Društvo

Predstavnici novinarskih i medijskih udruženja u poseti kolegama u Kosovskoj Mitrovici

Foto: Zoran Savić

Foto: Zoran Savić

U četvrtak je u Centru građanske energije (Civic Energy Center – CEC) u Kosovskoj Mitrovici, održan je sastanak o bezbednosti novinara, koji je organizovala Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), sa učešćem predstavnika novinarskih i medijskih udruženja iz Vojvodine i centralne Srbije kao što su Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija medija i ANEM-a, saopštio je ANEM.

Ovaj skup profesionalne solidarnosti karakterističan je po tome što su po prvi put zajednički predstavnici gotovo svih relevantnih udruženja novinara i asocijacija medija posetili koleginice i kolege na Kosovu kako bi razgovarali o svim problemima sa kojima se suočavaju. U isto vreme, po prvi put su se okupili na jednom mestu i novinari koji izveštavaju za medije na srpskom jeziku na Kosovu, ali i dopisnici medija iz Beograda, kao i međunarodnih medija. Prisutni su bili članovi redakcija Kossev, Radio Kontakt Plus, Radio Kosovska Mitrovica, Jedinstvo, KIM Radio, Radio Goraždevac, kao i dopisnici medija Prva, Gračanica onlajn, Juronjuz, RTS, Radio Beograd, Radio televizija Vojvodine, Glas Amerike…

Pozdravljajući goste, Tatjana Lazarević, glavna i odgovorna urednica Kosseva, rekla da je „psihološki i emotivno mnogo znači“ što su predstavnici novinarskih i medijskih udruženja došli u Kosovsku Mitrovicu i „što ste nas primetili“. Na sastanku su razmatrane teme vezane za bezbednost novinara na Kosovu, gde su novinari izloženi stalnim pretnjama i napadima, diskriminaciji i zastrašivanju. Istaknuti su i konkretni slučajevi sa kojima su se suočavali u svom radu proteklih godina.

Zbog konstantne nekažnjivosti onih koji ugrožavaju bezbednost, vlada nepoverenje u institucije, bilo one privremene u Prištini ili one iz Beograda. Pretnje i druge neprijatnosti od strane kosovske policije dodatno sprečavaju novinare da zatraže pravdu pred istim tim organima koji ih ugrožavaju. Veoma česta su targetiranja i lažne informacije koje ugledne novinarke i novinare i medije u kojima rade postavljaju kao mete kojima se preti i prema kojima se izražava nasilje i napadi na imovinu.

Poseban problem predstavlja diskriminacija novinara i medija od strane dominantne političke organizacije Srpske liste, koja pravi konferencije za štampu samo za dva lojalna medija, čime se, pored diskriminacije, svi drugi novinari i mediji tretiraju kao neprijateljski.

Na sastanku se čulo i da su novinari koji izveštavaju za medije na srpskom jeziku diskriminisani i od strane predstavnika vlasti iz Prištine na sve moguće načine, od uskraćivanja prava na pitanja, intervjua, pa do diskirimnacije kada je reč o jeziku.

„Moj lični utisak je da je mi je uvek lakši frontalni napad, od onih koji stižu od kolega. Primera radi, trenutno dobijam poruke nekolicine uglednih novinara iz Srbije u kojima se “pale veštice“ sa N1, sugerišući da su anti-Srbi, u isto vreme dok kolege od ujutru do uveče prate studente i obavljaju posao Javnog servisa Srbije. Mislim da  upravo takvi bočni perfidni napadi, ispod površine, kroz etiketiranje, više ugrožavaju nego kada vas direktno prozove predsednik Srbije. Vrlo je opasno kada se umesto solidarnosti, po kuloarima nastavlja niz takvih prozivki“, naglasila je Tatjana Lazarević, glavna i odgovorna urednica Kosseva.

Razgovaralo se o solidarnosti među novinarima, prevenciji napada, reagovanju na pretnje, procesuiranju nasilnika i drugim izazovima sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu. Kritikovani su i predstavnici međunarodnih oraganizacija na Kosovu zbog svoje neaktivnosti kada je reč o bezbednosti i podršci novinarima i medijima.

Sastanak je bio prilika za razmenu informacija i uspostavljanje bolje saradnje između udruženja koja se bave temom bezbednosti novinara, kako bi se poboljšala saradnja  sa nadležnim institucijama kako bi se povećala zaštita novinara i omogućilo bezbednije okruženje za njihov rad. Zaključci sa sastanka biće uključeni u izveštaj koji će biti dostavljen domaćim i međunarodnim institucijama u cilju pružanja dodatne podrške novinarima na Kosovu i Metohiji.

Predstavnici Društva novinara Kosova i Metohije i ANEM-a i ovog puta su ukazali na važnost istrage 17 kidnapovanih i ubijenih novinara u periodu od 1998. do 2005. godine i pozvali na formiranje međunarodne komisije koja bi istražila ove slučajeve i otklonila opstrukcije pravde.

Ivana Vanovac, predsednica UNS-a na Kosovu, naglasila je da je „sastanak bio i više nego koristan, jer je okupio sva najvažnija imena srpskog novinarstva sa Kosova.

„Svi najcenjeniji bili su tu. To pokazuje snagu ujedinjenog delovanja. Meni lično je mnogo značilo da čujem mišljenja i onih novinara koje lično jako cenim, ali nisu deo konkretno našeg udruženja, pa razgovore ovog tipa retko vodimo”, rekla je Vanovac.

„Dogovorili smo se da imamo svakodnevnu komunikaciju kada je reč o problemima koji zahtevaju našu međusobnu podršku i solidarnost, zastupanje kod nadležnih organa, ali i da nastojimo da pomognemo bolju saradnju sa predstvanicima udruženja novinara iz Prištine i medija na albanskom jeziku. Organizovaćemo i  treninge za bezbedno izveštavanje i animiraćemo međunarodne organizacije kako bi pomogle u opremanju novinara adekvatnom zaštitnom opremom za izveštavanje iz konfliktnih situacija”, rekao je Veran Matić, predsednik UO ANEM-a.

Dodatno, na portalu Bezbedninovinari.rs nedavno su objavljeni detaljni pregledi situacije o bezbednosti novinara na Kosovu i Metohiji, koje su pripremile Tatjana Lazarević i Jelena L. Petković.

Sastanak je održan u okviru projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“, koji ANEM sprovodi u partnerstvu sa Insajder TV i Centrom za razvoj lokalnih medija iz Požarevca, uz podršku Delegacije Evropske Unije u Srbiji, Norveške vlade i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD.