Društvo

Šta nam govore hapšenja pripadnika MUP-a i Vojske Srbije među saradnicima Dragane Sotirovski?

FOTO: Youtube/Screenshot

FOTO: Youtube/Screenshot

Hapšenje saradnika gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, među kojima su i pripadnici MUP-a i Vojske Srbije, ponovo je otvorilo pitanje korupcije u bezbednosnim strukturama, odnosa vrha vlasti prema njima, ali i da li će u aktuelnim blokadama i protestima Vojska i policija stati na stranu građana, kako se može čuti u poslednje vreme.

Major policije u penziji Predrag Simonović ističe da su hapšenja u ovim institucijama postala učestala poslednjih godina, što pripisuje političkom uticaju i uklanjanju stručnih kadrova.

„Nažalost, svedoci smo da je u proteklih nekoliko godina postalo normalno da se hapse pripadnici MUP-a i BIA, kako oni koji su u hijerarhiji izvršioci, tako i oni koji se nalaze na visokim rukovodećim položajima. Navedeno objašnjavam strahovitim uplivom politike u MUP i BIA, postavljanjem na rukovodeća mesta podobnih, a ne stručnih kadrova, i progonom profesionalaca,“ kaže za Danas Simonović.

Povodom aktuelnog hapšenja kaže da ostaje nejasno od kada datiraju saznanja i dokazi o navedenim krivičnim delima i zašto se hapšenja dešavaju sada, nakon najave velike borbe protiv korupcije.

„Imamo situaciju da Sektor unutrašnje kontrole mesecima ne uspeva da rasvetli slučajeve, a tužilaštvu šalje parcijalne izveštaje u vezi s prilično jasnim stvarima, kao što je, na primer, ubistvo Dalibora Dragijevića u PU Bor. Zastrašujuće je i to što se pojedinim uhapšenim pripadnicima MUP-a i BIA stavlja na teret da su pripadnici organizovane kriminalne grupe“, kaže Simonović.

Simonović smatra da je korupcija u ovim sektorima ozbiljan problem i da bi prava adresa za ta pitanja trebalo da budu Sektor unutrašnje kontrole, Odeljenje za korupciju Višeg javnog tužilaštva i Jedinica za finansijske istrage.

„Iz sredstava javnog informisanja saznajemo da pripadnici MUP-a imaju u svom posedu preskupe nekretnine i vozne parkove, da su u kontaktima s kontroverznim biznismenima, kao i da sa njima sarađuju. Mislim da je veoma lako, konkretno u MUP-u, proveriti imovinsko stanje pre i posle stupanja na određenu funkciju“, kaže Simonović.

Osvrćući se na studentske proteste, Simonović ocenjuje da su pokazali da mladost Srbije traži vladavinu prava, a ne vladavinu politike.

„Mislim da velika većina pripadnika MUP-a radi sve u skladu sa zakonom i oseća da su studenti u pravu. Prelomni momenat biće kada se naredi da se koriste pendreci, i tog momenta, siguran sam, policija će poslušati srce i razum“, kaže Simonović.

Prema njegovim rečima, hapšenja u MUP-u dodatno unose nemir u redove službe i otkrivaju duboku povezanost policije sa kriminalnim strukturama.

„Građani su nakon svih tih dešavanja izgubili poverenje u policiju, a čini mi se da su i pripadnici MUP-a izgubili poverenje u svoje starešine“, kaže Simonović.

Petar Bošković, nekadašnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije, smatra da hapšenje pripadnika Vojske Srbije u Nišu može biti posledica političkog pritiska, a ne korupcije.

„Daleko od toga da korupcija ne postoji u vojsci, međutim, nisam siguran i vrlo rado bih ispoštovao pretpostavku nevinosti, da je nevin dok se ne dokaže da je kriv. Ali mislim da je ovde više reč o nekom političkom pritisku, koji se generalno oseća u vojsci. Vojska više nije narodna, daleko je od naroda i od službe kako bi trebalo da radi i da se ponaša“, kaže Bošković za Danas.

On naglašava da Vojska Srbije ne bi trebalo da bude pod uticajem bilo koje političke opcije, ali da selekcija u njoj već godinama funkcioniše po partijskoj liniji.

„Vojska ne bi trebalo da bude obojena ni žuto, ni plavo, ni crno, ni crveno, nego jednostavno da bude potpuno apolitična. Međutim, takav je pritisak i takva je selekcija koju već 12 godina vrši SNS u vojsci da je ovo jedna od posledica. Ne mislim uopšte da je čovek uzeo novac, već je moja pretpostavka da je bio pritisnut da mora da glasa kako glasa SNS“, priča Bošković.

On istovremeno izražava sumnju da je osumnjičeni zaista primio mito i ukazuje na njegovu ulogu u sistemu odlučivanja.

„Ne verujem da je on uzeo pare. On jednostavno, s obzirom na položaj kao načelnik štaba Kopnene vojske, formacijski pripada donosiocima odluka kada su vanredne situacije u pitanju. Njegova funkcija ga stavlja u takvu poziciju, ne ime i prezime“, kaže Bošković.

Bošković podseća na problem negativne selekcije u vojsci, koji smatra posledicom dugogodišnje političke kontrole.

„Međutim, vi imate da ljude koji su do juče bili pod krivičnim prijavama unapređujete u generale. To su posledice negativne selekcije koju vrši vlast. Od 2012. godine oni sistematski postavljaju svoje ljude na pozicije, od referenata, preko načelnika odseka, odeljenja, uprava, sve do generala.“

Osvrnuvši se na pitanje mogućeg stava Vojske Srbije u slučaju masovnih protesta, Bošković navodi da vlast nastoji da osigura njenu lojalnost.

„Kao što znate, Vučević je kao predsednik Vlade imao sastanak sa ljudima iz Generalštaba i rukovodstvom vojske i policije. Namera je bila da vidi da li su oni spremni da ‘očuvaju ustavni poredak’. Pazite apsurda, da oni očuvaju ustavni poredak koji vrhovni komandant krši svakog dana“, naglašava Bošković.

Prema njegovim rečima, vlasti su u strahu od naroda i studenata, zbog čega se vojni vrh pokušava kontrolisati.

„Radikali su napravili Ustav kao veselu svesku. I to iz straha od naroda koji se diže i od studenata. Studenti su očigledno vrlo uspešno otkrili šifru.“

Bošković ne veruje da bi vojska stala uz narod u slučaju masovnih protesta, ali istovremeno primećuje da postoji nezadovoljstvo među njenim pripadnicima.

„Ne mislim uopšte da bi vojska bila spremna da stane uz narod, pogotovo ne operativni kadar. Ali imate apsurd da se studentima i pitomcima zabranjuju izlasci vikendom kada su demonstracije. S obzirom na činjenicu da poznajem mnogo ljudi u vojsci, viđam ih na protestima, u civilu naravno“, zaključuje Bošković.