Društvo

ANEM: Preispitati kriterijume Ministarstva u procesu bodovanja kandidata za konkursne komisije

Foto/ilustracija mediji pixabay

Foto/ilustracija mediji pixabay

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) zatražila je da se preispitaju kriterijumi Ministarstva informisanja i telekomunikacija u procesu bodovanja kandidata za članove konkursnih komisija za projektno sufinansiranje medija, navodeći da su na konačnoj rang listi kandidata uočili brojne nelogičnosti.

ANEM je u saopštenju naveo da je teško razumljiva činjenica da su biografije šestoro predstavnika Društva novinara Vojvodine prikupile između 92 i maksimalnih 100 bodova, „imajući u vidu neaktivnost tog udruženja koje ne poseduje čak ni veb sajt“.

„Vidljiva naklonost Ministarstva informisanja i telekomunikacija koje je rukovodilo procesom bodovanja, teško je objašnjiva i na primeru Saveza udruženja ‘Asocijacija radio-televizija Srbije’ čiji su kandidati zauzeli vodeća mesta na listi iako su njihove aktivnosti nepoznate stručnoj i široj javnosti“, dodaje se u saopštenju.

ANEM navodi da je aktuelni pomoćnik ministra Dragan Traparić, do imenovanja na tu funkciju, bio predstavnik Društva novinara Vojvodine u Radnoj grupi za izmene i dopune Zakona o javnim medijskim servisima, iako je istovremeno obavljao dužnost pomoćnika pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.

„Ovu Radnu grupu jesenas je oformio ministar u tehničkom mandatu Dejan Ristić koji uporno insistira na argumentu o postojanju čak 76 registrovanih udruženja od kojih je većina aktivna isključivo u vreme projektne raspodele budžetskih sredstava na svim nivoima vlasti“, tvrdi ANEM.

Konačna rang lista kandidata za članove konkursnih komisija, prema njihovoj oceni, u direktnoj je koliziji sa „samohvalisanjem predstavnika Ministarstva informisanja i telekomunikacija o povećanoj demokratičnosti, participativnosti i transparentnosti u budućem procesu ocenjivanja i izboru najboljih projekata u okviru konkursa u oblasti javnog informisanja“.

„Upravo suprotno – ovakva konačna lista jasan je dokaz opravdanih primedbi u vezi sa nedavnom problematičnom izmenom pravilnika o projektnom sufinansiranju i sprovođenjem nelogične bodovne politike na koje su Ministarstvu informisanja i telekomunikacija već ukazivali ANEM i druga respektabilna novinarska i medijska udruženja“, dodaje se u saopštenju.

ANEM smatra da otvoreno favorizanje pojedinih novinarskih udruženja, asocijacija i „samozvanih eksperata“ putem „neskrivenog bodovnog inženjeringa“ uz vidljivu marginalizaciju istinski nezavisnih i samostalnih kandidata, kao i predstavnika organizacija koja imaju kritički odnos prema vlasti, jasan je pokazatelj u kom smeru će se odvijati proces odlučivanja o raspodeli sredstava za projektno sufinansiranje.

„Imajući sve to u vidu, jasno je da neophodno promeniti pravilnik o projektnom sufinansiranju koji podrauzmeva redefiniciju bodovne politike za prispele kandidature što je preduslov za nastanak istinski nezavisnih komisija koje će odlučivati o raspodeli sredstava za projektno sufinansiranje na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou“, navodi se u saopštenju.