Moj grad

Pacijenti u Petrovcu na Mlavi bez krvne slike

Foto: Boom93 – Dom zdravlja Petrovac na Mlavi

Foto: Boom93 – Dom zdravlja Petrovac na Mlavi

Bolnica i Dom zdravlja u Petrovcu na Mlavi, koji dele istu laboratoriju, ostali su krajem nedelje bez reagenasa za „krvnu sliku“, zbog čega pacijenti nisu mogli da dobiju odgovarajuću terapiju. Ugovor koji bi omogućio da dobavljač isporuči neophodne reagense, prema rečima načelnika laboratorije, potpisan je tek kada je rukovodstvo bolnice upitao da li treba sredstva za rad da traži preko N1.

„Došli smo u situaciju da banalne stvari tako rešavamo“, kaže za N1 dr Miroslav Tomović, načelnik laboratorije u Opštoj bolnici u Petrovcu na Mlavi.

Tako on za portal N1 objašnjava situaciju u toj zdravstvenoj ustanovi i činjenicu da im se prvi put desilo da ostanu bez osnovnog sredstva za rad zato što je neko u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kasnio da potpiše ugovor (RFZO).

„Mi smo prvi put došli u situaciju da Opšta bolnica nema krvne slike, što je najosnovnija stvar koju ima svaki Dom zdravlja“, istakao je dr Tomović.

Kaže da laboratorija dnevno imao oko 100 pacijenata kojima se radi krvna slika, a da su najugroženiji deca, trudnice i onkološki pacijenti kojima terapija zavisi od rezultata.

„Stoje analize, roditelj me pita kad će krvna slika za dete. Načelnica koronarne mi kaže da ne može više da prima onkološke bolesnike jer niko neće da da lek na svoju ruku“, opisuje načelnik laboratorije situaciju u bolnici koja je nastala zbog nestašice najosnovnije stvari – reagenasa za krvnu sliku.

Pacijenti su zbog toga bili prinuđeni da analize urade kod privatnika, ali pod uslovom da požure jer jedina privatna laboratorija u Petrovcu na Mlavi radi do 15 časova.

Birokratija spora, zdravlje ne može da čeka
Dr Tomović u razgovoru za N1 objašnjava da već duže od tri godine sve zdravstvene ustanove u Srbiji sredstva za rad nabavljaju preko centralizovane nabavke koju sprovodi RFZO. Nabavka se finalizira tripartitnim ugovorom koji potpisuju RFZO, zdravstvena ustanova i dobavljač medicinskih sredstava.

Ovog puta izostao je potpis RFZO, a dr Tomović kaže da im je slao više dopisa i tražio da se ugovor potpiše. Od 7. februara od njih više nije imao odgovor, sve do četvrtka 13. februara kada je situacija „dogorela“, materijala za rad nestalo, a on se ponovo obratio RFZO, redakciji N1, ali i upravi bolnice s pitanjem da li reagense za krvnu sliku treba da nabavlja preko N1.

„Direktorka je zvala nekoga gore i onda su potpisali. Odmah sam istrebovao neophodne količine, ali one ne mogu da stignu pre utorka zbog praznika“, ukazao je naš sagovornik.

Da bi nekako premostio taj period, zamolio je dobavljača da bolnici „pozajmi“ određenu količinu reagenasa, ali i uz taj ustupak, koji nije siguran, pacijenti su dva dana bez neophodnih analiza.

„Problem je u sistemu, nekog je baš briga u Fondu i ne žuri se. Oni su prebukirani na dnevnom nivou i ko zna koliko zahteva im stiže. Stalno sam u komunikaciji s njima, iako to nije moj posao“, kaže dr Tomović i dodaje da su veće ustanove u većem problemu, a da RFZO najverovatnije njih određuje kao priritet u snabdevanju.

Sagovornik N1 kaže da se u sistemu koji je takav kakav je zdravstvene ustanove snalaze kako bi obezbedile neophodna sredstva za rad. One veće od dobavljača uzimaju sredstva na revers, koja potom vraćaju kada se nabavka završe i stave svi potpisi, dok manje ustanove jedna drugoj pozajmljuju po kutiju reagenasa.

I to nije jedini problem koji muči načelnika laboratorije. Drugi je nedostatak kadra. Naime, kako kaže, on i kolega pokrivaju tri smene sedam dana u nedelji, u odsustvu koleginice koja je na porodiljskom odsustvu.

Na pitanje kako dva čoveka mogu da rade tri smene svakog dana, dr Tomović objašnjava – jedan radi jednu nedelju pre podne, drugi radi popodnevnu smenu i ide kući gde je u pripravnosti, a u laboratoriju dolazi tokom večeri i noći po pozivu. Tako rade i vikendima, državnim praznicima, a kada jedan ode na godišnji odmor – sav posao ostaje na drugom kolegi. I tako već tri godine, kaže sagovornik N1.

„Zamenili smo kuću sa poslom“, naglašava on i dodaje da su od Ministarstva zdravlja tražili da se proširi kadrovski plan za još jednog biohemičara, ali da odobrenje nisu dobili. Na konkurs za biohemičara koji bi radio na zameni tokom odsustva koleginice – niko se nije javio, dodaje naš sagovornik.

Laboratorija Opšte bolnice u Petrovcu na Mlavi fizički je smeštena u Domu zdravlja u tom mestu, koji su nekada zajedno činili jedinstveni zdravstveni centar. Za razliku od bolnice koja ima agregat, dom zdravlja ga nema, pa kada nestane struje rad laboratorije staje. „Pacijent sa infarktom leži u bolnici, a mi ne možemo da mu uradimo analize dva sata dok ne dođe struja“, objašnjava dr Tomović kako to izgleda u praksi.

„Ne plašim se, došli smo do kraja“

Dr Tomović nije prvi rukovodilac iz bolnice Petrovca na Mlavi koji se obratio za pomoć N1. Pre njega to je uradila načelnica ginekologije i akušerstva u decembru prošle godine, kada je skrenula pažnju da porodilište ne radi mesec dana jer se jedini sto za porođaj – pokvario. Prilog emitovan u Dnevniku N1 za vikend doveo je do toga da već u ponedeljak u porodilište stigne sto za porođaj.

Ovakvo istupanje u javnost zaposlenih u državnim bolnicama je neuobičajeno i moglo bi se reći hrabro.

Dr Tomović kaže da se ne plaši da će trpeti posledice zbog toga i ističe dve stvari „došli smo do kraja“ i „radim po zakonu“.

„Ja se više ničega ne plašim jer je prekršilo meru. Kao rukovodilac zadužen sam za rad laboratorije, a ja ne mogu da rešim probleme pošto mi te sistemske probleme ne možemo da rešimo i nemamo podršku Ministarstva zdravlja“, zaključio je dr Tomović u razgovoru za N1.