Moj grad
Višednevni izlet od preko 30 hiljada za pet dana: Da li je cena opravdana?
FOTO: Envato elements ilustracija
Iako su izleti i ekskurzije sastavni deo školske i vrtićke tradicije, cena aranžmana izaziva brojne dileme kod roditelja. Na početku godine, kada se planiraju aktivnosti za decu, mnogi se pitaju da li je cena koju plaćaju opravdana.
Prema informacijama koje su kružile u jednoj onlajn vrtićkoj grupi na Viberu, predškolska ustanova „Ljubica Vrebalov“ najavila je petodnevni izlet u Kučevo.
“Poštovani roditelji, predškolska ustanova “Ljubica Vrebalov” organizuje višednevni izlet u Kučevo koji se sprovodi za decu u godini pred polazak u školu i decu starijih grupa, u periodu od 22. do 27. marta”, stoji u pozivu koji su nam prosledili roditelji.
Cena aranžmana iznosi 31.600 dinara, što se svodi na oko 5.000 dinara dnevno. U ovu sumu uključeni su sadržaji, od prevoza turističkim autobusom, smeštaja u hotelu „Rudnik“ sa pet punih pansiona, dnevnice za vaspitače, angažovanja lekara, animatora, kao i raznovrsni program koji obuhvata posete seoskim domaćinstvima, obilazak gradskog vidikovca, vožnju fijakerom, školu jahanja, sportske aktivnosti u sportskoj hali i bazenu, kreativne radionice, obilazak vodenice i pećine i ispiranje zlata na Peku.
Roditelji, međutim, nisu oduševljeni ponudom, te su se pojedini javili našoj redakciji ističući da iako su uključeni svi troškovi, cena nije realna.
“Cena od 31.600 dinara za pet dana u Kučevu jeste ozbiljan izdatak, posebno kada se uporedi sa troškovima porodičnih putovanja. Za taj novac moja tročlana porodica mogla bi da ode na izlet u drugu zemlju ili čak da organizuje odmor na moru uz doplatu,“ navodi jedan od roditelja.
“Razumem da su u cenu uključene i dnevnice za vaspitače, ali da li to moramo da plaćamo mi roditelji.”
Slično je i sa đačkim izletima i ekskurzijama. Predsednik Nacionalne asocijacije Turističkih agencija Srbije Dragan Subotić ranije je istakao “nema tačnog podatka koliki je udeo đačkih ekskurzija u domaćem turizmu, ali je svakako značajan i kreće se između 20 i 25 odsto”. Upitan za cene koje su već godinama od strane roditelja ocenjene kao previsoke, Subotić kaže da se one formiraju na osnovu zahteva u javnom pozivu.
“Prilikom dostavljanja ponude, na osnovu zahteva škole/predškolske ustanove agencije detaljno prikazuju kalkulaciju svih traženih usluga. Marža se takođe predstavlja posebno, i gotovo nikada ne prelazi 10 odsto”, istakao je on.
„Postoji Pravilnik Ministarstva prosvete kako i na koji način se realizuju izleti, ekskurzije i rekreativna nastava, gde postoji značajan broj obaveza koje agencija mora da poštuje, kao na primer, lekar koji mora da putuje sa nižim razredima i mlađom decom, zatim vođa puta, potom nastavnici, učitelji i vaspitači koji imaju svoje dnevnice, a na sve to plaćaju se ogromni porezi i doprinosi koji nisu manji nego otprilike 60 odsto. Prema tome, ako nastavniku date dnevnicu od 1.000 dinara, roditelji ustvari plate 1.600 dinara. To su veliki troškovi. Prema Zakonu o turizmu, moramo da imamo i vodiče ili pratioce grupe iz agencije“, kaže Seničić. On tvrdi da bi ekskurzije bile i do 30 odsto jeftinije kada bi država „uvela red“ u isplatu dnevnica za učitelje i profesore.
Јован
4.3.2025. 15:26
За те паре почетком средином маја може да се иде 15 дана на море у Олимпик Бич или Скоурас камп и то два детета да пошаљемо. Каква уградња и безобразлук
Profa iz Kučeva
4.3.2025. 15:52
Kada vidite ko su vlasnici hotela, šta vas čudi direktorka Lončar! Korupcija na delu, taljenje!🤔
Roditelj i profesor
4.3.2025. 16:11
Cinjenica je da su ekskurzije preskupe godinama unazad i smatram da bi morale da budu jeftinije. Ono sto se stalno zaboravlja je da je to za profesore, nastavnike i ucitelje sluzbeni put, sto znaci da im sleduju nekakve dnevnice za te dane. Ministarstvo prosvete se oduvek izmice i trosak dnevnica prebacuje na djake i njihove roditelje. Na taj nacin se povecava cena ekskurzije i prosvetni radnici su okrivljeni za njihovu visoku cenu. Da ne zanemarimo agencije koje naplacuju sezonsku cenu za vansezonska putovanja. Znaci, svi da se uozbilje, pocev od Ministarstva da roditelji ne bi odbili da plate, sto se povremeno i desava. Inace, ko nije proveo 6 dana u inostranstvu kao vodja puta sa 180 djaka, taj ne zna sta su muke. Toliko
Zdrav razum
4.3.2025. 17:15
Ne postoji izlet koji traje 5 dana, ili zovite stvari pravim imenom ili stanite sa zamajavanjem ljudi. Zna se šta je izlet i koliko traje i šta je ekskurzija i koliko traje.
Majka i turista
6.3.2025. 00:18
Svaka usluga ima svoju cenu,a živimo u vremenu su kada su gotovo sve dostupne.Ono što zvuči nerealno,je vrlo realno kada se pažljivo analizira i stavi na papir,i to bez ičijeg ugrađivanja.Naravno,daleko lakše od toga je ostaviti maliciozni komentar,i praviti senzacionalizam tamo gde ga nema.