Društvo
Direktor klinike za pulmologiju: Za četiri meseca pregledano 1.500 građana skriningom za rak pluća
FOTO: Envato elements ilustracija
Direktor klinike za pulmologiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije (UKC) Mihailo Stjepanović izjavio je danas da je od početka godine pregledano 1.500 građana skriningom za rano otkrivanje raka pluća.
Prema njegovim rečima, pre četiri meseca uz podršku Ministarstva zdravlja ta ustanova otpočela je organizovani skrining za rano otkrivanje raka pluća koji je najčešći, najsmrtonosniji karcinom u Srbiji i svetu.
„Snimanje se obavlja na niskodoznom skeneru sa malom dozom zračenja, od šest do osam puta manje od standardnog skenera, a otkrivaju se i druge bolesti pluća“, kazao je Stjepanović na konferenciji za novinare pod nazivom „Rak pluĆao, dijagnoza nije kraj“ u toj klinici u Beogradu.
U Srbiji godišnje od raka pluća oboli oko sedam hiljada pacijenata, a premine oko pet hiljada ljudi, što znači da u proseku na svaka dva sata jedna osoba premine od te bolesti.
Stjepanović je kazao da su pacijenti koji su operisani mislili da su zdravi, a da su bili u „rizičnoj grupi“ pošto su starji od 50 godina i imaju više od 30 godina „pušačkog staža“.
Pulmolog UKCS Vesna Ćeriman Krstić ocenila je da je situacija „značajno bolja“ nego što je bila pre 10 godina u pogledu terapije i načina lečenja.
„Pacijenti koji dobiju dijagnozu metastatskog skvamoznog i mikrocelularnog raka pluća u Srbiji mogu da se leče isključivo hemoterapijom, jer druge opcije nisu dostupne o trošku zdravstvenog osiguranja“, kazala je Ćeriman Krstić.
Ona je rekla da pacijenti koji dobiju dijagnozu neskvamoznog raka pluća imaju na raspolaganju imunoterapiju o trošku države.
Olja Ćorović iz Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“ kazala je da se ta organizacija zalaže da se pokrene skrining na rano otkrivanje raka pluća na teritoriji čitave zemlje i da podržavaju osnivanje fonda za lečenje pacijenata kojima nije dostupna savremena terapija.
„Po evropskim i po svetskim standardima, bez obzira na vrstu karcinoma pluća pacijentima se daje imunoterapija u kombinaciji sa hemoterapijom, cilj nam je da to bude standard lečenja i za pacijente u Srbiji“, kazala je Ćorović.
Projekat besplatnog skrininga traje do kraja godine na Klinici za pulmologiju u Beogradu, a zakazivanje je moguće na broj telefona 066/267-268 od 8 do 14 časova za pacijente koji spadaju u rizičnu grupu.