Moj grad
Udruženje "Osmi dan obeležilo Dan osoba sa Daunovim sindromom

Dan dece sa Daunovim sindromom obeležava se širom sveta 21. marta, kako bi se podigla svest, pružila podrška i ukazalo na jedinstvenost trizomije 21. hromozoma koja uzrokuje Daunov sindrom. Ovaj dan je prilika da se skrene pažnja na potrebe dece sa Daunovim sindromom i važnost njihove inkluzije u društvo.
Predsednica udruženja "Osmi dan" u Požarevcu, Nevenka Gajić rekla je za Boom 93 da deca sa Daunovim sindromom, iako suočena sa određenim izazovima, mogu imati bogat, ispunjen život, uz odgovarajuću podršku i razumevanje. Udruženje ovaj dan obeležava različitim događajima, uključujući edukativne i umetničke aktivnosti, kao i poticanje društvene odgovornosti prema osobama sa Daunovim sindromom u cilju doprinosa većoj inkluziji i razumevanju.
Gajić je istakla važnost ovog dana, koji širom sveta nosi simboliku šarenih čarapa, što predstavlja različitost i jednakost među ljudima. Iako ove godine nije organizovana tradicionalna šetnja, "čarape i dalje ostaju simbol inkluzije, a svi su pozvani da i dalje slave različitost."
Manifestacija je ove godine održana u igraonici Zamak, gde su prisutni imali priliku da uživaju u bogatom programu.

"U goste su nam došli iz Ustanove za smeštaj osoba ometenih u razvoju "Srce u jabuci", smeštene u selu Jabuka kraj Pančeva i oni uvek pripreme lep i bogat program Radi se o osobama koje su stare od 27 i više godina. Naši domaći gosti su prijatelji iz Požarevca, naš dečji horić "Ljiljani" koji je takođe inkluzivni, kao i klub Brazilska džiudžica".
Gajić je podsetila i na inicijativu za izmenu zakona o osobama sa Daunovim sindromom, jer do sada mentalna ometenost nije prepoznata kao invaliditet, što je onemogućavalo porodicama koje imaju članove sa Daunovim sindromom da dobiju iste pogodnosti kao porodice sa osobama sa invaliditetom.
Udruženje Osmi dan kontinuirano radi na podizanju svesti, organizovanju kreativnih radionica, i promovisanju prava osoba sa Daunovim sindromom. Prošle godine su snimili spot koji je postavljen na YouTube, a uz pomoć podrške šire zajednice, ostvarili su uspešnu saradnju sa lokalnim vlastima i humanitarnim organizacijama.
Nevenka Gajić je naglasila da su svi ovi napori usmereni ka tome da grad Požarevac i čitava Srbija prepoznaju osobe sa Daunovim sindromom kao ravnopravne članove društva, sa svim pravima i mogućnostima za srećan život. Udruženje Osmi dan nastavlja da promoviše ove vrednosti i nastoji da stvori podržavajuću i inkluzivnu zajednicu za sve.
"Registrovani smo kao međuopštinsko udruženje, humanitarno, neprofitabilno i kao takvi funkcionišemo sa 19 članova iz različitih opština na sreću roditelja i na radost dece kojima omogućavamo sprovođenje raznih aktivnosti, druženje, i ono što nam je najbitnije je da Grad Požarevac i uopšte Srbija zna da osobe sa Daunovim sindromom postoje i da nisu drugačiji od ostalih, u smislu da imaju sva prava kao i ostale osobe, pravo na jedan jednostavan i srećan život."
