Društvo
Pet meseci od pada nadstrešnice: 16 žrtava, tri istrage u toku

Foto/printskrin
Prošlo je pet meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 osoba, a od dve teško povređene osobe jedna je nedavno - posle više od četiri meseca - podlegla povredama. Tri tužilaštva ispituju okolnosti u vezi sa padom betonske nadstrešnice na zgradi Železnice, koja je u okviru projekta bila pod rekonstrukcijom. Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu najavili su za danas komemorativnu šetnju povodom obeležavanja pet meseci od pada nadstrešnice.
Vojno-medicinska akademija (VMA) saopštila je 21. marta da je Vukašin Crnčević (19), teško povređen u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici, preminuo u toj ustanovi. Na VMA je bio primljen 29. januara, posle lečenja u Kliničkom centru Vojvodine.
Nedavno je pokrenuta istraga Evropskog javnog tužilaštva o mogućoj zloupotrebi fondova Evropske unije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.
Glavna evropska tužiteljka Laura Koveši izjavila je 18. marta za Radio-televiziju Srbije da je reč o zajmovima koje je za rekonstrukciju pruge i stanice dodelila Evropska investiciona banka i da je osnov otvaranja istrage bila pritužba privatnog lica. Ona je tada rekla da se neće baviti istragom nesreće, jer to nije njihova nadležnost.
Produžen pritvor osumnjičenima
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu donelo je juče rešenja kojima je prema okrivljenim Jeleni Tanasković, bivšoj direktorki Infrastrukture železnice Srbije i Aniti Dimoski, bivšoj pomoćnici ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture zaduženoj za Sektor za železnice i intermodalni transport, produžena mera zabrane napuštanja stana, uz primenu elektronskog nadzora za tri meseca.
Kako je saopšteno iz Suda u Novom Sadu, u odnosu na okrivljene Nebojšu Šurlana, Slobodana Naumovića, Ljiljanu Milić Marković, Marinu Gavrilović, Dejana Todorovića, Milana Jelkića, Zoricu Slavković Marjanović, Dušana Jankovića, Milana Spremića i Jasnu Stojiljković Milić pritvor je produžen za 30 dana.
U toku istrage tri tužilaštva
Tri tužilaštva utvrđuju ko je na spisku odgovornih za nesreću. Više tužilaštvo u Novom Sadu ispituje odgovornost za propuste u izvođenju radova koji su doveli do pada nadstrešnice, dok Tužilaštvo za organizovani kriminal ispituje koliko je moguća korupcija uticala na nesreću.
Treće tužilaštvo koje se uključilo u istragu je beogradsko Više tužilaštvo koje ispituje ko je odgovoran za donošenje i primenu samo dva sporna dokumenta - koliko su nepropisno obavljeni tehnički pregled i potvrda o internom prijemu uticali da zgrada koja nije bila bezbedna bude otvorena za putnike. I sve to po krivičnoj prijavi koju je Više tužilaštvo u Novom Sadu već odbacilo.
Glavni javni tužilac tog tužilaštva Nenad Stefanović saopštio je početkom marta da je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podiglo optužnicu protiv Slobodanke K. menadžerke za razvoj investicija AD “Infrastruktura Železnica Srbije”, Milutina S, predsednika Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu i članice te komisije Biljane K. u vezi s krivičnim delima s koruptivnim elementom koji su imali za posledicu pad nadstrešnice.
On je ukazao da postoji opravdana sumnja da su njihovi propusti doprineli tragediji i da su u uzročno - posledičnoj vezi sa tom tragedijom jer bi oni, da su savesno postupali i izvršili dužnost vanrednog pregleda, kao i kontrole ispunjenosti uslova u toku samog probnog rada, vizuelno mogli da uoče znake loma i povećanog ugiba na nadstrešnici u danima koji su prethodili njenom obrušavanju.
Pre te treće istrage, istraživanje Insajdera je pokazalo da tehnički pregled nije bio urađen po zakonu, ali i da interni prijem nije smeo da posluži kao dokaz da je zgrada bila bezbedna.
Uplitanje trećeg tužilaštva u istragu unosi konfuziju i urušava poverenje građana u institucije, upozorili su tužioci.
Jedan papir za otvaranje zgrade
Kako je Insajder ranije objavio, optužnica koja je podignuta protiv 13 osoba niti je dala sve odgovore, niti je obuhvatila sve odgovorne za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Jedini dostupan dokument na dan pada nadstrešnice bila je građevinska dozvola, čiji je deo i glavna sveska projekta. Posle analize tog dokumenta ustanovljeno je da nije u potpunosti tačna prvobitna tvrdnja nadležnih da rekonstrukcija zgrade, koja je svečano otvorena samo tri meseca pre pada, nije obuhvatala rekonstrukciju nadstrešnice. Prema glavnoj svesci, planirana je rekonstrukcija fasade, čiji je deo i nadstrešnica.
Iako je zgrada Železničke stanice posle rekonstrukcije svečano otvorena u julu prošle godine, novinari Insajdera otkrili su da je to učinjeno bez upotrebne dozvole. Ne samo da do tog trenutka nije bilo upotrebne dozvole Ministarstva građevinarstva, već zahtev za izdavanje dozvole koji Infrastrukture železnice Srbije koje je, prema ugovoru, investitor i naručilac posla trebalo da preda - nije predat.
Kako su novinari Insajdera otkrili nepune dve nedelje posle pada nadstrešnice, zgrada Železničke stanice otvorena je na osnovu jednog papira, koji nije predstavljao nikakvu garanciju da je zgrada bezbedna.
Uprkos tome što je projekat za rekonstrukciju zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, koji je radio državni Saobraćajni institut CIP na zahtev preduzeća Infrastrukture železnica Srbije, bio tajna, novinari Insajdera došli su do projekta čijom analizom je zaključeno da nije urađeno ni ono što je bilo predviđeno.
Prema analizi Insajdera utvrđeno je da je na samom početku lanca odgovornih državno preduzeće Infrastrukture železnice koje je bilo dužno da kontroliše bezbednost zgrade i da na vreme primeti problem. Ipak, naknadno smo otkrili da nisu zabeleženi dokazi da je ikada sprovedena kontrola od kada je objekat izgrađen - pre 60 godina.
U emisiji Insajder TV “Hronologija pada” je, između ostalog, utvrđeno da rekonstrukcija nije smela da bude započeta. Projektanti iz Saobraćajnog preduzeća CIP su preuzeli posao, iako nisu imali originalni projekat iz 1964. godine. Takva situacija zahtevala je elaborat o stanju zgrade, ali on nije urađen. Uprkos tome, projekat rekonstrukcije odobrila je i reviziona komisija i tehnička komisija; niko ne zahteva da se utvrdi u kakvom je stanju zgrada i nadstrešnica koja je prikačena za zatege.
Svaki sledeći korak je predstavljao novi propust novih komisija i stručnjaka za nadzor. Bilo je uočljivo da postoji korozija između zatega i krova i da je to krpljeno malterom, ali to niko nije napisao u građevinskom dnevniku. Kada je betonska nadstrešnica pala ispostavilo se da je unutrašnjost zatega već bila 40 odsto neupotrebljiva.
Na osnovu uvida u prikupljenu dokumentaciju, otkrili smo ceo niz propusta koji su na kraju doveli do pada nadstrešnice, kada je 16 osoba poginulo, a jedna je i dalje u bolnici u teškom stanju. Sve detalje pogledajte u emisiji „Hronologija pada“ Insajder TV.