Društvo

CRTA podnela inicijativu za ocenu ustavnosti 54 zakona usvojena u decembru u Skupštini

Pixabay/ilustracija pravda

Pixabay/ilustracija pravda

Nevladina organizacija Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) podnela je danas Ustavnom sudu Srbije inicijativu za ocenu ustavnosti 54 zakona usvojena na sednici Skupštine Srbije od 25. do 27. decembra 2024. godine.

CRTA je u saopštenju navela da je na hiljadama strana dokumenata koji su podneti Ustavnom sudu, detaljno ukazano na „niz ozbiljnih propusta kojima su prekršeni Ustav, Zakon o Narodnoj skupštini i skupštinski Poslovnik“.

„Kršenja procedura nisu, nažalost, nesvojstvena našem parlamentu, ali ta sednica je dovedena do ekstrema koji bi se mogao nazvati festivalom protivustavnosti i protivzakonosti. Narodna skupština je težinom povreda prava i pravila na spornoj sednici dotakla najnižu tačku u svojoj istoriji“, piše u saopštenju.

Po oceni organizacije CRTA, usled „skandalozno neodgovornog postupanja“ predsednice Skupštine Ane Brnabić, „brutalno je zloupotrebljen zakonodavni postupak i ukinuta rasprava kao ključni element parlamentarnog rada i odlučivanja“.

„Među aktima čije se usvajanje osporava su i: Budžet za 2025. godinu, Završni račun za 2023, izmene Krivičnog zakonika, korpusi zakona iz oblasti finansija, energetike, zaštite životne sredine, javne uprave…“, navela je CRTA.

Osnovni razlog zbog kojeg CRTA od Ustavnog suda traži da Skupštinu Srbije „vrati u okvire definisane Ustavom i zakonima“, je to što je rasprava neophodan, suštinski element donošenja zakona.

„Nezakonitim ograničavanjem rasprave, manipulisanjem procedurama i glasanjem, te onemogućavanjem razmatranja predloženih amandmana najviše predstavničko telo je svedeno na puki instrument kojim se automatski i netransparentno potvrđuje predloženo. Ustavni sud Srbije dužan je da odbrani Narodnu skupštinu kao najvažniju demokratsku instituciju posredstvom koje građani ostvaruju svoju suverenost“, ukazuje se u saopštenju.