođe, objekti će biti puštani u rad samo na osnovu izveštaja tehničke komisije koju obrazuje investitor. Gradske vlasti najavljuju da će broj posetilaca biti uporediv sa Evropskim ili čak Svetskim prvenstvom u fudbalu – prosečno oko 40.000 po danu, a preko 3,5 miliona poseta tokom trajanja izložbe. Ko će od njih smeti u izložbenu halu bez upotrebne dozvole, pitaju se u RERI-ju.

„Bez upotrebne dozvole, niko od nadležnih organa ne proverava tehničku dokumentaciju i ne garantuje da je objekat podoban za upotrebu. Samim tim ne preuzima ni odgovornost ukoliko se ispostavi da nije bezbedan. Puštanjem u rad objekta samo na osnovu izveštaja tehničke komisije koju obrazuje investitor stvara se rizik po zdravlje i bezbednost ljudi“, navodi RERI.

Neće samo izložbene hale koje se grade u Surčinu biti obuhvaćene posebnim zakonom. Praktično, cela Srbija može da bude proglašena za deo EXPO-a.

„Lex specialis se odnosi na objekte u okviru tog kompleksa, ali se odnosi — i to je vrlo slobodno i široko definisano — i na sve one objekte koji su u funkciji realizacije EXPO manifestacije. I u narednim godinama, do realizacije EXPO manifestacije, u stvari, Vlada može da proglašava različita područja ili različite objekte da oni jesu u funkciji“, kaže Stojić.

Iako velike, izmene zakona o planiranju i izgradnji nisu iznenadile stručnjake. Ova, šesnaesta po redu izmena Zakona o planiranju i izgradnji samo je, kažu, logičan nastavak neoliberalnog razvoja, koji ne zanima puno planiranje, već samo izgradnja.

„Sve učestalije i sve drastičnije izmene ovog zakona nas udaljavaju od planiranja. Mi se udaljavamo od planiranja i regulisanog procesa kako planiramo i kako gradimo objekte“, kaže Stojić.

Sistem upravljanja gradnjom, kako kažu, relikt jugoslovenskih urbanih politika koji bi trebalo da čuva javni interes, sve više se marginalizuje. To što je labavljenje standarda prestalo da nas iznenađuje, ne znači da je manje opasno.