Društvo

NIS isplatio unapred i martovsku platu?

Foto:Boom93/ M. Veljković

Foto:Boom93/ M. Veljković

Naftna industrija Srbije (NIS) u četvrtak 20. februara dala je nalog za isplatu i martovske plate zaposlenima, saznaje Nova ekonomija, u nastojanju da preduhitri probleme koji će nastati u narednim danima kad banke budu zatvarale njene račune kako se bude bližio 27. februar, kada stupaju na snagu američke sankcije.

Kako stvari sada stoje, NIS neće otpuštati radnike, a kako će se poslovanje odvijati, pa i na pumpama, te kako će se isplatiti dospeli krediti, verovatno će u narednim danima biti tema broj jedan za bankarski sektor i sve upletene strane, piše Nova Ekonomija.

Podsetimo, kako je Nova ekonomija najavila, NIS je ove nedelje pre roka isplatio februarsku platu, a sada je odlučio da hitno isplati i martovsku. Kompanija se priprema za predstojeće gašenje računa u narednim danima.

Kako piše Nova Ekonomija, pojedine banke su u međuvremenu odlučile da ipak sačekaju 27. februar, nadajući se razrešenju u poslednji čas, dok neke sada razmatraju da NIS-u ipak omoguće da vrši domaći platni promet i posle tog datuma. S druge strane, bar jedna banka već je zatvorila račune ove naftne kompanije.

Kako je kazao sagovornik Nove Ekonomije koji je upoznat sa situacijom, neke banke neće početi s primenom sankcijama, dok će neke malo produžiti rok. Problem će biti dospeće kredita koje sada treba vratiti.

- Sve veće banke su proglasile kredite za NIS dospelim za naplatu. Verujem da će država morati nešto da uradi po tom pitanju. U pitanju je oko 500 miliona evra kredita NIS-a - objašnjava sagovornik Nove Ekonomije.

Kako navodi drugi izvor Nove Ekonomije, država je od NIS-a tražila da prebaci veće količine goriva u državna skladišta kako bi se obezbedilo nesmetano snabdevanje prioritetnih korisnika.

- NIS za sada ne planira nikakve otkaze, odlučeno je da se isplati i martovska plata radnicima unapred i da će probati da to sprovede što pre, koliko danas. Takođe, razmatra se i da li postoje mogućnosti da se isplate i dodatna sredstva u vidu regresa ili na drugi način - objašnjava drugi sagovornik Nove ekonomije.

Pošto su Sjedinjene Države (SAD) objavile sankcije ruskom Gaspromu u januaru, i srpska vlada i transporter nafte JANAF su tražili odlaganje primene sankcija ili čak i izuzeće. Srpska vlada je za sada samo rekla da radi na ovom problemu i da je snabdevanje prioritet, američka strana se nije oglašavala. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je kratko rekao da su "Rusija i Srbija dogovorile nastavak saradnje u oblasti energetike".

Udeo u NIS-u je 2008. godine prodat Gaspromu za 400 miliona evra. Većinski vlasnik je PJSC Gazprom Neft u visini od 50 odsto i PAO Gazprom od 6,2 odsto. Republika Srbije drži 29,9 odsto ove kompanije i ostatak akcija je u vlasništvu banka, osiguravajućih društava i drugih firmi. U vlasništvu fizičkih lica je 10,3 odsto akcijskog kapitala NIS-a, prema podacima Centralnog registra za hartije od vrednosti.