Društvo

Posle masakra u Ribnikaru, nastavljen biznis: Iz Ministarstva prosvete plaćano po 5.000 evra i za predavanja koja nisu održana

Foto: Boom93 / T.Spasojević

Foto: Boom93 / T.Spasojević

Ministarstvo prosvete je neposredno posle ubistava u Ribnikaru dalo hiljade evra mreži fantomskih organizacija za obuke o vršnjačkom nasilju i pravima dece - neka od predavanja nisu ni održana, dok za druge nije jasno u kom obimu ih je bilo. Novac se slio na račune agencija pod kontrolom iste grupe ljudi

U eSDnevniku Železničke tehničke škole u Beogradu upisano je da je 6. septembra 2023. godine održano predavanje o prevenciji vršnjačkog nasilja za dva odeljenja drugog razreda sa ukupno 34 đaka. 

 Ovo predavanje je plaćeno 5.000 evra – sredstvima Ministarstva prosvete, pokazuje istraživanje BIRN-a.

Vest o predavanju objavljena je na sajtu škole. U ovoj vesti stoji da je projekat realizovalo Udruženje građana za podršku socijalno ugroženim licima uz finansijsku podršku Ministarstva prosvete.

 Šta su javni konkursi i zašto država daje novac nevladinim organizacijama?

Obavezu da na javnim konkursima dodeljuju novac imaju ministarstva, pokrajinski sekretarijati i lokalne samouprave. Ovaj novac se dodeljuje udruženjima za poslove i aktivnosti koje država ne može sama da sprovede, a koji su u javnom interesu.

BIRN i Građanske inicijative već pet godina prate potrošnju državnog novca na javnim konkursima za medije i javno informisanje, civilno društvo, kulturu i omladinu.

Do sada su prikupili podatke sa više od 3.000 javnih konkursa na kojima je potrošeno 29 milijarde dinara (malo manje od 250 miliona evra) na više od 64.000 projekata.

Kao proizvod ove saradnje na projektu Javno o javnim konkursima nastala je baza podataka o javnim konkursima u kojoj su javno dostupni podaci o ovoj potrošnji.

Osim ova četiri sektora, država finansira i mnoge druge – poput onih iz oblasti obrazovanja ili sporta. Nema centralizovanih podataka o tome koja je ukupna suma koju Srbija godišnje podeli na javnim konkursima.

Građanske inicijative analiziraju procedure na brojnim konkursima, reagujući na kršenja procedura i zakona.

Iako bi kroz javne konkurse država trebalo da pomaže rad onih koji se bave zaštitom javnog interesa ili pomažu najugroženijima na način na koji država ne može, izveštaji Građanskih inicijativa i BIRN-a pokazuju da ovaj mehanizam ima ozbiljne sistemske propuste i da na konkursima novac iz godine u godinu dobijaju GONGO organizacije, odnosno organizacije povezane sa vlastima, i fantomska udruženja.

Kako je BIRN ranije objavio u tekstu Kako se javni interes izgubio u javnim konkursima, ova davanja godinama prati niz problema: ne postoje jasna pravila o dodeli i kontroli trošenja novca iz državnog budžeta, a ne postoji obaveza da se javno objavljuje ni šta je planirano u okviru projekata, niti kako su sprovedeni.

 „Nažalost, ne mogu da Vam dam nijednu drugu informaciju, jer je ne posedujemo, ali i zbog sebe, pokušaćemo da nađemo”, piše u odgovoru direktora Zlatka Radosavljevića BIRN-u.

Radosavljević je pretraživao školsku dokumentaciju i razgovarao sa kolegama, jer nisu ni čuli za ovo udruženje, a u drugim evidencijama škole ne postoje podaci o predavanju.

Nakon objavljivanja teksta, u školi su pronašli dodatne podatke o održavanju ovog predavanja. Potvrđeno je da su prisustvovala samo dva odeljenja, sa maksimalno 34 đaka, iako je iz sredstava Ministarstva plaćeno predavanje za 350 učenika.

Ukupno, Ministarstvo je Udruženju građana za podršku socijalno ugroženim licima dalo 15.000 evra za tri predavanja u ovoj školi, a svako je trebalo da bude održano za 350 đaka, pokazuje dokumentacija koju je BIRN dobio od Ministarstva na osnovu zahteva za pristup informacijama od javnog značaja. 

Novac im je dodeljen na konkursu samo šest dana posle ubistava u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, kada je Ministarstvo prosvete objavilo spisak udruženja kojima je dodeljen novac za niz projekata, među kojima su i oni za prevenciju nasilja u školama.

U izveštaju koji je ovo Udruženje predalo Ministarstvu piše da su za držanje ta tri predavanja, angažovane i plaćene tri agencije – svakoj je na račun leglo oko 5.000 evra. 

U ugovorima Udruženja i agencija stoji da je cena predavanje oko 25 evra po detetu.

Ovo Udruženje i agencije kojima je otišao novac deo su šire mreže fantomskih organizacija koje su od Ministarstva prosvete tokom 2022. i 2023. dobile više od 180.000 evra za predavanja koja mahom ili nisu uopšte održana ili su ih održale lokalne kancelarije za mlade besplatno.

Mreža je počela da se formira oko 2013. godine, a deceniju kasnije činilo ju je skoro 50 udruženja i više od 200 agencija. Jedna od prvih članica – Tatjana Borojević, poznata i po tome što je prodala stan jednoj od zaposlenih u kabinetu Predsednika Srbije, zatim njena sestra Biljana Ratković i njihova saradnica Biljana Čakovan širile su mrežu i uključivale bliže i dalje rođake, prijatelje i komšije. Novi članovi su zatim iznova i iznova uključivali svoje roditelje, rođake, školske drugarice, poznanike i prijatelje.

Neki su postajali zastupnici udruženja koja su na javnim konkursima zatim dobijala pare od državnih ustanova i institucija za različite projekte, a drugi su otvarali agencije kojima se novac isplaćivao.

Gotovo na svim udruženjima i agencijama ovlašćenje da predaju ili podižu dokumentaciju iz Agencije za privredne registre imaju Biljana Čakovan i njen suprug Slobodan.

BIRN je pokušao da stupi u kontakt sa svim udruženjima koja su dobijala novac od Ministarstva prosvete, ali dva su u međuvremenu ugašena, a ostala nisu odgovorila na pitanja BIRN-a. Od 14 agencija kojima je uplaćen novac za predavanja, svih 14 je u međuvremenu ugašeno.

„Ukoliko imate saznanja o nenamenskom trošenju sredstava molimo da Ministarstvu prosvete pošaljete dokaze na mejl da bismo reagovali u skladu sa nadležnostima našeg i drugih resora”, piše, između ostalog, u odgovoru Ministarstva prosvete na pitanja BIRN-a.

Više informacija možete pročitati OVDE.