Društvo

Studenti u blokadi izneli peti zahtev: Detaljna istraga o incidentu 15. marta

FOTO: S.Lisac

FOTO: S.Lisac

Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu izneli su svoj peti zahtev u kom traže sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu.

U saopštenju se navodi da je 15. marta 2025. godine, tokom mirnog protesta i odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu, došlo je do pojave nepoznatog porekla, koja je izazvala strah i paniku među građanima.

„Imajući u vidu ozbiljnost ovog događaja i potencijalne bezbednosne implikacije, a u skladu sa zakonskim obavezama nadležnih organa u oblasti očuvanja javnog reda, mira i bezbednosti građana, zahtevamo sprovođenje detaljne istrage, kao i utvrđivanje svih relevantnih okolnosti, uključujući:

Identifikaciju primenjene tehnologije i lokacije sa koje je izazvana neidentifikovana pojava;
Utvrđivanje pravnog osnova i svrhe primene neidentifikovane tehnologije, kao i utvrđivanje osnovanosti i opravdanosti njene primene 15. marta 2025. godine;
Identifikaciju nalogodavca i izvršilaca koji su preduzeli radnju koja je dovela do neidentifikovane pojave, te pokretanje odgovarajućeg postupka u skladu sa zakonom, bez odlaganja;
Način na koji će Ministarstvo unutrašnjih poslova i drugi nadležni organi ubuduće sprečiti neosnovanu i neopravdanu primenu neidentifikovane tehnologije kao sredstva prinude tokom mirnih okupljanja građana.
Ovaj zahtev, kako navode, proizlazi iz potrebe za zaštitom prava građana na mirno okupljanje, koje je jasno definisano Ustavom Republike Srbije i Zakonom o javnom okupljanju.

„Prava na slobodu okupljanja i izražavanja mišljenja predstavljaju jedne od osnovnih stubova demokratskog društva. Evidentno je da je ovo čin zastrašivanja građana i narušavanje osnovnih ljudskih prava“, ističe se u saopštenju.

U saopštenju je naglašeno da se, prema Zakonu o javnom tužilaštvu, od nosilaca javnotužilačke funkcije očekuje da stručno, savesno, nepristrasno, pravično i bez nepotrebnog odlaganja vrše tu funkciju, kao i da se poštuje samostalnost u radu javnog tužilaštva.

„Prema Zakonu o policiji, od pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova očekuje se da se ponašaju profesionalno, da delaju nepristrasno i depolitizovano, kao i da poštuju zakonske propise.

Utvrđivanje činjenica i konkretne odgovornosti za primenu neidentifikovane tehnologije koja je upotrebljena kao sredstvo prinude tokom mirnog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu predstavlja ključni korak ka osiguranju zaštite ljudskih prava i sprečavanju sličnih pojava u budućnosti“, zaključuje se u saopštenju.