Društvo
Vlada povećava plate policiji: Koliki će biti novi koeficijenti za martovsku zaradu
FOTO: Boom93/N. Stojićević
Vlada Srbije usvojila je, na sednici u četvrtak 12. marta, izmenu Uredbe o platama policijskih službenika. Izmenama je predviđen rast plata zaposlenima u MUP u prvoj, drugoj i trećoj platnoj grupi, koja podrazumeva poslove koji zahtevaju srednju stručnu spremu. Uvećanje će važiti počev od martovske plate.
Prema Zakonu o policiji, radna mesta policijskih službenika u Ministarstvu unutrašnjih poslova razvrstavaju se po platnim grupama i platnim razredima.
Platne grupe su celine koje iskazuju položaj radnog mesta unutar strukture radnih mesta i poslova, odnosno kataloga radnih mesta, dok platni razredi pokazuju položaj radnog mesta unutar jedne platne grupe.
„Radna mesta policijskih službenika u Ministarstvu razvrstavaju se u 13 platnih grupa u okviru kojih se razvrstavaju u platne razrede“, navodi se u Zakonu o policiji.
Izmenama Uredbe o platama policijskih službenika, koje je usvojila Vlada Srbije na sednici u četvrtak 12. marta, povećani su osnovni koeficijenti plata svim zaposlenima u MUP-u koji, po obračunu zarade, pripadaju u prve tri platne grupe, za sve platne razrede.
Tako će se, na primer, u poređenju sa važećom uredbom koeficijenti u prvom platnom razredu, prve platne grupe, koji se sada kreću od 0,751 do 0,754, po novoj uredbi kretati od 0,845 do 0,848.
Koeficijent šestog platnog razreda u prvoj platnoj grupi od martovske plate biće 1,121, dok po trenutnoj uredbi – ne postoji.
Po novoj uredbi postojaće i treći platni razred u okviru druge platne grupe, dok su novost za treću platnu grupu deseti i jedanaesti platni razred koji po trenutnom propisu – ne postoje.
Rade
14.3.2025. 08:30
Prestigli su sve moguće struke po platama,kursisti obični,dokaz da je najviše uložio i dao policiji,razlog je prost treba opstati na vlasti,kakvi profesori,doktori,med sestre,električari itd
Petar
14.3.2025. 14:56
Jadna ste vi policija i sluge režima kad vam Mozzart kladionice isplatile platu. Sram vas bilo!
Jovan
14.3.2025. 14:57
Rade jedi sendvič i pij ladnu vodu, ako me razumeš, botino