Društvo

Nenadić: Korupcija posle 25 godina prvi put isplivala na prvo mesto problema društva u Srbiji

Foto: Boom93/Arhivska fotografija

Foto: Boom93/Arhivska fotografija

U martu je sprovedeno istraživanje o percepciji korupcije organizacije Transaparentnost Srbija (TS), a građani su sudeći prema rezultatima, zauzeli drugačije stavove prema tom problemu u odnosu na prethodne godine. "Korupcija je isplivala prvi put od poslednjih 25 godina, kako se rade istraživanja percepcije korupcije, na prvo mesto problema društva", rekao je Nemanja Nenadić iz TS.

„Korupcija je uvek bila visoko – na drugom, trećem, četvrtom, nekada je i na peto mesto padala. Sada je na 1. mestu i to ubedljivo“, rekao je Nenadić u emisiji Dan uživo na N1. Dve trećine ispitanika označilo je korupciju kao prvi problem, a prvi sledeći problem dobio je duplo manje glasova.

Kao razlog ovakvih rezultata istraživanja Nenadić smatra masovne antikorupcijske proteste s jedne, i nastavak akcije protiv korupcije koju predvode državni organi, s druge strane.

O tome se govori u svim medijima, samo sa fokusom na jednu ili drugi temu, rekao je on.

„U svim pitanjima gde se od građana traži da se izjasne o tome da li smatraju da se korupcija povećava ili slično, broj neopredeljenih je zanemarljiv, u odnosu na ranije godine“, ističe Nenadić.

Koliko građani znaju o javnim nabavkama, tenderima…
Nenadić podseća da se ubrzo posle tragedije u Novom Sadu kada je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici, pojavila parola – korupcija ubija, ali da je istraga o finansijskim tokovima otvorena kasnije.

Građanima je, kaže, postalo jasno da se mnoge nabavke ne obavljaju putem tendera, već da postoje i drugi mehanizmi kao što su međudržavni sporazumi i posebni zakoni.

U istraživanju su građani pitani da se izjasne o tome da li je opravdano da se ugovori drže tajno, kao i da objavljivanje kako se troši zavisi od odobrenja investitora, izvođača radova.

„Dobili smo plebiscitarnu podršku ideji da bi ugovori trebalo da budu javni. Kada se saberu odgovori za, vidimo da je to preko tri četvrtine ispitanih“, kazao je Nenadić.

Među oblicima korupcije koje građani prepoznaju su zloupotrebe koje imaju stranački karakter – zapošljavanje u javnoj službi zarad stranačkih poslova, vlasnici privatnih preduzeća pružaju usluge stranakama da bi sebe sačuvali od kazne, kontrole…

„Mnoge tragedije se dese zato što kontrole nema dovoljno. Imamo brojne sumnje gde su kontrole selektivne i ne pokrivaju sve koji su dužni da primenju zakon, već se zaređa samo po nekim firmama“, navodi Nenadić.

Optimizam da će se korupcija smanjiti izrazilo je 28 odsto ispitanih građana.

To su iskazali ljudi koji inače dobro ocenjuju postupke državnih organa, stariji ispitanici, niže obrazovani, iz ruralnih sredina, naveo je Nenadić, dodajući da i kod dela nezadovoljnih postoji određeni optimizam da se stvari mogu promeniti u doglednom vremenu.

To daje šansu da se nešto zaista i uradi. Bila bi šteta da se energija i interesovanje građane ne iskoristi za neke reforme koje će doneti reziltate u dužem roku“, rekao je on.