BBC News
Pet meseci od pada nadstrešnice: Blokada mosta Gazela u Beogradu, protesti širom zemlje
Studenti na tri sata blokirali most Gazela
Beogradski srednjoškolci su na tri sata blokirali deo međunarodnog autoputa u Beogradu kod mosta Gazela, u vreme saobraćajnog špica, kako bi podržali zahteve studenata u blokadama.
Protestnim skupovima širom Srbije 1. aprila je obeleženo pet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, kada je poginulo 16 ljudi, a dvoje teško povređeno.
U Novom Sadu je tišinom u 11.52 odata počast žrtvama, a u Beogradu su srednjoškolci na tri sata blokirali deo međunarodnog autoputa u Beogradu kod mosta Gazela, u vreme saobraćajnog špica, kako bi podržali zahteve studenata u blokadama.
„Videli smo neverovatnu solidarnost između srednjoškolaca, studenata i prosvetnih radnika.
„Vlada pozitivna energija i želja za promenama", kaže Dimitrije, maturant iz Beograda za BBC na srpskom.
U znak protesta blokirane su i važne raskrsnice u Kragujevcu.
Pod parolom „Mi se ne šalimo! I dalje blokiramo" studenti u blokadi Univerziteta u Kragujevcu organizovali su petočasovni protest 1. aprila.
Skup je simbolično završen u 16 sati ispred Skupštine grada.
U Nišu su studenti prošetali do gradske železničke stanice.
Tokom 16-minutne tišine, svakog minuta ostavljali su po jednu ružu ispred ulaza u stanicu.
- Redak poduhvat: Kako će studenti iz Srbije biciklima preći 1.300 kilometara do Strazbura
- O nadstrešnici i kamenolomu: Može li korupcija da ubija i kako
- Šta dalje posle najvećeg studentskog protesta u Beogradu
Studenti duže od četiri meseca blokiraju fakultete i demonstriraju širom zemlje tražeći ispunjenje zahteva, među kojima je utvrđivanje krivične odgovornosti za tragediju.
Bunt je prerastao u masovne antivladine proteste, a skoro da nema mesta gde nisu održani skupovi.
Najmasovniji protest je održan u Beogradu 15. marta.
Predstavnici vlasti su više puta ponavljali da su zahtevi studenata ispunjeni i da su blokade nezakonite.
„Prethodna četiri meseca neki politički faktori, putem blokada, nemira i nasilja na ulicama, sprovode aktivnosti koje urušavaju ekonomski rast i imidž Srbije", poručio je premijer Miloš Vučević na Iksu.
Šta se dešava na Gazeli?
Beogradska blokada je počela oko 15.30 i završena je u 19 sati, kako su i najavili samoorganizovani učenici Matematičke gimnazije u blokadi.
Do Gazele, kroz ulicu Kneza Miloša, u koloni su stigli demonstranti noseći transparent na kojem je pisalo „Sviraćemo glasno za pravdu".
U koloni koju su obezbeđivali bajkeri i brojni redari su bili i učenici drugih beogradskih srednjih škola.
Blokiran je deo autoputa u pravcu ka Novom Beogradu, a automobili iz suprotnog pravca ssu sve vreme trubili dok prolaze, javlja BBC reporter Slobodan Maričić.
Među demonstrantima su i ljudi sa malom decom koje kiša ne ometa previše.
Na blokadu auto puta su se odlučili, kako su kazali, da bi podržali zahteve studenata u blokadama, ali i profesore u borbi za bolji materijalni položaj.
Drugo polugodište nije počelo normalno u pojedinim školama zato što nastavnici ili ne drže nastavu ili rade skraćeno 30 minuta, zbog čega su im smanjene plate.
Pojedine srednje škole su blokirali učenici.
Posle umanjenja zarada, pojedini nastavnici su se vratili 45-minutnim časovima, ali ima i onih koji ne odustaju od štrajka.
Iz istog razloga kao Gazela, prethodne nedelje su prosvetni radnici blokirali Brankov most, jedan od najvažnijih u Beogradu, a studenti su ih podržali.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]