Ekonomija
Rok za sankcije se bliži: Kakva je sudbina NIS-a i čeka li nas nestašica goriva?
Foto:Boom93/ M. Veljković
Ostalo je još svega nekoliko dana do zvaničnog datuma za uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), banke su već počele da pripremaju teren za gašenje računa kompaniji, a srpska javnost još uvek se nada da će stići odborenje o prodruženju roka.
Prošlo je već nekoliko meseci od prvih najava američkih sankcija NIS-u, zbog ruskog udela u toj kompaniji. Međutim, rok za uvođenje sankcija se približio i sada nas nekoliko dana deli od toga, piše Danas.
Sankcije zvanično stupaju na snagu 25. februara. Međutim, da bi to sprečila, kompanija je 4. februara, uz podršku Vlada Srbije i Mađarske, zatražila njihovo odlaganje na tri meseca, odnosno 90 dana.
Ipak, vremena je sve manje, a informacija o potencijalnom odlaganju sankcija nema. Dok traje ta neprijatna tišina, kako za kompaniju, tako i za potrošače, čini se da banke koriste to vreme da se pripreme za gašenje računa NIS-u.
U medijima su se pojavile najave da su strane banke spremne da to učine narednih dana, a Blic prenosi da su banke iz sistema Intese i OTP, zvanično obavestile NIS da će od kompanije u ponedeljak naplatiti odobrene kredite u vrednosti od 100 miliona evra.
Ekonomski analitičar Bogdan Petrović za Danas kaže da je sudbinu NIS-a teško prognozirati.
„Još uvek imamo puno nepoznatih faktora. Pre svega, da li će biti uvažen zahtev za odlaganje primene sankcija“, navodi on.
Što se tiče gašenja računa, Petrović smatra da bi to napravilo ogroman problem NIS-u zbog obrade platnih kartica u malprodaji.
„Tu postoji mogućnost da država interveniše preko Narodne banke Srbije (NBS) i da upozori banke da ne mogu tek tako da gase račune NIS-u zbog strateških interesa, da se obezbedi još neko vreme snabdevanje stanovništva“, naglašava naš sagovornik.
Takav potez bi, prema njegovim rečima, mogao da bude propraćen i stavom države da bi banke mogle da snose konsekvence takvog postupka, jer su banke koje rade u Srbiji „domaće“ banke.
Petrović dodaje da bi NIS mogao da posluje određeno vreme preko Banke Poštanske štedionice, koja je jedina državna banka, ali da svakako ostaje problem naplate u slučaju praćanja karticama drugih banaka.
„Treba imati u vidu da i pored sankcija Rusiji, tamo i dalje posluje na primer Rajfajzen banka, ali ne samo ona. Ključ je šta će biti stav države, odnosno, da li će država ‘stati’ iza NIS-a kako bi omogućila kakvo-takvo poslovanje u bar nekoliko narednih meseci“, ukazuje on.
Odlučan stav države, naglašava Petrović, sigurno bi uticao da banke ne ugase račune NIS-a, bar ne odmah.
Profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Goran Radosavljević za Danas kaže da se i dalje nada da će se u toku naredne nedelje pojaviti dopis američke administracije, koji kaže da se odlaže početak sankcija za 90 dana.
To što su banke već počele da se spremaju za gašenje računa, prema njegovom mišljenju, nije čudno.
„Bankama treba nekoliko dana da realizuju to što planiraju da urade, ne mogu to preko noći i zato su one obazrive. One neće dopustiti da rizikuju da budu kažnjene na nekim trećim tržištima i da budu na udaru sankcija zbog Srbije, jer one posluju u čitavom svetu“, objašnjava Radosavljević.
Ipak, kako dodaje, sa novom administracijom u Americi se i neke nemoguće stvari deašvaju, zbog čega ne bi isključio tu mogućnost, ali vreme ističe.
„Imamo još četiri ili pet dana da se tako nešto desi i ako se ne desi, to će biti poruka svima da su sankcije tu, da su ozbiljne i da moraju da se poštuju. To u suštini stvara jako veliki problem, prvobitno za NIS, ali i za čitavu državu i funkcionisanje ekonomskog sistema“, upozorava on.
Ako do gašenja računa dođe, Radosavljević smatra da je prvo pitanje koje će se sve banke uključiti u to poštovanje američkih sankcija.
Više pročitajte na LINKU.